Open Finance: Tygodniowy Przegląd Rynku Finansowego – 28 października 2005 r.

Inwestycje gwarantowane

Najatrakcyjniejsze inwestycje w PLN, oprocentowanie stałe (dla kwoty 10 000 na okres 12 miesięcy):

Nazwa instytucji

Wartość inwestycji na koniec okresu (netto)

Oprocentowanie inwestycji (brutto)

Kapitalizacja

Getin Bank

10 405,00

5,00%

na koniec okresu

OPEN Finance

10 385,00

4,75%

na koniec okresu

Dominet Bank/ Euro Bank

10 340,00

4,20%

na koniec okresu

Rynek walutowy

KURSY NBP, Fixing 28.10.2005

Kupno

Sprzedaż

PLN/USD

3,2521

3,3177

PLN/EUR

3,9547

4,0345

PLN/CHF

2,5584

2,6100

           

 

Polski rynek walutowy

Złoty w ubiegłym tygodniu istotnie tracił na wartości, a jego notowania w dużej mierze były związane z wydarzeniami na scenie politycznej. Już w poniedziałek, po ogłoszeniu wyników prezydenckich, nasza waluta poddała się lekkiej korekcie. Nadzieja inwestorów na zbudowanie koalicji PiS i PO powstrzymywała przed większą wyprzedażą złotówki. Jednak gdy stawało się coraz pewniejszym, że porozumienie pomiędzy tymi partiami będzie trudne, inwestorzy coraz śmielej pozbywali się złotego. Doprowadziło do dużego spadku zarówno względem euro jak i dolara. W piątek wyprzedaż złotówki zatrzymała opinia agencji Standard & Poor’s, według której impas w rozmowach koalicyjnych nie będzie miał wpływu na ratingi Polski.

 

Zagraniczny rynek walutowy

Ubiegły tydzień przyniósł umocnienie euro wobec waluty amerykańskiej. Na początku tygodnia kurs EUR/USD był bliski poziomu 1,19, podczas gdy w piątek było to już nawet powyżej 1,21. Indeks zaufania konsumentów w USA spadł znacznie poniżej oczekiwań analityków, co miało wpływ na osłabienie dolara we wtorek. Podobny skutek miało też ogłoszenie słabszych od oczekiwań danych dotyczących zamówień dóbr trwałego użytku oraz sprzedaży domów. Jednak dane dotyczące wzrostu PKB w III kwartale przyczyniły się do umocnienienia dolara w piątek (spadek poniżej 1,21). Wyższy niż oczekiwany wzrost gospodarki amerykańskiej może spowodować większą podwyżkę stóp procentowych przez FED. Z drugiej strony oczekiwana podwyżka stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny istotnie wzmacnia euro.

 

Polski rynek obligacji i stóp procentowych

W ślad za osłabieniem złotówki, spadały ceny polskich papierów dłużnych. Inwestorzy wyprzedawali obligacje właściwie przez cały tydzień. Każda informacja potwierdzająca fiasko rozmów między PiS i PO w kwestii tworzenia koalicji przyczyniała się do pogłębiania wyprzedaży, z którą mieliśmy do czynienia szczególnie w czwartek. Dane makro nie miały dla inwestorów większego znaczenia w kontekście wydarzeń w polityce. Rentowności obligacji w piątek kształtowały się na następującym poziomie: 2-latki 4,69%, 5-latki 5,19%, 10-latki 5,23%. Na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian utrzymując przy tym łagodne nastawienie w polityce pieniężnej. Stopa referencyjna NBP wynosi obecnie 4,5 proc. Decyzja Rady była zgodna z oczekiwaniami rynku. Następne posiedzenie Rady odbędzie się w listopadzie.

 

Zagraniczne rynki obligacji i stóp procentowych

Rentowności amerykańskich obligacji rosły na bazie oczekiwań podwyżki stóp procentowych, które mogłoby nastąpić we wtorek. Inwestorzy spodziewali się piątkowej publikacji danych o wzroście PKB za III kwartał na poziomie 3,6 proc. Informacje o wzroście o 3,8 proc. były lepsze od prognoz i nieznacznie nasiliły wyprzedaż. Podobnie taniały papiery dłużne w strefie euro na bazie oczekiwań podwyżki stóp procentowych przez EBC (po raz pierwszy od 2000 r.). Jest to spowodowane spodziewanym wzrostem gospodarczym (dobre dane dotyczące sentymentu przedsiębiorców w Niemczech), a co za tym idzie presją inflacyjną. Wzrost stóp procentowych w Eurolandzie może spowodować większe zainteresowanie papierami dłużnymi denominowanymi w eur.

 

Polski rynek akcji

Mijający tydzień zdominowała polityka. Przy podejmowaniu racjonalnych decyzji, inwestorom przeszkadzały informacje ze sceny politycznej.

