Oprocentowaniem lokat konkurują mniejsze banki

„ING Bank Śląski jeszcze w połowie maja podwyższył stawki oprocentowania wybranych produktów oszczędnościowych, m.in. Otwartego Konta Oszczędnościowego oraz lokat terminowych o stałej stopie procentowej. Podobnie jak BZ WBK, który już dwa razy podniósł oprocentowanie lokat oraz konta oszczędnościowego (o 0,25 pkt proc.) i niektórych rachunków osobistych, również o 0,25 pkt. proc. Na podobny krok zdecydowały się detaliczne ramiona BRE Banku. MultiBank podniósł oprocentowanie lokat od 0,25 do 0,55 pkt proc., a w mBanku wzrosło ono od 0,2 do 0,6 pkt proc.” – pisze „Gazeta Prawna”.

„Najbardziej atrakcyjne oprocentowanie oferują małe banki, które starają się przyciągnąć oszczędności klientów. Przykładowo Polbank podniósł oprocentowanie rachunku oszczędzającego na Koncie Samooszczędzającym Polbanku do poziomu 5 proc. Wzrosło również oprocentowanie lokat terminowych i dynamicznych.” – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

„Lukas Bank podniósł oprocentowanie lokat terminowych i lokat dynamicznych, np. oprocentowanie stałe lokaty rocznej, w kwocie poniżej 10 tys. zł, wzrosło do 3,90 proc. z 3,40 proc. Lukas do końca czerwca utrzymuje wyższą, promocyjną stawkę (3,50 proc. przy środkach do 10 tys. zł) zł dla konta oszczędnościowego. Z kolei Eurobank na początku czerwca zmienił oprocentowanie lokaty rocznej z 4,45 na 4,55 proc.” – czytamy dalej.

W rywalizacji w segmencie lokat i kont oszczędnościowych bierze udział także Getin Bank. „- W ciągu ostatnich tygodni nie podwyższaliśmy oprocentowania, ponieważ od kwietnia mamy najwyższe na rynku, przykładem jest lokata czteromiesięczna z oprocentowaniem na poziomie 5,5 proc.” – wyjaśnia Krzysztof Małecki z Getin Banku.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce w kwietniu br. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 0,25 pkt proc. Główna stopa referencyjna wzrosła z 4 do 4,25 proc. Podwyżki stóp oznaczają z jednej strony wyższe raty kredytów mieszkaniowych, ale jednocześnie wyższe odsetki od lokat.

Więcej szczegółów w dzisiejszym wydaniu „Gazety Prawnej”.