Open Finance – Tygodniowy Przegląd Rynku Finansowego – 2 grudnia 2005 r.

Inwestycje gwarantowane

Najatrakcyjniejsze inwestycje w PLN, oprocentowanie stałe (dla kwoty 10 000 na okres 12 miesięcy):

Nazwa instytucji

Wartość inwestycji na koniec okresu (netto)

Oprocentowanie inwestycji (brutto)

Kapitalizacja

Getin Bank

10 405,00

5,00%

na koniec okresu

OPEN Finance

10 344,25

4,25%

na koniec okresu

Dominet Bank/ Euro Bank

10 340,02

4,20%

na koniec okresu

Rynek walutowy

KURSY NBP, Fixing 02.12.2005

Kupno

Sprzedaż

PLN/USD

3,3000

3,3666

PLN/EUR

3,8659

3,9439

PLN/CHF

2,4991

2,5495

Polski rynek walutowy

Miniony tydzień przyniósł wyraźne umocnienie się polskiej waluty. Na początku tygodnia dolar amerykański i euro kosztowały odpowiednio: 3,34 PLN oraz 3,91 PLN, na koniec tygodnia ceny tych walut spadły do poziomów 3,30 PLN i 3,86 PLN. Pierwszą informacją, która wzmacniała naszą walutę na początku tygodnia, było przyjęcie przez Słowację systemu ERM2, co wzmocniło tamtejszą walutę. Z kolei we wtorek GUS podał dobre dane odnośnie dynamiki PKB w III kw. br., która wyniosła 3,7 proc. To dobry prognostyk na wynik wzrostu gospodarczego w całym 2005 r. Wsparciem dla naszej waluty były również prognozy inflacyjne, które mówią, że w listopadzie i grudniu inflacja wyniesie około 1,2 proc., a nie jak wcześniej szacowano 1,5 proc.

Zagraniczny rynek walutowy

Na głównej parze walutowej EUR/USD cena 1 euro praktycznie się nie zmieniła, choć w przeciągu tygodnia kurs wahał się w przedziale 1,17-1,18. Wzrost wartości wspólnej waluty do 1,18 USD miał miejsce na początku tygodnia, kiedy inwestorzy czekali na dane o PKB w USA oraz na decyzję ECB o poziomie stóp procentowych. Umocnienie się euro wobec jena spowodowało również wyprzedaż dolara amerykańskiego. W dalszej części tygodnia przeważyły jednak dobre dane makroekonomiczne z USA (informacje o dynamice wzrostu PKB, dobry odczyt wskaźnika nastroju konsumentów, większa od oczekiwań liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych), które sprawiły, że kurs EUR/USD powrócił do poziomu około 1,17 (dalsze umocnienie dolara zostało zahamowane po próbie przebicie poziomu 1,1680).

Polski rynek obligacji i stóp procentowych

Mijający tydzień upłynął pod znakiem korekty cen obligacji. Co prawda początek tygodnia przyniósł – podobnie jak na rynku walutowym – wzrost cen polskich papierów dłużnych, ale czym im bliżej decyzji RPP o poziomie stóp, tym obligacje traciły coraz bardziej. Rentowność obligacji 2-letnich (OK1207) i 5-letnich (PS0310) wzrosła z poziomu 4,68 proc. i 5,04 proc. w poniedziałek do poziomów 4,85 proc. oraz 5,15 proc. na koniec handlu w piątek. Ostatecznie o spadkach cen obligacji 2- i 5-letnich przesądziły nastroje po decyzji i komentarzu z posiedzenia RPP. Z tych danych inwestorzy wywnioskowali, że na kolejne obniżki stóp procentowych będziemy musieli poczekać (nabrało to szczególnego znaczenia w obliczu podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny). Na koniec tygodnia pewnym wsparciem dla obligacji okazały się prognozy Ministerstwa Finansów odnośnie poziomu inflacji w ostatnich dwóch miesiącach 2005 r. Jeśli inflacja w listopadzie spadłaby do poziomu 1,2-1,3 proc., to być może wtedy RPP zdecydowałaby się na jeszcze jedną obniżkę stóp (tego wyraźnie oczekuje od członków RPP rząd).

