Narodowy Bank Polski wciąż gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Do poniedziałku do godziny 13:00 można wrzucać pieniądze do skarbonek ustawionych w oddziałach okręgowych NBP. A do końca stycznia można podbijać cenę unikalnych przedmiotów przekazane przez NBP na aukcje WOŚP.
We wszystkich oddziałach okręgowych NBP przez cały styczeń są wystawione skarbonki z logo WOŚP – zebrane w nich pieniądze trafią na konto XIX finału WOŚP i zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.
W serwisie Allegro można licytować cenne przedmioty przekazane przez NBP, w tym:
– sześć unikalnych zestawów monet kolekcjonerskich http://aukcje.wosp.org.pl/showcat.php?id=85,
– komplet banknotów kolekcjonerskich http://aukcje.wosp.org.pl/show_item.php?item=461303,
– pióra z autografami prezesa NBP Marka Belki i ministra finansów Jacka Rostowskiego http://aukcje.wosp.org.pl/show_item.php?item=461305
– plakat z autografami artystów biorących udział w koncercie „Krzysztof Komeda – spotkanie z legendą” wraz z kompletem monet – http://aukcje.wosp.org.pl/show_item.php?item=461306.
Ponad 11 tysięcy złotych wylicytowano już za komplet czterech złotych monet o nominałach 200 zł z serii „Historia jazdy polskiej”; komplet 32 monet dwuzłotowych z zamkniętej serii „Historyczne miasta Polski” kosztuje przeszło 2.200 zł. Dużą popularnością cieszą się także aukcje z banknotami kolekcjonerskimi z wizerunkami Jana Pawła II, marszałka Józefa Piłsudskiego, Juliusza Słowackiego oraz Fryderyka Chopina oraz dwóch wiecznych piór firmy Waterman, którymi minister finansów Jacek Rostowski i prezes NBP Marek Belka podpisali w siedzibie NBP 15 czerwca 2010 r. wniosek o przedłużenie dostępu do elastycznej linii kredytowej MFW (w obu przypadkach przekroczono 1.100 zł).
W ubiegłych latach NBP także wspierał Orkiestrę, m.in. emitując serię monet kolekcjonerskich i okolicznościowych na jej 10-lecie – w tym jedyną w powojennej historii Polski monetę z „dziurką” o nominale dwa złote. W 2004 r. XXIII Konferencja Dyrektorów Mennic w San Francisco uznała tę monetę za najbardziej zaawansowaną technicznie na świecie. Profesor Marek Belka, gdy pełnił funkcję ministra finansów, zwalniał z opłat celnych, podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego sprzęt medyczny zakupiony dla polskich szpitali ze środków zebranych przez WOŚP.
Więcej informacji o aukcjach i innych działaniach NBP na stronie.
www.nbp.pl/wosp2011
Źródło: NBP