Papierosy i paliwa zaskoczyły rynek

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS inflacja CPI wzrosła w lipcu do 3,6% r/r wobec 3,5% w czerwcu, co było powyżej konsensusu rynkowego (3,4%) i nieznacznie poniżej naszych oczekiwań (3,7%). Na wzrost inflacji złożyło się przede wszystkim zwiększenie rocznej dynamiki cen paliw (z -8,5% r/r do -6,0%), a także wzrost inflacji bazowej z wyłączeniem cen żywności i nośników energii z 2,7% r/r w czerwcu do szacowanych przez nas 2,9% w lipcu.

Efektu tego nie skompensował dalszy spadek dynamiki cen żywności (4,0% r/r wobec 4,7% w czerwcu) oraz cen nośników energii (10,1% r/r wobec 10,6%) związany z wysokimi efektami bazy z lipca ub. r.
 
Tytoniowy skok inflacji bazowej

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami (por. INVESTrendy z dn. 3.08.2009) na wzrost inflacji bazowej pomiędzy czerwcem a lipcem złożył się przede wszystkim wzrost cen wyrobów tytoniowych w związku z obowiązkiem wycofania z obiegu od dnia 1.07. br. papierosów i tytoniu do palenia opatrzonych akcyzą z 2008 r. (udział akcyzy w cenie paczki papierosów szacujemy obecnie na 64,4%). Zgodnie z danymi GUS ceny wyrobów tytoniowych (ich udział w koszyku inflacji CPI wynosi 1,91%) wzrosły o 7,0% m/m, co przyczyniło się do wzrostu rocznej dynamiki z 17,0% r/r w czerwcu do 22,6% w lipcu. W związku z tym szacujemy, że wzrost inflacji bazowej z tytułu podniesienia stawek akcyzy na wyroby tytoniowe wyniósł 0,2 p.p. (wkład do inflacji CPI 0,1 p.p.), czyli był odpowiedzialny za całość wzrostu inflacji bazowej pomiędzy lipcem a czerwcem.
 
Dynamika cen żywności dalej spada

Do obniżenia dynamiki cen żywności 3 miesiąc z rzędu przyczynił się przede wszystkim silniejszy niż w ub. roku sezonowy spadek cen warzyw (18,1% m/m), a także dalszy spadek cen cukru (-3,0% m/m) w związku ze wzrostem podaży z importu, co oznacza, że silne wzrosty cen tego surowca na rynkach światowych (w tym tygodniu cena jednego funta cukru przekroczyła 20 centów i była na najwyższym poziomie od 1981 r.) na razie nie przełożyły się na sytuację w kraju.
 
Jednorazowe wybicie z trendu

Naszym zdaniem wzrost inflacji CPI w lipcu był jednorazowy, a w kolejnych miesiącach nastąpi jej dalszy stopniowy spadek do poziomu 3,1% r/r w grudniu br. Obniżeniu inflacji będą sprzyjać osłabienie presji inflacyjne w związku ze stopniowym spadkiem jednostkowych kosztów pracy w gospodarce, a także umocnienie w ostatnich tygodniach kursu złotego, które naszym zdaniem zniweluje niekorzystny wpływ wzrostu cen surowców na rynkach światowych.

Zastój na rynku kredytów obniża dynamikę podaży pieniądza

Według wstępnych danych NBP podaż pieniądza (M3) wzrosła w lipcu o 11,7% r/r wobec 14,4% w czerwcu, co było znacząco poniżej konsensusu rynkowego (13,5%) i naszej prognozy (12,8%). Na podstawie danych NBP szacujemy, że po wyłączeniu wpływu zmian kursu złotego dynamika należności od przedsiębiorstw wyniosła 5,9% r/r wobec 8,3% w czerwcu. W ujęciu miesięcznym po wyeliminowaniu wpływu umocnienia złotego należności od przedsiębiorstw zmniejszyły się o 0,3% (spadek o 0,7 mld zł). Lipiec był więc piątym z rzędu miesiącem, w którym odnotowano spadek należności od przedsiębiorstw, jednakże tempo tego spadku było najniższe od czterech miesięcy, co może sygnalizować stopniową stabilizację na rynku kredytów dla przedsiębiorstw. W przypadku należności od gospodarstw domowych wyhamowanie akcji kredytowej jest również widoczne, choć dokonuje się ze znacząco wyższego poziomu. Dynamika tej kategorii po wyeliminowaniu wpływu zmian kursowych wyniosła w lipcu 18,5% r/r wobec 21,4% w czerwcu. Tym samym roczna dynamika należności od gospodarstw domowych była w lipcu najniższa od lutego 2005 r.
 
Depozyty przedsiębiorstw znowu spadają

Po jednorazowym silnym wzroście depozytów od przedsiębiorstw, związanym ze zwrotami nadpłaconego podatku CIT w maju i czerwcu, w lipcu mieliśmy do czynienia z kontynuacją trendu spadkowego (-1,0% r/r wobec 0,3% w czerwcu po wyłączeniu zmian kursu złotego). Sygnalizuje to dalsze pogorszenia płynności finansowej przedsiębiorstw niefinansowych, co może być związane z trudnościami w pozyskiwaniu wierzytelności od kontrahentów. Potwierdzają to badania koniunktury NBP za trzeci kwartał, zgodnie z którymi problem ten zgłosiło 10,4% wszystkich ankietowanych przedsiębiorców.
 
RPP już nie obniży stóp

Dzisiejsze znacząco wyższe od oczekiwań dane o inflacji CPI wraz z dalszym umocnieniem kursu złotego w ostatnich dniach wspierają nasz scenariusz, że Rada zakończyła już cykl obniżania stóp procentowych, a na posiedzeniu we wrześniu lub październiku zdecyduje się na zmianę nastawienia w polityce pieniężnej z łagodnego na neutralne.
Źródło: INVEST-BANK S.A.