Zagraniczne rynki obligacji

Na światowych rynkach obligacji najważniejszą wiadomością była pierwsza od 5 lat podwyżka stóp procentowych w strefie euro. Obecnie główna stopa procentowa wynosi 2,25 proc. Przed zwiększeniem stóp nie powstrzymały Europejskiego Banku Centralnego nawet dość słabe dane odnośnie dynamiki PKB w III kw. 2005 r. Bank zapowiedział, że będzie ostrożnie podchodzić do dalszych podwyżek, zwracając uwagę na poziom inflacji i wzrost gospodarczy (rynek oczekuje, że ECB podwyższy w 2006 r. stopy procentowe do poziomu 2,75 proc.).

W ubiegłym tygodniu w USA zanotowano spadek cen (rentowność obligacji 10-letnich wzrosła do poziomu ponad 4,5 proc. z 4,4 proc. na początku tygodnia). Jest to wynik dobrych danych makroekonomicznych, które nie muszą oznaczać jeszcze końca podwyżek stóp procentowych przez FED (choć rynek oczekuję już zakończenia tego ponad rocznego procesu). Z drugiej jednak strony indeks bazowej inflacji cen konsumenckich (wskaźnik najbardziej “lubiany” przez FED w ocenie presji inflacyjnej) wzrósł w październiku tylko o 0,1 proc. (1,8 proc. w skali roku po odczycie na poziomie 2 proc. we wrześniu), co w pewien sposób może wskazywać, że na razie stopy procentowe spełniają swoją rolę.

Polski rynek akcji

WIG20 ustanowił w piątek historyczny rekord 2 581,7 pkt, najwyższy poziom w historii osiągnęły również inne indeksy GPW – WIG (34 480,66 pkt) oraz MIDWIG, obejmujący 40 spółek średniej wielkości (2 067,7 pkt).

Piątkowy wzrost wydłużył serie kolejnych wzrostowych sesji do ośmiu, w czasie których indeks WIG20 zyskiwał średnio każdego dnia ok. 0,5 proc.

Liderem wzrostów jest KGHM, któremu sprzyjają rosnące notowania miedzi. Zagadką pozostaje jak duży wpływ na zwyżkę cen miedzi ma wygasająca w grudniu ogromna krótka pozycja, którą otworzył trader chińskiego biura Rezerw Państwowych. Ponieważ pozycja została otwarta w kwietniu, kiedy tona miedzi notowana była o 1 tys. USD niżej, inwestycja ta wiąże się z ogromną stratą. Spekulacje, że Chińczycy zajmować będą długie pozycje żeby odbić sobie tę feralną inwestycję, podbijają kurs miedzi.

Oprócz KGHM, którego walory wzrosły w mijającym tygodniu o 10,91 proc., przede wszystkim rosły kursy banków – rekordy cenowe biły akcje BZ WBK (wzrost o 9,6 proc.) i Pekao SA (wzrost o 8,45 proc.).

Kurs Banku Zachodniego osiągnął w piątek najwyższy poziom w historii. Na koniec sesji wyniósł 137 PLN. Źródłem zwyżki notowań w ostatnich kilku dniach mogła być korzystna rekomendacja CAIB Securities, który podniósł cenę docelową papierów BZ WBK ze 130 PLN na 140 PLN i utrzymał rekomendację “kupuj”. Podkreśla się, że duży wpływ na dobre wyniki banku mają jego spółki zależne: biuro maklerskie oraz firmy zajmujące się leasingiem i zarządzaniem aktywami. Dodatkowo wpływ na wzrost kursu miała zapowiedź modyfikacji polityki dywidendowej – dotychczas przekazywano akcjonariuszom 2/5 zysków, z tegorocznego wyniku nawet 90 proc. ma być przeznaczone na dywidendy.

Spora część inwestorów liczy na tradycyjną grudniową zwyżkę. W poprzednich dwóch latach hossy ostatni miesiąc roku był faktycznie bardzo dobrym dla rynku akcji. W 2003 r. WIG20 urósł w grudniu o 8,6 proc., a w ubiegłym roku o 6,5 proc. Biorąc pod uwagę całą ponad 11-letnia historię WIG20, cztery razy zdarzyło się, że grudzień przyniósł straty, natomiast średnia zmiana w tym miesiącu wyniosła 3,7 proc.

Zagraniczne rynki akcji

Na dwa tygodnie przed szczytem WTO w Hong Kongu, w Londynie spotkali się ministrowie finansów grupy G7, którzy będą debatować nad “rozruszaniem” będącej w zastoju światowej gospodarki.

