Ostatni dzwonek na wnioskowanie o kredyt studencki

Studenci i doktoranci, którzy chcą ubiegać się o preferencyjny kredyt studencki z dopłatą do oprocentowania z budżetu państwa na rok 2011/2012 mają czas do 15 listopada. Pozostało więc niewiele dni na skompletowanie wymaganych dokumentów i przygotowanie wniosku kredytowego.

Studenci rozpoczynający swoją przygodę ze szkolnictwem wyższym najczęściej korzystają z pomocy finansowej rodziców. Jednak w sytuacji, gdy możliwości tej pomocy są ograniczone, student może skorzystać z preferencyjnego kredytu studenckiego. Takie też było założenie wprowadzenia przed ponad 12-stu laty systemu kredytów studenckich z dopłatą do oprocentowania z budżetu państwa. Dotąd skorzystało z nich ponad 350 tysięcy osób.

Kredyt studencki jest obecnie jedną z najtańszych, oferowanych przez banki form finansowania. Dzięki wsparciu ze strony państwa, kredyt ten udzielany jest na preferencyjnych warunkach. Student może otrzymywać kredyt wypłacany w miesięcznych transzach (600 zł) przez okres studiów, maksymalnie przez 6 lat. W przypadku studiów doktoranckich – maksymalnie przez 4 lata. Nie musi natomiast zaciągać kredytu na cały okres studiów. Można o niego wnioskować niezależnie od tego, na którym roku podejmuje naukę. Warunkiem jest jednak to, aby wcześniej nie korzystał z tej formy finansowania oraz rozpoczął swoje pierwsze studia przed ukończeniem 25 roku życia.

Spłata zobowiązania rozpoczyna się dopiero po upływie 2 lat od zakończenia studiów. Przez ten czas bank nie pobiera od studenta odsetek. Odsetki w wysokości połowy stopy redyskontowej NBP są naliczane dopiero od momentu rozpoczęcia spłaty kredytu. Liczba rat spłaty kredytu jest przy tym równa dwukrotności liczby wypłaconych transz kredytu.

Do którego banku po kredyt studencki

Wnioskować o preferencyjny kredyt studencki można w jednym z banków, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Obecnie na tej liście znajdują się:

Kredyt studencki – potrzebne dokumnety

Pierwszym dokumentem wymaganym od studenta ubiegającego się o kredyt jest wniosek kredytowy na druku bankowym. Do wniosku załącza się również zaświadczenie wydane przez uczelnię potwierdzające posiadanie statusu studenta lub doktoranta oraz dokumenty potrzebne do oceny zabezpieczenia oraz zdolności kredytowej. W tej ostatniej grupie znajdą się dokumenty niezbędne do ustalenia dochodu na osobę w rodzinie studenta wystawione przez urząd skarbowy, inny urząd lub instytucję – w zależności od rodzaju uzyskiwanych dochodów i formy ich rozliczenia.

Banki udzielające kredytów studenckich przyjmują wnioski wraz z dokumentami potwierdzającymi wysokość uzyskiwanych dochodów do 15 listopada. W grudniu Minister Nauki Szkolnictwa Wyższego ustali maksymalny próg dochodu przypadającego na osobę w rodzinie, uprawniający do otrzymania kredytu. W roku 2010/2011 była to kwota 2 100 zł na członka rodziny. Do 15 lutego banki będą miały czas na weryfikację wniosków i zabezpieczeń kredytu i wydanie decyzji dotyczącej przyznania lub odmowy udzielenia kredytu.

Źródło: Bankier.pl