 

W poniedziałek, po informacji o wygranej Lecha Kaczyńskiego, rynek zareagował początkowym spadkiem, ale szybko zaczął odrabiać straty. W kolejnych dniach brak porozumienia pomiędzy politykami PiS i PO powodował spadek indeksów giełdowych oraz silną przecenę złotówki.

 

Spośród spółek indeksu WIG20 najwięcej zarobili posiadacze akcji: Prokomu +5,13 proc., TP SA +4,41 proc. i Computerlandu +3,87 proc. Stracili posiadacze walorów: PKN Orlen -4,36 proc., TVN -4,27 proc. i GTC -3,89 proc.

Największe zyski przynosiły spółki o mniejszej płynności: Spray +59,12 proc., Skotan +30,55 proc. i VNFI Victoria +22,22 proc. Były też straty: NFI Fortuna -54,64 proc., WFM -38,60 proc., BICK -31,25 proc.

 

Rekomendacje, które napływały w tygodniu, dotyczyły m.in. Mostostalu Export (BPH: „kupuj”, cena docelowa MSX 1,75 PLN), Intercars (CDM Pekao: „redukuj”, cena docelowa 22,7 PLN), TP SA (UB: „kupuj”, cena docelowa 28 PLN).

 

Zarząd Max Sport odwołał ofertę publiczną spółki, odwołano także prywatyzację Elektrowni Kozienice. Powodzeniem natomiast zakończyła się emisja akcji Swarzędz SA i Jago SA. W piątek Swissmed poinformował, że sprzedał tylko 768,6 tys. akcji nowej emisji.

 

W spółkach rozpoczęły się publikacje raportów kwartalnych. Znamy już wyniki TP SA, która zarobiła 339,7 mln PLN w trzecim kwartale. Jest to jednak wynik słabszy do analogicznego okresu ubiegłego roku (503,8 mln PLN), o ok. 6,2 proc. spadły przychody spółki.

Znamy także wniki Mondi, spółki, która do niedawna wchodziła w skład indeksu WIG20. Zysk skonsolidowany spadł o ok. 83 proc. i wyniósł 12,55 mln PLN.

 

WIG20 zakończył tydzień na poziomie 2 302 pkt.

 

Zagraniczne rynki akcji

EUROPA – europejscy inwestorzy nie zakończyli tygodnia w dobrych nastrojach, zyskał jedynie londyński indeks FTSE. Pozostałe główne indeksy starego kontynentu straciły.

 

CAC40: -1,2 proc.

DAX: -0,5 proc.

FEST: +1,2 proc.

 

Zysk koncernu Daimler Chrysler w trzecim kwartale wyniósł 910 mln USD, co oznacza spadek o 21 proc. Kurs spółki zareagował spokojnie, wzrósł o 1 proc.

Największy niemiecki bank Deutsche Bank zanotował rekordowy 46-proc. wzrost zysku w minionym kwartale do poziomu 991 mln EUR. Kurs akcji wzrósł tylko o 2 proc.

Schering AG, spółka z branży farmaceutycznej, podała, że jej zysk w ubiegłym kwartale potroił się.

Szwedzka firma Abloy, producent zamków znanych także na polskim rynku, ogłosił wyniki za III kwartał. Zysk netto wzrósł o 14 proc.

Szwajcarski koncern ABB podał, że jego zysk netto w trzecim kwartale podwoił się w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego i wyniósł 188 mln USD.

 

USA – tempo rozwoju gospodarki amerykańskiej w trzecim kwartale wzrosło do 3,8 proc. w stosunku rocznym. Główne indeksy

do godz. 18.30 w piątek zanotowały następujące zmiany poziomów.

 

DOW JONES: +0,5 proc.

NASDAQ: -0,5 proc.

S&P500: +0,5 proc.

 

Exxon Mobil jest pierwszą publicznie notowaną spółką, której kwartalne wyniki ze sprzedaży przekroczyły sumę 100 mld USD, a zysk wyniósł 10 mld USD.

Znany na całym świecie American Express poinformował o 17-proc. wzroście zysków, co wpłynęło na 2-proc. wzrost kursu akcji.

Z kolei 44-proc. spadek zysku księgarni internetowej Amazon spowodował przecenę jej walorów o ponad 15 proc.

Zysk producenta leków Merck & Co. wzrósł w trzecim kwartale o 7 proc., co przełożyło się na ponad 3,5-proc. wzrost kursu akcji spółki.

Producent artykułów sportowych Reebok podał, że mimo spadającej sprzedaży, jego zysk w ostatnim kwartale wzrósł o 40 proc. Akcje spółki straciły jednak 0,5 proc.

Wzrost kursu akcji Microsoftu o 2 proc. był wynikiem informacji o  24-proc. wzroście zysku w zeszłym kwartale.

