Oświadczenie Południowo-Zachodniej SKOK

W związku z wizytą komorników w siedzibie i niektórych oddziałach Południowo- Zachodniej SKOK informujemy, że działania te podejmowane są na podstawie wydanych z rażącym naruszeniem prawa klauzul wykonalności. Orzeczenie w tej sprawie wydane, niezgodnie z właściwością miejscową przez Sąd Rejonowy w Słupcy i jeszcze dziś zostanie zaskarżone przez SKOK. 

Podkreślenia wzmaga fakt, że działania te nie mają żadnego wpływu na normalne funkcjonowanie Kasy i nie rodzą żadnych utrudnień dla jej członków.

Dla pełnego wyjaśnienia opinii publicznej tej sprawy, poniżej przedstawiamy opis stanu faktycznego, którego konsekwencją są ostatnie wydarzenia.
     
29.10.2008 r. odbyły się zebrania grup członkowskich Południowo- Zachodniej SKOK, a w dniu 30.10.2008 r. w siedzibie SKOK zebrało się nadzwyczajne zebranie przedstawicieli członków spółdzielni. Wobec niewybrania przewodniczącego, zebranie zostało zamknięte, bez powzięcia uchwał realizujących porządek obrad.

Po zakończeniu oficjalnego zebrania przedstawicieli, trzech przedstawicieli zebrało się ponownie w nieustalonym miejscu i podjęło uchwały o zmianach w radzie nadzorczej, która to rada tego samego dnia uchwaliła zmiany w składzie zarządu. Należy podkreślić, że były to jednak prywatne spotkania, bowiem nie zostały zachowane żadne reguły ich zwoływania. 

Mimo tego, że na oficjalnym zebraniu przedstawicieli nie doszło do podjęcia żadnych uchwał, do Krajowego Rejestru Sądowego wpłynął wniosek o dokonanie zmian danych dotyczących spółdzielni, w zakresie wykreślenia dotychczas wpisanego składu zarządu oraz dotychczas wpisanego składu rady nadzorczej. 

Osoby podające się za nowe władze spółdzielni, bezprawnie przejęły w dniu 17.11.2008 r. budynek siedziby Kasy przy ul. Muchoborskiej we Wrocławiu. 

W następstwie tych zdarzeń organ nadzorczy tj. Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa z siedzibą w Sopocie, w trybie art. 42 ustawy o SKOK, podjął uchwałę o wprowadzeniu zarządcy komisarycznego z mocą obowiązującą od dnia 18.11.2008r. 

Motywem jego wprowadzenia były rażące naruszenia prawa polegające w szczególności na zwołaniu bezprawnego zebrania przedstawicieli, dokonaniu bezprawnych zmian w radzie nadzorczej, bezprawnym zebraniu się rzekomej rady nadzorczej, dokonaniu zmian w składzie zarządu , wystąpieniu rzekomego zarządu do Sądu Rejestrowego z wnioskiem o dokonanie wpisu zmian w składzie organów.

Głównym zadaniem zarządcy komisarycznego było przeprowadzenie wyborów do organów spółdzielni, bowiem zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy o SKOK z dniem ustanowienia zarządcy komisarycznego kończy się kadencja organów kasy.

Zarządca wywiązał się z tego zadania, organizując zebrania grup członkowskich, które odbyły się w dniach 8 i 10 grudnia 2008 r. oraz zebranie przedstawicieli, które miało miejsce w dniu 11 grudnia 2008 r.

Na zebraniach grup członkowskich doszło do wyboru przedstawicieli spółdzielni, którzy wybrali radę nadzorczą, a ta – zarząd spółdzielni. Aktualnie zatem SKOK jest reprezentowana przez statutowe organy, których podstawowym celem jest zapewnienie stabilności w działaniu kasy oraz doprowadzenie do odwrócenia działań podjętych przez rzekomych członków zarządu, którzy w sposób niezgodny z prawem uznali się za wybranych w dniu 30.10.2008 r.
     
Działania nielegalnego zarządu w zasadniczym zakresie miały doprowadzić do zaciągnięcia zobowiązań wobec osób trzecich, a zatem zostały zawarte umowy (w nieznanej do końca liczbie), które zobowiązywały SKOK do wysokich świadczeń, a w przypadku ich wypowiedzenia, zakładały konieczność wypłaty horrendalnych odszkodowań. 

Umowy zostały zawarte między innymi z:

1. Spółdzielczym Centrum Inwestycyjno-Finansowym sp. z o.o. oraz
2. Kancelarią Prawną Matuszewski i Wspólnicy sp. k.

Należy zaznaczyć, że prezesem zarządu Spółdzielczego Centrum Inwestycyjno-Finansowym sp. z o.o. jest Marian Skutnik (były prezes zarządu SKOK) a prokurentem Andrzej Pułka – osoba, która w nielegalnie wybranym zarządzie Kasy pełniła funkcję prezesa.

Umowy zawarte przez nielegalny zarząd zostały zabezpieczone poddaniem się egzekucji. Z ramienia nielegalnego zarządu podpisywał je min: Andrzej Pułka.

Spółdzielcze Centrum Inwestycyjno-Finansowe sp. z o.o. oraz Kancelaria Prawna Matuszewski i Wspólnicy sp. k. podjęli próbę nadania aktom notarialnym klauzuli wykonalności, a kiedy to się nie udało, zbyli te nieistniejące wierzytelności Ogólnopolskiemu Centrum Windykacji sp.z o.o. z siedzibą we Wrocławiu.

Nowy wierzyciel, mając świadomość, że sądy we Wrocławiu nie uwzględnią kolejnego wniosku o klauzulę przeniósł siedzibę spółki do Słupcy i tam też skierował wnioski o nadanie klauzuli.

Niestety wnioski te zostały przez tamtejszy sąd uwzględnione mimo, że przepis 781 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego wprost wskazuje, że klauzulę wykonalności nadaje sąd właściwy dla siedziby dłużnika. Absolutnie właściwym nie jest w takim postępowaniu sąd właściwy dla siedziby wierzyciela.

Należy podkreślić, że nadanie klauzuli przez Sąd Rejonowy w Słupcy stanowi rażące naruszenie prawa, a wydane orzeczenie zostało zaskarżone przez legalnie wybrane i prawowite władze PZ SKOK.

Zarząd
Południowo – Zachodniej SKOK
Źródło: SKOK