W 2004 roku przypada 75. rocznica rozpoczęcia prac nad restytucją żubra w Puszczy Białowieskiej, w których rola Białowieskiego Parku Narodowego i jego pracowników jest nie do przecenienia. Jednocześnie w tym roku Bank Pekao SA obchodzi 75-lecie swojego istnienia. Zbieżność tych dwóch ważnych dla obu firm jubileuszy, jest powodem, aby wspólnymi siłami zwrócić większą uwagę społeczeństwa na to wspaniałe zwierzę relikt minionych epok czytamy w oficjalnym oświadczeniu dyrekcji BPN.
Bank Pekao SA, który jest wyłącznym sponsorem żyjącego na wolności stada żubrów, jest jedyną firmą uhonorowaną zaszczytnym tytułem Opiekuna białowieskich żubrów. Tytuł przyznano w uznaniu dotychczasowych materialnych i niematerialnych zasług w działalności na rzecz ochrony białowieskich żubrów.
Dzięki środkom przekazanym przez Bank możemy nie tylko utrzymywać stałą opiekę nad największym polskim stadem żubrów, ale też kontynuować Program Żubr, którego celem jest dalsza ochrona zagrożonego gatunku powiedział Józef Popiel, dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego.
Cieszymy się, że możemy brać udział w programie ochrony największego ssaka Europy mówi Jan Krzysztof Bielecki, prezes zarządu Banku Pekao SA. Żubr stał się symbolem budowy jednej z największych grup finansowych w Polsce. Teraz Bank spod znaku żubra pomaga żubrom w ich naturalnym środowisku powiedział prezes Banku Pekao SA.
Bank Pekao SA jest wyłącznym partnerem BPN przy organizacji obchodów Roku Żubra. W ramach obchodów już w marcu otwarte zostanie w Białowieży Muzeum BPN; w kwietniu program ochrony żubrów zostanie zaprezentowany na seminarium w Komisji Europejskiej w Brukseli; a na początku czerwca odbędzie się konferencja poświęcona badaniom naukowym nad ekologią żubra. To tylko kilka z kilkudziesięciu imprez organizowanych w ramach Roku Żubra.