Po raz pierwszy od 1987 r. cena złota na międzynarodowych rynkach przekroczyła 500 USD za uncję.

EUROPA – Europejski Bank Centralny po raz pierwszy od czerwca 2003 r. zdecydował się na podniesienie stóp procentowych

w strefie euro. Podstawowa stopa w 12 krajach wynosi obecnie 2,25 proc.

Notowania głównych indeksów przyniosły zmiany.

CAC40: +0,75 proc.

DAX: +1,45 proc.

FEST: -0,47 proc.

Obecna także na polskim rynku firma Ahold (do której należą m.in. supermarkety Albert) zgodziła się zapłacić odszkodowanie

w wysokości 1,1 mld USD swoim amerykańskim udziałowcom w ramach rekompensaty za skandal księgowy z 2003 r.

USA – Odchodzący ze stanowiska Alan Greenspan – przewodniczący Zarządu Rezerwy Federalnej – ostrzegł po raz kolejny,

że ogromny deficyt budżetowy i zachowawcze podejście do sprawy ze strony rządu, może spowodować problemy gospodarcze

w skali globalnej.

Wypowiedź miała wpływ na giełdy za oceanem.

DOW JONEM: -0,52 proc.

NASDAQ: +0,48 proc.

S&P500: -0,25 proc.

Znany producent leków – firma Merck – przeżywająca obecnie problemy finansowe, poinformowała, że ograniczy zatrudnienie w swoich fabrykach o 7 tys. etatów i zamknie 5 zakładów. Oświadczenie to wywołało spadek kursu akcji o 4 proc.

Tiffany, producent luksusowej biżuterii i wyrobów jubilerskich, przedstawił dobre wyniki finansowe za III kwartał br. – zysk wzrósł o 37 proc. Mimo tej informacji, akcje firmy straciły w ciągu tygodnia prawie 5,5 proc.

Kolejny miesiąc z rzędu spada sprzedaż nowych samochodów w USA. Akcje głównych producentów, m.in. Forda i General Motors, straciły w ubiegłym tygodniu od 4 do 6 proc.

AZJA – Stopa bezrobocia w Japonii w październiku wyniosła 4,5 proc. i była gorsza od prognoz analityków, którzy spodziewali się utrzymania jej na wrześniowym poziomie 4,2 proc. Z kolei produkcja przemysłowa wzrosła o 0,6 proc.

Spadek jena względem dolara USA do najniższego poziomu od ponad dwóch lat oraz przełamanie granicy 120 jenów za dolara nie spowoduje (zgodnie z oświadczeniem japońskiego ministra finansów) działań rządu mających na celu umocnienie japońskiej waluty.

Dla japońskiej giełdy była to doskonała wiadomość.

Koreański Bank Centralny skorygował dane odnośnie wzrostu PKB w trzecim kwartale. Gospodarka rosła w tempie 1,9 proc. (wcześniejsze dane mówiły o poziomie 1,8 proc.). Przełożyło się to na wzrost tamtejszego indeksu.

Azjatyckie indeksy zyskiwały.

HANG SENG: +0,72 proc.

KOSPI: +1,0 proc.

NIKKEI: +3,9 proc.

Producent sprzętu elektronicznego Pioneer zredukuje zatrudnienie o 600 osób, co ma wpłynąć na poprawę wyników finansowych i pomóc firmie wyjść z kłopotów.

RYNEK FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH W POLSCE

Rodzaje funduszy inwestycyjnych

Analizując politykę inwestycyjną poszczególnych funduszy, możemy podzielić je następująco: fundusze agresywne (akcji), fundusze mieszane (zrównoważone, stabilnego wzrostu), fundusze bezpieczne (rynku pieniężnego, obligacji). Dokonując wyboru funduszy powinniśmy przede wszystkim określić jaki poziom ryzyka inwestycyjnego jesteśmy w stanie zaakceptować. Należy też wziąć pod uwagę oczekiwane zyski, okres inwestycji, a w wypadku funduszy – politykę inwestycyjną funduszu oraz koszty.

Wyniki Rynku Funduszy TFI w Polsce: ostatnie 3 lata

Wyniki Rynku Funduszy TFI w Polsce: ostatnie 12 miesięcy