Ostatni wzrost inflacji

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS inflacja CPI wyniosła w styczniu 3,6% r/r wobec 3,5% w grudniu ub. r., kształtując się powyżej naszej prognozy i konsensusu rynkowego. W efekcie, wskaźnik CPI ukształtował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego (2,5%).

Podobnie jak w poprzednich latach, ze względu na konieczność dostosowania systemu wag w koszyku CPI do nowej struktury wydatków gospodarstw domowych, dane o styczniowej inflacji mają charakter wstępny i w marcu można oczekiwać ich korekty. W jednym z najbliższych materiałów tygodniowych przedstawimy najbardziej prawdopodobny kierunek i skalę tej korekty.

Dynamika cen paliw najwyższa od listopada 2000 r.

W kierunku wzrostu wskaźnika inflacji w styczniu oddziaływało silne zwiększenie dynamiki cen paliw, związane głównie z efektami niskiej bazy sprzed roku (w styczniu 2009 r. ceny paliw obniżyły się o 6,1% m/m, podczas gdy w styczniu br. wzrosły według naszych szacunków o 2,3% m/m, co było związane z obserwowanym od połowy grudnia wzrostem cen ropy na rynkach światowych oraz podniesieniem akcyzy na olej napędowy w styczniu). Szacujemy, że w sumie czynniki te spowodowały zwiększenie rocznej dynamiki cen paliw z 12,3% r/r w grudniu do 22,3% r/r w styczniu, a więc do poziomu najwyższego od listopada 2000 r.

Inflacja bazowa nadal spada

Proinflacyjny wpływ dynamiki cen paliw w styczniu został ograniczony przez spadki inflacji w pozostałych głównych kategoriach. Najsilniej w kierunku zmniejszenia tempa wzrostu cen oddziaływał spadek inflacji bazowej (z 2,6% r/r w grudniu do szacowanego przez nas 2,4%), związany z silnym wyhamowaniem popytu konsumpcyjnego (od kilku miesięcy sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych jest zbliżona do odnotowanej przed rokiem) oraz obserwowanym od początku listopada ub. r. umocnieniem kursu złotego. Spadek inflacji bazowej w styczniu był jednak mniejszy niż oczekiwaliśmy, co wiążemy z odnotowanym przez GUS wzrostem opłat związanych z łącznością.

Tempo wzrostu cen żywności obniżyło się z 3,4% r/r w grudniu do 3,0%, do czego w znacznym stopniu przyczynił się efekt wysokiej bazy sprzed roku związany z silnym osłabieniem kursu złotego w IV kw. 2008 r. W kierunku spadku inflacji w styczniu oddziaływał również spadek dynamiki cen energii, związany głównie z mniejszymi niż przed rokiem podwyżkami cen prądu w styczniu.

CPI i projekcja neutralne dla stóp

Opublikowane dziś zgodne z oczekiwaniami dane o styczniowej inflacji CPI nie mają naszym zdaniem istotnego wpływu na krótkookresowe perspektywy inflacji i stóp procentowych. Oceniamy, że ze względu na silne efekty wysokiej bazy dla cen paliw, pozostałych nośników energii i żywności w kolejnych miesiącach można oczekiwać wyraźnego spadku inflacji CPI. Oczekujemy, że w lutym ukształtuje się ona na poziomie 3,0-3,1% r/r.

Kluczowe dla krótkookresowych perspektyw stóp procentowych będą wyniki lutowej projekcji inflacji NBP (por. INVESTrendy z 8.02.2010 r.). Spodziewamy się, że w 2010 r. średnioroczna inflacja będzie nieznacznie wyższa od przewidywanej w październikowej projekcji NBP (ale niższa od celu inflacyjnego), a tempo wzrostu gospodarczego – głównie na skutek wzrostu inwestycji infrastrukturalnych (wspierających podażową stronę gospodarki i oddziałujących w kierunku zmniejszenia presji inflacyjnej) – będzie wyraźnie wyższe niż przewidywała październikowa projekcja. Taki kształt projekcji będzie naszym zdaniem neutralny dla krótkookresowych perspektyw polityki pieniężnej. Podtrzymujemy zatem ocenę, że w 2010 r. RPP zdecyduje się na jedną podwyżkę stóp procentowych o 25 pb w październiku.

Źródło: INVEST-BANK S.A.