Open Finance: Tygodniowy Przegląd Rynku Finansowego – 29 lipca 2005

Oprocentowanie depozytów w PLN

Najbardziej atrakcyjne lokaty w PLN, oprocentowanie stałe (dla kwoty 10 000 na okres 12 miesięcy):

Nazwa instytucji

Wartość lokaty na koniec okresu

Wartość lokaty na koniec okresu minus podatek

Oprocentowanie lokaty w skali roku

Kapitalizacja

GETIN Bank

10 480,00

10 384,00

4,80%

na koniec okresu

Dominet Bank

10 460,00

10 368,00

4,60%

na koniec okresu

OPEN Finance

10 456,00

10 364,80

4,56%

na koniec okresu

Rynek walutowy

Kursy NBP –Fixing 29.07.05

Kupno

Sprzedaż

PLN/USD

3,3373

3,4047

PLN/EUR

4,0399

4,1215

PLN/CHF

2,5864

2,6386

Polski rynek walutowy

Wydarzeniem na rynku walutowym był komunikat Rady Polityki Pieniężnej obniżający stopy procentowe do najniższego poziomu w historii 4,75%, przy jednoczesnym utrzymaniu łagodnego nastawienia. Mimo, iż właśnie taka decyzja Rady oczekiwana była przez rynek, po komunikacie złoty umocnił się w stosunku do innych walut. Nie był to jednak wzrost euforyczny, a jedynie delikatne odbicie przy niewielkich obrotach. Na wycenę złotego wpływały tez notowania EUR/USD. Dobre dane makro zza oceanu wpłynęły na umocnienie dolara, który drożał również w stosunku do złotego. Pod koniec tygodnia za Euro musieliśmy zapłacić 4,0945 zł, a za dolara 3,3972 zł. Generalnie, złotówka umocniła się w stosunku do zamknięcia notowań z poprzedniego tygodnia.

Zagraniczny rynek walutowy

W środę na rynku eurodolara po publikacji bardzo dobrych danych dotyczących zamówień na dobra trwałego użytku (wzrost o 1% wobec prognozowanego przez rynek spadku o 1,4%), kurs EUR/USD testował psychologiczny poziom 1,20, który udało mu się na krótko przebić. W ostatnich dniach kurs obu walut konsolidował się w wąskim przedziale 1,1950-1,2020 i bez mocniejszego wybicia trudno jest prognozować jego zachowanie w dłuższym terminie. W środę została też opublikowana tzw. „beżowa księga”, czyli raport FED dotyczący stanu amerykańskiej gospodarki. Raport podkreśla przede wszystkim trwałe podstawy amerykańskiej gospodarki, wysoką koniunkturę na rynku nieruchomości oraz mniejszą presję inflacyjną. Raport nie przyniósł tak na prawdę żadnych rewelacji dla uczestników rynku, dlatego nie miał praktycznie żadnego wpływu na notowania dolara. Koniec tygodnia przyniósł korektę spadkową dla japońskiego jena. W stosunku do dolara jen spadł do poziomu 112,62, po informacjach departamentu skarbu USA, że w ostatnim tygodniu japońscy inwestorzy kupili rekordowy wolumen amerykańskich papierów dłużnych.

Polski rynek obligacji

Obniżka stóp przez RPP spowodowała spadek rentowności papierów. Dla rynku nie była ważna decyzja, która od dawna była w cenach, ile komentarz do niej. Komentarz, bowiem daje nadzieje na kolejne obniżki stóp, a więc dobry sentyment na polskim rynku długu. Jak dalekie obniżki nas czekają zależy od kondycji polskiej gospodarki. Z jednej strony niska inflacja (mimo galopujących cen ropy i gazu), która w opinii Rady w najbliższych miesiącach utrzyma się poniżej dolnej granicy celu inflacyjnego, czyli 2,5%. Z drugiej strony bardzo dobre dane o gospodarce, m.in. o sprzedaży detalicznej i wzroście płac ograniczają miejsce na dalsze podwyżki. Mijający tydzień polskie obligacje zakończyły z rentownościami: 2-letnie 4,61%, 5-letnie 4,85%, a dziesięcioletnie 4,86%.

Zagraniczne rynki obligacji

Publikacja „beżowej księgi”, a szczególnie zawarte tam dane na temat spowolnienia inflacji mimo wzrostu cen energii uspokoiły posiadaczy długich pozycji na amerykańskim rynku papierów dłużnych. Z pomocą przyszli też dokonujący zakupów Japończycy, (kupując za prawie 1,2 mld $) najwięksi zagraniczni wierzyciele USA. Spread między dochodowością 10-latek amerykańskich i japońskich to obecnie aż 296 punktów. Obserwowany w ostatnich tygodniach wzrost rentowności papierów amerykańskich zatrzymał się teraz na poziomie 4,25% i prawdopodobnie wartość ta spadnie w najbliższych dniach. Cenom obligacji może natomiast zaszkodzić piątkowy raport na temat wzrostu amerykańskiego PKB w drugim kwartale. Rynek oczekuje, że będzie to 3,5%. Obok danych o wzroście zamówień na dobra trwałe może być to, bowiem impuls do dalszych podwyżek stóp procentowych. Najbardziej podatne (i dyskontujące) na zmiany ich wysokości obligacje 2-letnie sprzedawane były przy rentowności 3,98%, co oznacza jedynie 27 punktowy spread do 10-latek. Wartość ta może również odzwierciedlać oczekiwania rynku, co do przyszłych wysokości stóp.

