OPERA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. podpisało umowę z Krajowym Funduszem Kapitałowym S.A. o utworzeniu OPERA Venture Capital Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego (OVC). Docelowa kapitalizacja funduszu ma wynieść 100 mln zł. Połowę tej kwoty zapewni KFK, reszta pochodzić będzie z funduszy zarządzanych przez OPERA TFI S.A. oraz innych partnerów OPERA, m.in. Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
OPERA Venture Capital inwestować będzie w spółki niepubliczne o dużym potencjale wzrostu, w szczególności z obszaru IT, nowe media, telekomunikacja, energetyka odnawialna czy komercjalizacja odkryć naukowych. Dopuszczalne będą także inwestycje w innych branżach, pod warunkiem atrakcyjnego wskaźnika oczekiwanej stopy zwrotu do ryzyka. – Jesteśmy przekonani, że odpowiednia skala funduszu, wiedza i kontakty wynikające z wieloletniej aktywności na rynku oraz energia zespołu w połączeniu ze sprawnością w realizacji transakcji i możliwością zapewnienia wsparcia w rozwoju spółek oraz przygotowaniu korzystnych wyjść zaowocuje wysokimi stopami zwrotu dla klientów OPERY – mówi Rafał Lis, Członek Zarządu OPERA TFI.
W potencjał rozwoju firm działających w tych branżach wierzy także Jacek Kawalec, współzałożyciel i do 2005 r. akcjonariusz Wirtualnej Polski, który zaangażował się w OVC. – Jeszcze kilka lat temu w Polsce, dla wielu produktów i usług, nie było możliwości szerokiej adopcji. Teraz to się zmieniło. Wiele projektów ma szanse na rozwój. Dlatego trzeba wspierać te firmy, które mają potencjał, ale brak im funduszy na realizację ich celów – przekonuje.
Strategia inwestycyjna OPERA Venture Capital przewiduje zaangażowanie w spółki będące na wczesnym etapie rozwoju, w wyjątkowych okolicznościach w podmioty typu start-up. Preferowane będą spółki oferujące atrakcyjny produkt lub usługę oraz posiadające spójny model biznesowy. Maksymalne zaangażowanie OVC w jeden podmiot, wyniesie równowartość 1,5 mln EUR. – Umowa z KFK nie zabrania jednak dokonywania koinwestycji, w tym także z innymi funduszami zarządzanymi przez OPERA TFI, co umożliwi realizację nieco większych projektów, tj. inwestycje w rentowne firmy o silnej pozycji w swoich segmentach rynku, które dzięki zewnętrznemu finansowaniu mogą przyspieszyć swój rozwój – podkreśla Michał Olszewski Dyrektor Inwestycyjny i Zarządzający funduszem OVC w OPERA TFI. W ciągu czterech lat fundusz zamierza dokonać inwestycji w ok. 20 spółek. Kolejne sześć lat to planowany okres budowy wartości spółek portfelowych oraz wyjścia z inwestycji .
Połowa środków na działalność funduszu pochodzić będzie z Krajowego Funduszu Kapitałowego, który zainwestuje w to przedsięwzięcie 50 mln zł. – Polski rynek funduszy venture capital wciąż pozostaje na etapie organicznego rozwoju. Krajowy Fundusz Kapitałowy jako fundusz funduszy VC powstał właśnie po to, aby w sposób systemowy wspomóc jego budowanie, poprzez tworzenie razem z inwestorami prywatnymi i zarządzającymi funduszy Venture Capital, które inwestować będą w niewielkie, innowacyjne firmy o dużym potencjale wzrostu – mówi Piotr Gębala, Prezes Zarządu Krajowego Funduszu Kapitałowego. Teraz do portfela KFK dołącza fundusz OPERA Venture Capital, który posiada przejrzystą i efektywną strukturę prawną, niezbędne doświadczenie rynkowe i dobrze dobrany zespół profesjonalnych zarządzających. Liczymy, że dzięki temu funduszowi uda się zrealizować wiele ciekawych projektów – podkreśla Prezes Piotr Gębala.
Swój udział w OPERA Venture Capital będzie miała także Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.
– Na polskim rynku aktywność funduszy venture capital, w szczególności gotowych inwestować w projekty związane z komercjalizacją odkryć naukowych, jest nadal zbyt ograniczona. Dlatego dobrze, że pojawia się partner, z którym wynalazcy posiadający atrakcyjny biznesowo pomysł, będą mogli zrobić kolejny krok w kierunku sukcesu rynkowego. Wydaje się, że inwestycyjnie może to być bardzo atrakcyjny obszar. Ponadto, uprzywilejowanie inwestorów prywatnych przewidziane w umowie z KFK zapewnia wysoki, jak na inwestycje typu venture capital, poziom bezpieczeństwa kapitału Fundacji – dodaje dr Tomasz Perkowski, Wiceprezes Zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Źródło: Opera TFI