Open Finance – Stabilnie do góry

Ostatecznie indeks akcyjny WIG zyskał 0,5 proc. a indeks 20 największych spółek na giełdzie zanotował również wzrost o pół procenta. Końcówka listopada jest więc bardzo dobra i daje nadzieję na kontynuację wzrostów w ostatnim miesiącu roku 2005. Handel koncentrował się na akcjach PKO BP (wzrost cen o 1,4 proc.) oraz na akcjach PGNiG (+2,4 proc.), dla których wsparciem była wypowiedź ministra skarbu, że nie będzie wycofania tej spółki z publicznego obrotu.

Dziś Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić stopy procentowe i łagodne nastawienie w polityce (czyli spadki stóp jednak nie są wykluczone w następnych miesiącach) bez zmian. Taka decyzja RPP nie miała wpływu na wahanie ani na rynku akcji ani na rynku walutowym czy rynku długu. Dobre dane o PKB w III – kwartale (w ujęciu rocznym produkt krajowy brutto wzrósł w tym okresie o 3,7 proc. więcej niż oczekiwał rynek) pozytywnie wpłynęły na perspektywę wzrostu PKB w całym roku 2005. Jest to więc wsparcie dla rynku akcji, jak i naszej waluty. Dziś nasza waluta delikatnie traciła na wartości, ale koniec dnia przyniósł powrót kursów EUR/PLN i USD/PLN do poziomów z początku dnia (odpowiednio do 3 złotych i 90 groszy oraz 3 złotych i 31 groszy).

Na rynkach światowych w centrum uwagi inwestorów były dane odnośnie dynamiki PKLB w strefie euro oraz w Stanach Zjednoczonych. Dane, które nadeszły ze strefy euro (wzrost PKB rok do roku wyniósł 1,6 proc.) osłabiły wspólną walutę i potwierdziły, że tempo wzrostu gospodarczego w eurolandzie jest wyraźnie słabsze niż za Oceanem (tam PKB w III -kwartale wzrósł o 4,3 proc. w ujęciu rocznym). Dobre dane z gospodarki USA z jednej strony świadczą o sile tej gospodarki, z drugiej strony mogą zaniepokoić inwestorów, którzy inwestują w akcje. Dla nich zagrożeniem mogą być dalsze podwyżki stóp procentowych, które stają się ponownie prawdopodobne w świetle doskonałych danych makroekonomicznych.