Z początkiem maja OPERA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. przejęło zarządzanie funduszami inwestycyjnymi SEB. Dotychczasowa nazwa SEB została zastąpiona nazwą NOVO. SEB TFI zarządzało dwoma funduszami parasolowymi, które obejmowały łącznie 12 subfunduszy. Wszystkie zmieniają nazwę na NOVO.
Obecnie to jedyna różnica, jaką odczują klienci, lecz w przyszłości ma to także przynieść lepsze wyniki inwestycyjne. Zmianie nie ulegają numery rachunków bankowych do wpłat na nabycie jednostek uczestnictwa oraz zasady ich nabywania. Aktualna pozostaje także sieć dystrybutorów, w ramach, której klienci mogą składać zlecenia i otwierać nowe rejestry. Adres korespondencyjny jak i infolinia także pozostają bez zmian. Do dyspozycji klientów oddana została nowa strona www.novofundusze.pl.
O motywację decyzji o przejęciu oraz planowane efekty zapytaliśmy Wiceprezesa OPERA Tomasza Koraba oraz członka zarządu, Rafała Lisa.
Co było przyczyną podjęcia decyzji o przejęciu funduszy inwestycyjnych SEB?
T.K: Zdecydowaliśmy o przejęciu SEB TFI, ponieważ służy to kreowaniu wartości naszego biznesu. W swoich działaniach dążymy do tego, by przedsiębiorstwo, jako OPERA TFI, było jak najwięcej warte. Uważamy, że robimy dobry interes kupując rozległą sieć dystrybutorów, znaczące aktywa oraz fundusze benchmarkowe.
Co zyskają klienci?
T.K: W naszej ocenie klienci odczują przede wszystkim poprawę w zakresie zarządzania. Nasze fundusze osiągały w ostatnim okresie lepsze wyniki niż fundusze SEB TFI. Uważamy, że to podniesie jakość – nastąpi unifikacja zespołów – w jeden zespół zarządzający dla obydwu grup funduszy. Mamy nadzieję, że przyniesie to korzyści dla uczestników w dłuższej perspektywie czasowej. Dodatkowo – wszelkie korzyści wynikające z naszej innowacyjności. Rozszerzymy tę platformę, wprowadzimy nowe produkty i będziemy dążyć do tego, by fundusze NOVO były coraz bardziej przyjazne dla uczestników.
Kiedy możemy spodziewać się pełnej oferty?
T.K: To wszystko będzie się odbywało krok po kroku, obecnie następuje proces rebrandingu. Fundusze SEB były obecne w ponad tysiącu dwustu punktach detalicznych. Muszą stamtąd zniknąć plakaty i ulotki SEBu, a na ich miejsce pojawią się ulotki NOVO. To olbrzymia operacja logistyczna. Oprócz tego należy wysłać ponad 30 tysięcy listów. Konieczna jest też zmiana systemu operacyjnego. Trzeba przeformułować prospekty informacyjne oraz statuty wszystkich funduszy. To wszystko dzieje się w tej chwili. A w kolejnym etapie – oczywiście będziemy rozmawiać z dystrybutorami na temat nowych produktów i zmian w tych produktach, które obecnie oferuje OPERA. Staramy się działać dynamicznie. Planujemy też uruchomienie nowego subfunduszu, jeszcze przed wakacjami.
Dlaczego OPERA TFI podjęła decyzję o przejęciu funduszy inwestycyjnych SEB?
R.L.: OPERA TFI zdecydowała się na rozpoczęcie konsolidacji właśnie poprzez nabycie przedsiębiorstwa SEB ze względu na chęć znaczącego zwiększenia skali działalności – i w tym wypadku podwojenie wartości aktywów w zarządzanych funduszach. Dodatkowym argumentem była możliwość zdecydowanego rozszerzenia sieci dystrybucji – w stosunku do obecnie wykorzystywanej przez Operę, czyli de facto dystrybucji bezpośredniej, a także rozszerzenie spektrum produktów o fundusze benchmarkowe, które były stworzone i zaprojektowane właśnie dla dystrybucji przez sieci zewnętrzne. Z punktu widzenia Opery były to decyzje strategiczne, dlatego, że OPERA powstała jako swego rodzaju butik oferujący dosyć wąski zakres strategii inwestycyjnych dystrybuowanych bezpośrednio. Natomiast zdecydowaliśmy się po kilku latach działalności – dojrzeliśmy również do tego – aby stać się towarzystwem bardziej uniwersalnym, które może zaoferować klientom kompleksową ofertę w zakresie funduszy inwestycyjnych. Chcielibyśmy również dotrzeć z nią do jak najszerszego kręgu klientów.
Informacja prasowa: OPERA TFI przejęło fundusze SEB
Źródło: Bankier.pl