Polski rynek akcji

Bieżący tydzień był bardzo udany dla inwestorów lokujących gotówkę na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Szeroki indeks WIG przekroczył w tym tygodniu poziom 30 000 punktów, osiągając tym samym kolejne historyczne maksimum. Warto zaznaczyć, że 20 000 punktów indeks osiągnął w 1994, na osiągnięcie 25 000 czekaliśmy aż do 2004 roku, pokonanie kolejnych 5 000 zajęło indeksowi już tylko rok. Także WIG20 pokonał w tym tygodniu ważny poziom 2200 punktów. W piątek na zamknięciu sesji WIG20 osiągnął 2 202, co oznacza tygodniowy wzrost na poziomie 4.3%.

Wydarzeniem najbardziej interesującym inwestorów były wyniki finansowe TPSA za drugi kwartał. Analitycy oczekiwali, że spółka pochwali się 430.3 milionami złotych zysku netto (wobec 550 mln PLN w analogicznym okresie 2004 roku). Wyniki poznaliśmy w środę. Spółka podała, że w pierwszym półroczu zysk netto grupy wyniósł 1,02 mld PLN. Przypomnimy, że w pierwszym kwartale spółka wypracowała 490 mln PLN zysku netto, opublikowane wyniki były więc lepsze od prognoz i chociaż gorsze niż w analogicznym okresie przed rokiem wywołały one zwyżkę kursu akcji. Przyczyną niższych dochodów są niższe dochody z telefonii stacjonarnej osiągane przez operatora oraz niższa dynamika wzrostu przychodów z telefonii komórkowej.

W tym tygodniu poznaliśmy również wyniki banku BPH. Skonsolidowany zysk netto banku wyniósł w drugim kwartale 255 mln PLN, czyli o 21.5% więcej niż w pierwszym kwartale bieżącego roku oraz o 15% więcej rok do roku. Także w przypadku BPH wyniki okazały się lepsze od oczekiwań analityków.

Od ostatniej środy na warszawskim parkiecie notowane są akcje Internetowego Domu Maklerskiego – która jako pierwsza tego typu instytucja w Polsce zdecydowała się na przeprowadzenie publicznej oferty sprzedaży akcji. Na otwarciu sesji prawa do akcji IDMSA.pl kosztowały 13 PLN, czyli o ponad 8% powyżej ceny emisyjnej. O pierwszej od 2000 roku wypłacie dywidendy poinformował w tym tygodniu Prokom Software S.A. Dywidenda wyniesie 10% zysku netto z 2004 roku, czyli 25 groszy na akcję.

Zagraniczne rynki akcji

EUROPA

Również i w tym tygodniu, na europejskich parkietach mieliśmy do czynienia z kontynuacją ubiegło-tygodniowych wzrostów. Główne giełdy kończyły tydzień następująco:

• paryski CAC 40 + 0,60 %

• frankfurcki DAX – 0,88 %

• londyński FTSE + 0,45 %

Do inwestorów dotarły poniższe informacje:

• Zaskakującą informację podał Volkswagen, którego zysk w pierwszym kwartale tego roku (po korektach) spadł o 6,7 % – jednak ogólnie dobre wyniki sprzedaży w 2-gim kwartale, pozwolą na spodziewany 5 % wzrost zysku w pierwszym półroczu 2005 roku.

• Akcjonariusze włoskiego banku Unicredito (właściciela Pekao SA) zaakceptowali szacowaną na 16 miliardów Euro fuzję z niemiecką HVB Group (właściciela innego polskiego banku BPH)

USA

Praktycznie do środy amerykańskie indeksy poruszały się w trendzie bocznym. Dopiero w czwartek zaczęły bardziej zdecydowanie piąć się do góry i o godzinie 17-tej w piątek naszego czasu zyskiwały odpowiednio w stosunku do poniedziałkowego otwarcia:

• DOW JONES + 0,10 %

• S&P 500 + 0,35 %

• NASDAQ + 0,50 %

W USA trwa nadal “sezon” publikacji wyników finansowych spółek za drugi kwartał 2005 roku:

• CONOCO PHILLIPS, obecna kiedyś i na polskim rynku spółka z branży petrochemicznej, zanotowała 51 % wzrost zysku w drugim kwartale ( akcje zareagowały 3% zwyżką).

