Energooszczędne AGD
Polacy mogliby zaoszczędzić miliardy złotych rocznie gdyby m.in. wymieniając sprzęt gospodarstwa domowego, kupowali bardziej energooszczędne pralki, lodówki czy zmywarki. Oszczędności te spowodowałyby zmniejszenie emisji do atmosfery milionów ton dwutlenku węgla, który jest odpowiedzialny za zmiany klimatu.
W trosce o środowisko i domowy budżet
Efektem najnowszych badań firmy BOSCH nad przyjaznymi środowisku technologiami jest wprowadzenie na rynek specjalnej „Zielonej Linii”. W jej skład wchodzą: chłodziarko-zamrażarki, chłodziarka, zamrażarka, pralki, zmywarki, piekarnik i płyty indukcyjne oraz odkurzacze. Wszystkie urządzenia charakteryzują się najlepszymi klasami efektywności energetycznej (A++, A+, A). Używając tych sprzętów chronimy Ziemię, a nasze rachunki za energię i wodę stają się niższe.
Energooszczędne technologie
Nowoczesne chłodziarko-zamrażarki z „Zielonej Linii” BOSCH, wszystkie w klasie A++, swoją energooszczędność zawdzięczają przede wszystkim zastosowaniu inteligentnej, elektronicznej kontroli kompresorów oraz materiałom zapewniającym zwiększoną izolację ścian. Gwarantuje to 66% oszczędność energii w porównaniu z analogicznymi urządzeniami marki BOSCH produkowanymi 15 lat temu. Wśród produktów tej linii znajdziemy też płyty indukcyjne z funkcją wykrywania obecności i kształtu naczyń. Zasada działania płyty
indukcyjnej jest prosta – ciepło wytwarzane jest bezpośrednio w dnie naczynia, a więc
nagrzewa się tylko dno garnka, a nie płyta. Dzięki temu eliminujemy niepotrzebne straty energii, a gotowanie trwa krócej. Przykładem wyjątkowo ekonomicznych i przyjaznych środowisku urządzeń jest nowa generacja zmywarek – ActiveWater. O ich wyjątkowej efektywności świadczy fakt, że zużycie wody potrzebnej do wykonania pełnego cyklu mycia zostało zredukowane do 10 litrów. Dodatkowo w zmywarce można zmieścić aż 14 kompletów naczyń, podczas gdy w standardowym urządzeniu mieści się 12. Innowacyjne rozwiązania zostały również zastosowane w pralkach Logixx 8 marki BOSCH. Nowa konstrukcja bębna VarrioSoft pozwala na bardziej efektywne pranie w krótszym czasie. Specjalne czujniki kontrolują wielkość załadunku, rodzaj i stopień zabrudzenia tkanin i dostosowują do nich ilość pobieranej wody. Dzięki temu zużycie wody i energii utrzymane jest na możliwie najniższym poziomie.
Wykorzystanie energii słonecznej
Zmiany klimatyczne, wyczerpywanie się kopalnych zasobów energetycznych ziemi, wzrost emisji gazów cieplarnianych, rosnące ceny paliw stałych – to wyzwania, z jakimi już teraz musimy się mierzyć. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii pozwala nie tylko na uniezależnienie się od innych źródeł energii takich, jak ropa naftowa czy gaz ziemny, ale też na spore oszczędności, jak i ochronę środowiska naturalnego. Ponieważ największe zużycie energii w gospodarstwach domowych wiąże się z ogrzewaniem, warto zastanowić się nad długofalową inwestycją w energooszczędną, a przy tym ekologiczną instalację grzewczą. Jeśli zauważyć, że w ciągu jednej doby Słońce wysyła na ziemię tyle energii, ile ludzkość zużywa obecnie w ciągu roku, staje się jasne, z jak ogromnym potencjałem mamy do czynienia. Dobrym przykładem wykorzystania energii słonecznej jest zamontowanie kolektorów słonecznych, które nie emitują żadnych spalin do atmosfery. Mogą one być wykorzystywane albo do samego ogrzewania wody, albo jako dodatkowe wsparcie dla systemu centralnego ogrzewania. JUNKERS posiada w swojej ofercie płaskie kolektory słoneczne: linii Classic, Comfort i Excellence. Linia Classic to idealne rozwiązanie dla istniejących instalacji, które można rozszerzyć o system solarny, Comfort odznacza się bardzo korzystną relacją ceny do wydajności, natomiast w linii Excellence zastosowano absorber, który pochłania niemal całą energię słoneczną.