 

AZJA – gospodarka Południowej Korei wzrosła o ponad 1,8 proc. w miesiącach lipiec-wrzesień br., głównie ze względu na zwiększoną krajową konsumpcję i eksport.

Inwestorzy azjatyccy nie mają zbyt wielu powodów do radości.

 

HANG SENG: -1,57 proc.

KOSPI: -4,1 proc.

NIKKEI: +0,95 proc.

 

Bardzo dobre wyniki finansowe opublikował Hyundai Motors, którego zysk wzrósł o 27 proc.

Z kolei Kia poinformowała, że jej zysk w minionym kwartale wyniósł 71,7 mln USD, a więc spadł aż o 47,9 proc.

 

RYNEK FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH W POLSCE

 

Rodzaje funduszy inwestycyjnych

 

Analizując politykę inwestycyjną poszczególnych funduszy, możemy podzielić je następująco: fundusze agresywne (akcji), fundusze mieszane (zrównoważone, stabilnego wzrostu), fundusze bezpieczne (rynku pieniężnego, obligacji). Dokonując wyboru funduszy powinniśmy przede wszystkim określić jaki poziom ryzyka inwestycyjnego jesteśmy w stanie zaakceptować. Należy też wziąć pod uwagę oczekiwane zyski, okres inwestycji, a w wypadku funduszy – politykę inwestycyjną funduszu oraz koszty.

 

Wyniki rynku funduszy TFI w Polsce: ostatnie 3 lata

Wyniki rynku funduszy TFI w Polsce: ostatnie 12 miesięcy

 

TEMAT TYGODNIA – Inwestujemy w obligacje

 

Obligacje Skarbu Państwa uważane są za najmniej ryzykowne spośród wszystkich instrumentów dłużnych, ponieważ zabezpiecza je majątek państwa. Obligacje oferowane w sieci sprzedaży detalicznej dzielą się na: obligacje oszczędnościowe i  rynkowe.

 

Do obligacji oszczędnościowych zaliczamy obligacje dwuletnie, czteroletnie i dziesięcioletnie. Ich emisje odbywają się co miesiąc. Cena sprzedaży jednej obligacji jest zawsze równa wartości nominalnej i wynosi 100 PLN. Obligacje oszczędnościowe nie są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Nabywca obligacji może wycofać się z inwestycji, korzystając z opcji przedterminowego wykupu lub zbyć je innej osobie fizycznej. Trzeba jednak pamiętać, aby swoją dyspozycję złożyć przy zachowaniu określonych terminów czyli nie wcześniej niż po upływie jednego miesiąca od nabycia obligacji Skarbu Państwa i nie później niż na jeden miesiąc przed wykupem obligacji.

 

Do obligacji rynkowych zalicza się obligacje trzyletnie i pięcioletnie. Obligacje rynkowe emitowane są co trzy miesiące i sprzedawane po ustalonej przez Ministerstwo Finansów cenie sprzedaży. Najważniejszą cechą obligacji rynkowych jest możliwość obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych, gdzie można dokonać ich zakupu i sprzedaży. Ponadto obligacje te mogą być przedmiotem obrotu na rynku wtórnym nieregulowanym. Możemy odsprzedać je innej osobie sporządzając umowę cywilno-prawną. Obligacje rynkowe nie podlegają przedterminowemu wykupowi.

 

Zainteresowani obligacjami mają do wyboru kilka rodzajów obligacji o różnym oprocentowaniu: stałym, zmiennym czy uzależnionym od inflacji.

 

Obligacje dwuletnie o stałym oprocentowaniu z roczną kapitalizacją dają nabywcy pewność już przy zakupie na jakie zyski może liczyć po dwóch latach oszczędzania.

 

Obligacje trzyletnie o zmiennej stopie procentowej aktualizowanej co pół roku zapewniają regularny dopływ gotówki z wypłat odsetek w półrocznych okresach.

 

Obligacje czteroletnie to pewny sposób inwestowania nadwyżek finansowych na dłuższy czas. Oprocentowanie obligacji w każdym z czterech rocznych okresów odsetkowych jest ustalane na podstawie dwóch czynników: wysokości inflacji oraz marży odsetkowej. Marża odsetkowa zapewnia realny zysk ponad inflację. Odsetki czyli zysk są wypłacane co roku.

 

Obligacje pięcioletnie o stałym oprocentowaniu to inwestycja dla osób, które chcą oszczędzać przez dłuższy okres i jednocześnie otrzymywać zysk od zainwestowanego kapitału w określonej z góry wysokości.

 

Obligacje dziesięcioletnie mają dziesięć okresów odsetkowych – oprocentowanie jest zmienne, ustalane w każdym z dziesięciu okresów odsetkowych na podstawie stopy inflacji, do której dodawana jest stała marża zapewniająca realny zysk. Po zakończeniu każdego okresu, następuje kapitalizacja odsetek