Oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych w sierpniu

W sierpniu oprocentowanie 2-letnich i 3-letnich obligacji skarbowych ulegnie dostosowaniu do spadających rentowności obligacji handlowanych na rynku hurtowym. W przypadku obligacji 4-letnich i 10-letnich oprocentowanie utrzymane zostało na poziomie z ubiegłego miesiąca, podobnie jak wysokość mnożnika i marż w kolejnych okresach odsetkowych. W dalszym ciągu nabywcy indywidualni będą mogli kupować obligacje oszczędnościowe ze znacznie większym oprocentowaniem niż inwestorzy hurtowi.


Warunki emisji obligacji Skarbu Państwa w sierpniu br.


Oprocentowanie 2-letnich papierów skarbowych wynosi 2,80% w skali roku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 3,00% dla 3-latek, 3,50% dla 4-latek oraz 4,00% dla 10-latek. Mnożnik i marże zostały utrzymane na niezmienionym poziomie.

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest raz na 6 miesięcy w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze i mnożnik w wysokości 1,00. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm, funkcjonuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50%.

W sierpniu oprocentowanie 2-letnich i 3-letnich obligacji oszczędnościowych wyniesie odpowiednio 2,80% i 3,00%. Zmiana ta wynika z sukcesywnego spadku rentowności obligacji handlowanych na rynku hurtowym. W ostatnim półroczu rentowność hurtowych obligacji 2-letnich spadła z ponad 3% do 2,4%, a oprocentowanie analogicznych obligacji oszczędnościowych pozostawało na niezmienionym poziomie 3,00%. W tej sytuacji oprocentowanie nowych 2-letnich obligacji oszczędnościowych ustalone na poziomie 2,80%pozostaje atrakcyjne i nadal jest znacznie wyższe od rentowności obligacji hurtowych.Oferta obligacji o dłuższym okresie oszczędzania, czyli 4- i 10-letnich, pozostała niezmieniona w stosunku do warunków z lipca br. komentuje Piotr Marczak, Dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.


Od 1 sierpnia br. do 31 sierpnia br. prowadzona jest sprzedaż nowych emisji skarbowych papierów dłużnych na następujących warunkach:

Rodzaj obligacji Skarbu Państwa Szczegóły oferty


Obligacje dwuletnie DOS0816

Oprocentowanie wynosi 2,80% w stosunku rocznym i jest stałe przez okres dwóch lat. Łączna wartość nominalna emisji to 1 mld złotych.

Obligacje trzyletnie TOZ0817

Oprocentowanie dla pierwszego okresu odsetkowego wynosi 3,00% (odsetki naliczane są w sześciomiesięcznych okresach odsetkowych). Począwszy od drugiego okresu odsetkowego stopa odsetkowa wyliczana jest w oparciu o iloczyn stawki bazowej WIBOR 6M oraz mnożnika wynoszącego 1,00. Łączna wartość nominalna oferowanych w tej emisji obligacji to 500 mln złotych.

Obligacje czteroletnie COI0818

Oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 3,50% (odsetki naliczane są w czterech rocznych okresach odsetkowych). W kolejnych latach marża jest stała i wynosi 1,25%. Łączna wartość nominalna emisji to 500 mln złotych.

Obligacje dziesięcioletnie EDO0824

Oprocentowanie wynosi 4,00% w pierwszym roku oszczędzania (odsetki naliczane są w dziesięciu rocznych okresach odsetkowych). Marża w kolejnych latach jest stała: 1,50%. Łączna wartość nominalna emisji wynosi 500 mln złotych.

Od 28 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Jak można nabyć obligacje skarbowe?


Obligacje Skarbu Państwa można kupić przez telefon: dzwoniąc pod numer 801 310 210, w godzinach od 8 do 20, bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy, oraz przez Internet w serwisie: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl lub poprzez konto Inteligo. Zakupu można także dokonać w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego. Instytucją uprawnioną do dystrybucji obligacji skarbowych, czyli agentem sprzedaży, jest PKO Bank Polski.