Energia z wnętrza ziemi
Ogromne zasoby energii kryją się też we wnętrzu ziemi. Pompy ciepła ogrzewają budynki i zaopatrują je w ciepłą wodę przez cały rok wykorzystując ciepło ziemi lub otoczenia. Ten typ urządzeń grzewczych, to obecnie najbardziej energooszczędne rozwiązania dostępne na polskim rynku. Udostępnione do użytkowania ciepło pochodzące z gruntu i powietrza stanowi niewyczerpalną i bezpłatną energię. A na takim rozwiązaniu korzysta środowisko – brak emisji szkodliwych substancji. W czasie pracy pompa ciepła nie emituje szkodliwych substancji i nie powoduje zapylenia bezpośredniego otoczenia. Pamiętajmy, że stosując pompę ciepła, 75% energii otrzymujemy za darmo ze środowiska, 25% to energia elektryczna zużyta do napędu sprężarki. Dlatego też z 1 kWh energii elektrycznej otrzymujemy do 4 kWh energii cieplnej. Bilans CO2 poprawia się o 60%.
Więcej światła, mniej energii – i jeszcze mniej szkodliwych substancji
Ważna rolę w świadomym i odpowiedzialnym podejściu do oszczędzania energii odgrywa oświetlenie. Mniejsze zużycie energii elektrycznej w prosty sposób przekłada się na ograniczenie emisji gazów powstających przy jej wytwarzaniu. Wykorzystanie w domu energooszczędnych źródeł światła przyczynia się w istotny sposób do ochrony środowiska. W przypadku oświetlenia korzystna jest zamiana „tradycyjnych” źródeł światła na świetlówki kompaktowe. Zatem przy najbliższym zakupie warto zaopatrzyć się w energooszczędne świetlówki kompaktowe – np. OSRAM DULUX SUPERSTAR. Samo włączenie tego energooszczędnego źródła światła spowoduje oszczędność aż do 80% energii w porównaniu z „tradycyjnym” oświetleniem. Warto zwrócić uwagę na linię żarówek halogenowych – ENERGY SAVER OSRAM. Wyjątkową cechą tych innowacyjnych żarówek jest zwiększona skuteczność świetlna. W praktyce oznacza to, że ta sama ilość światła wytwarzana jest przy mniejszym zużyciu prądu, co daje znaczną oszczędność energii. Dzięki takiemu oświetleniu zużywamy mniej prądu, wówczas redukujemy poziom emisji dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych do atmosfery. Energooszczędne oświetlenie, jest dlatego bardzo dobrym narzędziem w walce z globalnym ociepleniem i zmianami klimatu.
Nowinki oświetleniowe – diody LED
Źródła światła LED stwarzają możliwość wykorzystania w domu nowoczesnej technologii diód elektroluminescencyjnych. Popularne kształty oraz standardowe trzonki pozwalają na bezpośrednią wymianę tradycyjnych żarówek. Ogromna różnorodność czystych, intensywnych kolorów oświetlenia LED pozwala na tworzenie dowolnego nastroju i dekoracyjnych akcentów w naszych domach. Żarówki LED firmy OSRAM są ekonomicznym i przyjaznym dla środowiska źródłem światła, dzięki bardzo niskiemu zużyciu energii oraz wyjątkowo długiej trwałości, a ich światło jest pozbawione promieniowania UV i nie wytwarza ciepła.
Eksperci ostrzegają, że zbyt duża emisja dwutlenku węgla podnosi średnią temperaturę przez co w ciągu następnych stu lat może stopnieć lodowiec na Grenlandii. Skutkiem będą nie tylko upalne lata i ciepłe zimy, ale także anomalie pogodowe.