Ostrożność receptą na niestabilne czasy

Chociaż w ostatnim czasie na rynkach finansowych można było zauważyć pewne oznaki poprawy nastrojów, sytuacja wciąż jest  daleka od stabilnej. Trzeba pamiętać, że „jedna jaskółka wiosny nie czyni” i zachować ostrożność przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. W co warto inwestować radzą eksperci Union Investment TFI.

W ostatnich tygodniach uwaga inwestorów skierowana była na Grecję oraz inne państwa europejskie, w których doszło do gwałtownego pogorszenia się sytuacji ekonomicznej. Obawy o rozprzestrzenienie się kryzysu fiskalnego na całą strefę euro zdominowały nastroje inwestorów, powodując dużą zmienność na światowych giełdach. Co więcej, fundamenty makroekonomiczne zeszły na drugi plan, ustępując czynnikom politycznym. 

W ostatnich dniach giełdami rządziły kłopoty gospodarcze Hiszpanii i Włoch, które przełożyły się na obniżenie ich wiarygodności kredytowej, windując jednocześnie ceny ich obligacji. – Pomimo wyborów w Hiszpanii i zmian we włoskim rządzie, rynki są dalekie od euforii. Zbyt wiele problemów nadal pozostaje nierozwiązanych i zbyt wiele kwestii – m.in. pomysł emisji euroobligacji – dzieli europejskich polityków – mówi Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji Union Investment TFI. – Dopóki przywódcy strefy euro nie podejmą zdecydowanych kroków antykryzysowych, na światowych rynkach akcji będzie panowała bardzo duża zmienność – dodaje. Podczas gdy w Europie trwa impas, widmo kryzysu dotarło już do Francji i Niemiec, które jeszcze do niedawna były uważane za ostoję całej strefy.

Ważnym wydarzeniem dla polskiego rynku było exposé wygłoszone przez premiera Tuska, w którym zapowiedział zmiany w polityce fiskalnej państwa. Najważniejsze cele, jakie rząd planuje zrealizować w czasie obecnej kadencji, to stopniowe obniżanie deficytu sektora finansów publicznych oraz redukcja długu publicznego. – Gdyby zadeklarowane cięcia i zmiany w prawie udało się wprowadzić w życie, byłby to pozytywny impuls dla polskiej gospodarki, a tym samym wszystkich uczestników rynku kapitałowego w Polsce – mówi Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny ds. akcji Union Investment TFI. – Nie należy jednak zapominać o zawirowaniach na rynkach zewnętrznych, gdyż to one w dużym stopniu determinują obecnie sentyment inwestorów  – dodaje.

Utrzymująca się niepewna sytuacja w otoczeniu międzynarodowym powoduje, że eksperci Union Investment TFI rekomendują subfundusze o niskim i umiarkowanym ryzyku inwestycyjnym. Inwestorom preferującym większe bezpieczeństwo i chcącym korzystać na rosnącej z dnia na dzień wyceny jednostki uczestnictwa polecany jest subfundusz UniWIBID. Na przestrzeni roku, do 31.10.2011 wzrost wartości jednostki wyniósł 5,17 proc. i był wyższy od zysku z lokat opartych o oprocentowanie 1-miesięcznego WIBIDu. – Rozwiązanie to proponujemy szczególnie przedsiębiorstwom oraz zamożnym inwestorom, którzy chcą efektywnie zarządzać posiadanymi nadwyżkami finansowymi – mówi Dariusz Lasek. – W przypadku tego subfunduszu, wysokiej płynności towarzyszy stabilna stopa zwrotu i bardzo niskie wahania wyceny jednostek – dodaje. Subfundusz UniWIBID został liderem produktów pieniężnych tegorocznego rankingu dziennika „Rzeczpospolita” i firmy Analizy Online. 

Union Investment poleca też uwadze inwestorów aktywnie zarządzany subfundusz obligacyjny – UniTotal Trend Dłużny. Wymaga on zaakceptowania nieco większego ryzyka inwestycyjnego, niż w przypadku tradycyjnych funduszy dłużnych i funduszy z ochroną kapitału, ale dzięki temu ma szanse wypracować większe zyski na rynku długu. Na korzyść UniTotal Tren Dłużny świadczą jego wyniki – od momentu utworzenia portfela inwestycyjnego w maju br. do końca października wypracował on stopę zwrotu    w wysokości 7 proc.

Obecna sytuacja na rynkach finansowych może być także okazją dla inwestorów akceptujących podwyższony poziom ryzyka. W perspektywie 12 miesięcy Union Investment TFI proponuje subfundusz mieszany – UniKorona Zrównoważony. W jego ramach środki inwestowane są w portfel obligacji oraz w najlepsze spółki z Polski i krajów regionu Europy Środkowo–wschodniej. Co ważne, subfundusz ten pozwala wykorzystywać wzrosty cen akcji, jednocześnie zabezpieczając inwestowane środki poprzez duży udział obligacji w portfelu. O tym, że taka równowaga sprawdza się w przypadku subfunduszu UniKorona Zrównoważony zarówno w krótkim, średnim jak i dłuższym okresie, świadczą najlepsze wyniki spośród wszystkich funduszy zrównoważonych w Polsce.

Obserwowana w ostatnim czasie podwyższona zmienność na światowych rynkach finansowych wymaga zachowania ostrożności, jednak istnieją rozwiązania o niskim bądź umiarkowanym poziomie ryzyka, które pozwalają zarabiać nawet w takich warunkach.

Źródło: Union Investment TFI