Dzieci w wieku od 10 do 14 lat, które brały udział w tegorocznej edycji konkursu Olimpiada Wyobraźni z Visa miały za zadanie stworzyć pracę pokazującą, jak Igrzyska Olimpijskie pomagają jednoczyć ludzi różnych kultur z całego świata i ilustrującą motto imprezy: „Jeden świat – jedno marzenie”. Przy ocenie prac kierowano się ich oryginalnością, wyobraźnią dziecka i wartością artystyczną.
Udział w konkursie wzięło ponad półtora miliona dzieci z 18 krajów i rejonów. Oprócz Polski reprezentowane były: Brazylia, Chile, Chiny, Chorwacja, Hong Kong, Japonia, Kanada, Kenia, Kolumbia, Maroko, Meksyk, Republika Południowej Afryki, Rosja, Serbia, Ukraina, Wielka Brytania oraz Wyspy Karaibskie.
Wyboru Lau Sun Minga jako ogólnoświatowego zwycięzcy konkursu dokonał chiński artysta Feng Zhengije, który powiedział: „Wszystkie prace zrobiły na mnie silne wrażenie, lecz w moim przekonaniu właśnie ta najlepiej oddaje ducha igrzysk olimpijskich i ich tegoroczne motto”. Ostateczny werdykt ogłoszono na uroczystej gali konkursu Olimpiada Wyobraźni z Visa, która odbyła się na placu Lakeside Square w pekińskim parku Chaoyang. Wyróżnione prace oglądać można na wystawie otwartej w czasie trwania Igrzysk Olimpijskich. Medale zwycięzcom konkursu wręczali m.in.: wręczali m.in.: olimpijczyk Dick Fosbury oraz Timo Lumme, dyrektor działu telewizji i marketingu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 r., zwycięzca nagrody głównej w poprzedniej edycji konkursu (przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Turynie w 2006 r.), Wołodymir Oratiwskij z Ukrainy stworzył pracę dla uczczenia nadchodzących Zimowych Igrzysk Olimpijskich Vancouver 2010, którą przekazano Renee Smith-Valade z komitetu organizacyjnego Igrzysk (VANOC).
„Wybór ogólnoświatowego zwycięzcy konkursu stanowił nie lada wyzwanie, ponieważ wszystkie zakwalifikowane pracy były na bardzo wysokim poziomie. Wystawa wyróżnionych 30 dzieł potwierdza nasze przekonanie o ogromnych zdolnościach dzisiejszej młodzieży i jej rozległej wiedzy – nie tylko o ruch olimpijskim, lecz o całym otaczającym nas świecie. Napawa nas dumą to, że organizacja Visa ma możność zaprezentowania talentów zwycięzców naszego konkursu olimpijskim gościom” – powiedział Scot Smythe, odpowiedzialny za sponsoring olimpijski w Visa Inc.
Do tej pory już 255 młodych artystów z 44 krajów przebywało w charakterze gości organizacji Visa na letnich i zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Lillehammer (w Norwegii), Atlanta (USA), Nagano (Japonia), Sydney (Australia), Salt Lake City (USA), Atenach (Grecja) oraz Turynie (Włochy).
PLAN ZAJĘĆ LAUREATÓW KONKURSU W PEKINIE
W trakcie pobytu na Igrzyskach Olimpijskich od 7 do 12 sierpnia laureaci konkursu – oprócz udziału w ceremonii ogłoszenia nagród i otwarcia wystawy nagrodzonych prac konkursu Olimpiada Wyobraźni z Visa w parku Chaoyang – będą się również przyglądać zmaganiom sportowców w trzech dyscyplinach olimpijskich: w pływaniu, gimnastyce artystycznej i siatkówce plażowej. Wezmą także udział w imprezach kulturalnych i zajęciach w samym Pekinie i jego okolicach, w tym w wycieczkach do Letniego Pałacu Cesarskiego i Wielkiego Muru Chińskiego.
Fotografie nagrodzonych prac oraz stale uaktualniane informacje o wydarzeniach w stolicy Chin oglądać można na stronie internetowej konkursu „Olimpiada Wyobraźni z Visa” www.visa.com/visakids/ . Dostępne są tam również zwycięskie prace z poprzednich edycji konkursu.
JUROR
Feng Zhengije to jeden z 71 artystów, których prace – poświęcone duchowi i emocjom Igrzysk Olimpijskich – wystawiane są obecnie na wystawie obrazującej związek sportu i sztuki. Prace te zostaną sprzedane na aukcji w Hongkongu, a firma adidas przekaże wpływy z ich sprzedaży na rzecz organizacji charytatywnej „Right to Play” wspierającej wszechstronny rozwój dzieci w Chinach.
Feng Zhengije urodził się w 1968 r. w chińskiej prowincji Syczuan. W 1988 r. podjął studia na Syczuańskiej Akademii Sztuk Pięknych w Chungking , zakończone zdobyciem dyplomu w 1995 r. Jego prace były prezentowane na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych oraz wielu zbiorowych w czołowych muzeach i galeriach Europy, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Korei, Singapuru i – oczywiście – Chin. Obrazy Feng Zhengije znaleźć można w zbiorach znaczących muzeów sztuki współczesnej w Europie i Azji, jak również w wielu kolekcjach prywatnych.
HISTORIA KONKURSU „OLIMPIADA WYOBRAŹNI Z VISA”
W starożytności o medale igrzysk olimpijskich ubiegali się nie tylko sportowcy, lecz także poeci, muzycy, malarze oraz rzeźbiarze. Baron Pierre de Coubertin, twórca współczesnego ruchu olimpijskiego, dążył do odrodzenia tej tradycji – w rezultacie, w 1906 r. przyznano złote, srebrne i brązowe medale w pięciu dyscyplinach artystycznych. Z przerwami spowodowanymi obiema wojnami światowymi zwyczaj ten kontynuowano do 1949 r., kiedy to na jego miejsce wprowadzono olimpijskie programy kulturalne.
Poczynając od 1986 r., Visa była sponsorem sześciu letnich Igrzysk Olimpijskich (w Seulu, Barcelonie, Atlancie, Sydney, Atenach i Pekinie) oraz tylu samych zimowych (w Calgary, Albertville, Lillehammer, Nagano, Salt Lake City i Turynie). W Pekinie organizacja Visa pełni rolę Partnera Światowego oraz oficjalnego systemu płatniczego Igrzysk Olimpijskich Pekin 2008.