Oszczędzanie na lokatach bankowych wciąż jest niemodne

„Na pytanie, czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy udało ci się odłożyć jakieś oszczędności, aż 64 proc. osób odpowiedziało, że wszystkie pieniądze przeznaczyło na życie i bieżące wydatki. Tylko 27 proc. osób przyznaje, że odłożyło jakąś sumę (to tylko o 5 proc. badanych więcej niż w roku ubiegłym). Z tej grupy 66 proc. zaoszczędziło w ciągu 12 miesięcy trzy pensje, a tylko 9 proc. pięć lub więcej pensji. Wynika z badań zaprezentowanych przez Bank Handlowy i KNF.”, informuje „Rzeczpospolita”.

„– Nie wiadomo, czy niski poziom oszczędności wynika ze sposobu na życie, czy też dlatego, że zarobki są tak niskie, iż większość Polaków nie może oszczędzać” – mówi gazecie Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

„Za najlepsze formy przechowywania oszczędności badani uważają oprocentowane konto (61,8 proc.), obligacje (35 proc.), otwarte fundusze emerytalne (24,9 proc.) oraz fundusze rynku krajowego (24 proc.). Jeśli chodzi o inwestycje, to najbardziej atrakcyjne są obecnie nieruchomości, a nie produkty oferowane przez instytucje finansowe. Co dziesiąty ankietowany przyznał, że dla niego najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie gotówki w domu. Aż 64 proc. osób nie zaakceptowałoby takiego rodzaju inwestowania, gdzie możliwość dużych zysków połączona jest z dużym ryzykiem, czyli niebezpieczeństwem utraty części pieniędzy.”, czytamy.

Więcej na ten temat w „Rzeczpospolitej”.