• Wzrost zysku w 2-gim kwartale zanotował także koncern stalowy US STEEL (o 16 %) a jego akcje zyskiwały w piątek ponad 2 % w porównaniu z poniedziałkiem.

• Zysk jednego z największych producentów półprzewodników TEXAS INSTRUMENTS, wzrósł w ubiegłym kwartale o 42 %

• Producent drukarek i kserokopiarek XEROX podał do wiadomości, że jego zysk w zeszłym kwartale podwoił się. Nastąpił on jednak głównie za sprawą jednorazowych przypływów gotówkowych i tym samym został chłodno przyjęty na Wall Street.

• Stratę w wysokości 67 milionów $ zanotowały linie lotnicze US AIRWAYS – przyczyniły się do niej wysokie koszty paliwa.

AZJA

Również azjatyccy inwestorzy kończą mijający tydzień w bardzo dobrych nastrojach. Główne indeksy zyskały:

• NIKKEI 225 + 1,50 %

• HANG SENG + 0,53 %

• STI + 1,52 %

W czwartek podano dane o stopie bezrobocia w Japonii – spadło ono do poziomu 4,2% czyli najniższego od 7-miu lat.

W obecnym tygodniu swoje wyniki opublikowały m.in.

• 24 procentowy wzrost zysku w minionym kwartale zanotował HYUNDAI – głównie za sprawą zwiększonej sprzedaży na rynku chińskim, indyjskim, w Turcji i USA.

• Spadek sprzedaży o 27 % zanotował natomiast inny koreański producent samochodów KIA MOTORS.

• Problemy związane a wysokimi kosztami paliwa dotykają linie lotnicze. Zysk SINGAPORE AIRLINES spadł o 7,9 %

RYNEK FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH W POLSCE (TFI)

Wyniki Rynku Funduszy TFI w Polsce: ostatnie 3 lata

Wyniki Rynku Funduszy TFI w Polsce: ostatnie 12 miesięcy

TEMAT TYGODNIA – JAK OSZCZĘDZAĆ SPŁACAJĄC KREDYT?

Decydując się na kredyt mieszkaniowy nie musimy rezygnować z planów inwestycyjnych. Rozwiązaniem jest Kredyt Oszczędnościowy, który umożliwia połączenie długoterminowego zobowiązania z planem inwestycyjnym. Oferta kredytu oszczędnościowego Open Finance została przygotowana w taki sposób, aby opłacanie rat kredytowych nie ograniczało możliwości inwestycyjnych kredytobiorcy. Jeśli klient zdecyduje się na comiesięczne oszczędzanie kilkuset złotych, klientowi zaoferowane zostanie obniżone oprocentowanie kredytu.

Pamiętajmy, że od wysokości oprocentowania zależy koszt kredytu. Zmniejszenie go nawet o niecały punkt procentowy może oznaczać oszczędność kilkunastu tysięcy złotych w przeciągu całego okresu kredytowania, co obrazuje poniższy przykład:

Porównanie wartości odsetek od kredytu mieszkaniowego

3,01% – standardowy kredyt mieszkaniowy

2,01% – kredyt oszczędnościowy

Kwota kredytu

% CHF

Okres spłaty

Łączne odsetki od kredytu

150 000 zł
(raty równe, 20% wkładu własnego)

3,01

20 lat

49 835 zł

2,01

32 288 zł

Oszczędność 17 547 zł

Pieniądze, których nie „oddamy” bankowi w formie oprocentowania, możemy zainwestować w regularny program oszczędnościowy. Istnieje też możliwość założenia lokaty lub zainwestowania pieniędzy w jednostki funduszy inwestycyjnych. Gdybyśmy mieli problemy finansowe, zaoszczędzone środki będziemy mogli wykorzystać na spłatę kolejnych rat. Dzięki odkładanemu kapitałowi, bank obniża oprocentowanie – ma bowiem gwarancję, że będziemy mieli środki, aby w razie potrzeby, uregulować zadłużenie.

Plan oszczędnościowy zabezpiecza więc spłatę naszego kredytu. Dodatkowo, po kilku czy kilkunastu latach oszczędzania, możemy mieć odłożone nawet kilkaset tysięcy złotych, – mimo że spłacaliśmy jeszcze raty za mieszkanie.

Symulacja zysków z planów systematycznego oszczędzania

Miesięcznie odkładamy

Stopa zwrotu

Okres oszczędzania

Wartość oszczędności

200 zł

10%

20 lat

153 139 zł

400 zł

306 278 zł

Kredyt oszczędnościowy można przeznaczyć zarówno na zakup nieruchomości, refinansowanie kredytu, spłatę dotychczasowych zobowiązań, jak i inny, dowolny cel. Uzyskanie niższego oprocentowania w przypadku kredytu oszczędnościowego zależy zatem od tego, czy kredytobiorca zdecyduje się na skorzystanie z produktu inwestycyjnego. Pozostałe warunki kredytowe, a co za tym idzie także wymagania banku względem kredytobiorcy, są niezmienne.