Oznaki zmęczenia byków

Dziś w nocy pojawiła się wiadomość, że niemiecki regulator finansowy ostrzegł, że toksyczne aktywa w niemieckich bankach mogą wkrótce eksplodować i należy szybko zacząć temu przeciwdziałać.

Część z inwestorów potraktowała to ostrzeżenie poważnie, gdyż kurs EUR/USD, po wahaniach wokół poziomu 1,40, znajduje się obecnie w rejonie 1,3970. Wydaje się, że ewentualne dalsze spadki głównej pary walutowej mogą być spowodowane również realizacją zysków, gdyż poprzedni tydzień przyniósł znaczne wzrosty eurodolara w krótkim czasie.

Złoty się waha

Notowania polskiego złotego w ostatnich dniach wyglądają podobnie. Kursy rozpoczynają dzień od niższych poziomów, by w ciągu dnia znaleźć się w okolicy lokalnych maksimów, a na koniec sesji wrócić do punktu wyjścia. Większe ruchy na parze EUR/USD z pewnością wywołają reakcję pary USD/PLN, ale w przypadku EUR/PLN nie jest to takie pewne. Dziś poznamy dwie wiadomości z Polski, ale będą się one pojawiały między publikacjami ze Strefy Euro, więc ich wpływ będzie znacznie ograniczony. Aktualnie kurs USD/PLN wynosi 3,1559, a EUR/PLN 4,4059.

Dane z całego świata

W dniu dzisiejszym pojawi się zdecydowanie więcej wiadomości niż wczoraj. Najpierw już o godzinie 8:00 poznamy zrewidowaną wartość dynamiki PKB za I kw. w Niemczech. Rynek oczekuje, że bieżący odczyt wyniesie -6,7% r/r. Następnie o 10:00 opublikowane zostaną dane ze Strefy Euro (saldo rachunku obrotów bieżących, które zgodnie z prognozami wyniesie -8 mld EUR), a także z Polski (stopa bezrobocia, która powinna pozostać na niezmienionym poziomie 11,2% oraz dynamika sprzedaży detalicznej – oczekiwany jest jej wzrost z -0,8% r/r do 0,1%). Następnie o godzinie 11:00 poznamy dynamikę zamówień przemysłowych ze Strefy Euro. Rynek spodziewa się, że wzrośnie ona z poziomu -34,5% r/r do -30,1%. Na koniec sesji europejskiej zaplanowano publikację danych o nastrojach konsumentów w USA. Oczekiwany jest wzrost indeksu z 39,2 pkt. poprzednio do 42 pkt. aktualnie.

Dariusz Pilich
Źródło: FMC Management