Opłaty za użytkowanie wieczyste coraz ważniejsze dla kupujących nowe mieszkania

Drastyczne podwyżki wprowadzane przez samorządy i ich skutki dla rynku nieruchomości komentuje Paweł Grząbka, Prezes Zarządu CEE Property Group Sp z o.o.

Jeszcze do roku 2004-2006 niewielu właścicieli lokali przejmowało się kwestią kosztów użytkowania wieczystego nieruchomości. Dopóki wielkość opłat z tego tytułu była znikoma, zainteresowanie ich wysokością i sposobem wyliczania było nieznaczne.

Dopiero lata 2006-2010 przyniosły bardzo drastyczne wzrosty kosztów użytkowania wieczystego, wynikające ze podniesienia cen gruntów po boomie na rynku nieruchomości. Szacujemy, że dziś sam koszt opłaty z tytułu użytkowania wieczystego może stanowić do 15 proc. całkowitych kosztów opłat eksploatacyjnych z tytułu użytkowania lokalu. Jest już więc poważną składową kosztów utrzymania mieszkania, nabierającą znaczenia dla kupujących nowe lokale. Zwłaszcza, że wysokość opłaty z biegiem lat będzie nadal rosła a nie spadała.

Wysokość opłat z tytułu wieczystego użytkowania stała się istotnym elementem marketingu sprzedażowego deweloperów. Coraz większa grupa deweloperów podkreśla pełną własność gruntów jako zaletę w stosunku do konkurencji, wspominając o niższych kosztach. Z drugiej strony, deweloperzy budujący na gruntach w użytkowaniu wieczystym nie podkreślają tego faktu w czasie komunikacji z potencjalnymi kupującymi.

Warto wspomnieć, że w przypadku niektórych miast lub dzielnic, większość gruntów ma status użytkowania wieczystego a nie pełnej własności. Wybierając nowe mieszkanie na warszawskim Mokotowie, można być prawie pewnym, że grunt na którym realizowana jest inwestycja, jest w użytkowaniu wieczystym, a więc jako właściciele mieszkania będziemy musieli pokryć koszty użytkowania wieczystego.

Zrozumienie wśród kupujących różnicy pomiędzy własnością gruntu a użytkowaniem wieczystym wśród kupujących nowe mieszkanie jest niewielkie. Większość kupujących nowe mieszkania zakłada, ze deweloper jest właścicielem gruntu, na którym buduje mieszkania i nie zdaje sobie sprawy z konieczności ponoszenia corocznych opłat. Dla osób wychowanych w zasobach spółdzielni mieszkaniowych, koszty użytkowania wieczystego gruntów na których spółdzielnia budowała były regulowane przez poszczególne spółdzielnie. Dla pozostały właścicieli mieszkań koszt użytkowania wieczystego był minimalny.

Źródło: CEE Property Group Sp. z o.o.