Oprocentowanie lokat wzrosło najbardziej w Toyota Bank

Gazeta przeanalizowała stawki lokat 3-, 6- i 12-miesięcznych na kwoty 2 i 10 tys. zł oraz oprocentowanie popularnych kont oszczędnościowych. „Najbardziej wzrósł poziom oferowanych odsetek na lokacie 3-miesięcznej w Toyota Bank, o 1,8 pkt proc. do poziomu 5,05 proc. Niewiele mniej wzrosło oprocentowanie lokaty półrocznej w Polbanku o 1,35 pkt proc. do poziomu 4,75 proc, a w AIG Banku, o 1,3 pkt proc. do poziomu 5,30 proc. Spore zmiany wprowadził też Bank BGŻ, który podwyższył wypłacane odsetki o 1,3 pkt proc. Niektóre banki, np. Getin, nie zmieniały poziomu odsetek od analizowanych przez nas lokat, ale zaoferował nową lokatę 5-miesięczną, oprocentowaną na poziomie 5,55 proc.” – czytamy.

„Konkurencję w podnoszeniu atrakcyjności oprocentowania widać również w kontach oszczędnościowych. O 1 pkt proc. wzrosło ich oprocentowanie w Toyota Bank. Duże podwyżki zaoferowali także m.in. Bank BGŻ, Citi Handlowy i mBank, choć oczywiście przy ich porównywaniu trzeba wziąć pod uwagę poziom, do którego zostały podniesione. Tu liderem jest Polbank, a przy wyższych saldach (20 tys. zł) Toyota Bank. Do konkurencji na polu produktów depozytowych nie przystąpiły największe banki: PKO BP, Pekao i Bank BPH, które nie zmieniały stawek oprocentowania.” – czytamy dalej.

W sierpniu Rada Polityki Pieniężnej po raz trzeci w tym roku podniosła stopy procentowe o 0,25 pkt proc. Obecnie stopa stopa podstawowa wynosi 4,75 proc. Analitycy prognozują, że w tym roku stopy jeszcze wzrosną, a w przyszłym cykl podwyżek będzie kontynuowany. Wyższe stopy procentowe oznaczają dla kredytobiorców droższe raty. Osoby odkładające pieniądze na lokatach mogą natomiast spodziewać się wyższych zysków z oszczędności. Nie jest to jednak regułą, bo banki niechętnie podnoszą oprocentowanie depozytów.