Partnerzy Inwestycyjni: mocniejsza korekta

Ostatni tydzień października przyniósł wyraźną realizację zysków z rynków akcji na całym świecie. Rocznica giełdowego krachu z 1929 roku podziała najwyraźniej na psychikę inwestorów, którzy przystąpili do mocniejszej realizacji zysków.

Bykom nie pomogły nawet lepsze od oczekiwań dane dotyczące amerykańskiego PKB w 3Q’09, które zostały już dawno zdyskontowane przez inwestorów. Na krajowym rynku WIG20 powrócił z hukiem (największa tygodniowa przecena od lutego) w obszar trójkąta, z którego wybił się tydzień wcześniej. Swoim ociężałym rytmem podążają natomiast średnie i małe spółki, których indeksy już od końca wakacji znajdują się w trendzie bocznym, skutecznie na razie broniąc się przed naruszeniem kluczowych w średnim terminie poziomów wsparć.

Rynek krajowy

Tydzień na krajowym parkiecie zakończył się największą od dłuższego czasu przeceną. Indeks szerokiego rynku WIG zniżkował o 4,6%, co jest wynikiem najgorszym od początku września. Jeszcze słabiej zaprezentowały się największe spółki. WIG20 spadł o 5,7%, zaliczając najgorszy wynik od początku trendu wzrostowego, który rozpoczął się w lutym. Inwestorów jak widać szybko opuściła euforia widoczna w poprzednim tygodniu, kiedy WIG20, po dłuższej konsolidacji, ustanowił nowy tegoroczny szczyt. Słabość mniejszych spółek była już obserwowana od kilku tygodni. mWIG40 oraz sWIG80 swoje ostatnie maksima ustanowiły w końcówce sierpnia. Tym razem zniżkowały o odpowiednio 2,6% oraz 1,4%. W skali całego miesiąca obraz jest dość zróżnicowany. WIG20 zyskał 3,8%, WIG wzrósł o 2,3% a mWIG40 oraz sWIG80 straciły po odpowiednio 1,0% i 2,5%.

Od strony analizy technicznej wybicie WIG20 górą z kilkutygodniowego trójkąta okazało się pułapka dla byków. Spadki w ubiegłym tygodniu sprowadziły indeks poniżej okolic 2300 pkt (górne ramię wspomnianej figury). Niekorzystnym sygnałem dla byków jest naruszenie przez WIG20 linii trendu poprowadzonej przez dołki z marca oraz lipca. Kluczowe w bieżącym tygodniu wydaje się obronienie okolic 2220-30 pkt, gdzie obecnie przebiega linia trendu poprowadzona przez lokalne dołki z sierpnia, września oraz początku października. Natomiast w przypadku indeksów średnich i małych spółek, gdzie korekta jest sporo dłuższa ale też wyraźnie spokojniejsza aktualne pozostają wsparcia w postaci odpowiednio 2200 pkt oraz 11 000 pkt, o które notowania otarły się już w ubiegłym tygodniu.
W bieżącym tygodniu na dobre rozkręci się już sezon publikacji wyników kwartalnych. Rezultaty zaprezentuje duża grupa banków: BRE, Handlowy, Millenium oraz BPH, a także m.in. TVN oraz Lotos.

Pierwsze duże rozczarowanie przyniósł w ubiegłym tygodniu raport TPSA. Z innych większych spółek z mieszanymi odczuciami odbieramy raport Budimexu, który utworzył spore rezerwy na marże przyszłych kontraktów autostradowych. Obserwowana na rynku budowlanym od początku roku walka cenowa już przynosi swoje żniwo. Rezerwy mogą być rozwiązano jeżeli nie dojdzie do wzrostu kosztów (surowce, materiały czy robocizna). Na tym tle dość dobrze radzą sobie Kęty, które odnotowały najwyższy poziom kwartalnego zysku operacyjnego od 4Q’07, co powinno być dobrym sygnałem dla innych spółek przemysłowych.

Rynki zagraniczne

Tydzień, na który przypadła 80. rocznica październikowego krachu z 1929 roku na Wall Street, był udany jedynie dla niedźwiedzi. Większość światowych indeksów głęboko zanurkowała, oddalając się od niedawno ustanowionych szczytów trendu wzrostowego. Bykom tylko na chwilę pomogły lepsze od oczekiwań dane na temat amerykańskiego PKB za 3Q’09. Mając na uwadze fakt, że giełda wyprzedza wydarzenia w realnej gospodarce, takie dane zostały już zdyskontowane kilka miesięcy wcześniej. Warto z kolei baczniej obserwować liczne wskaźniki wyprzedzające koniunktury, które od wakacji tracą swój wzrostowy impet.

Indeks MSCI World zniżkował o 4,1% a MSCI Emerging Markets stracił 5,5%. DJIA powrócił poniżej psychologicznej bariery 10 000 pkt. Z kolei S&P500, zniżkując o przeszło 4,0%, odnotował najgorszy tydzień od połowy maja. Główne indeksy w Europie Zachodniej straciły po około 5-6%. Japoński Nikkei225 zniżkował 2,4%. Wśród głównych rynków wschodzących największe starty poniósł moskiewski RTS (-7,7%). W jego przypadku stopa zwrotu od początku roku i tak wynosi imponujące 113% (dla porównania w przypadku WIG20 jest to 27%, a dla S&P500 tylko 15%).
Od strony analizy technicznej kluczowe w średnim terminie powinno być zachowanie inwestorów w pobliżu poziomu 1000 pkt na S&P500 (obecnie indeks znajduje się niespełna 4% ponad tą barierą). W krótkim terminie niekorzystnie wygląda naruszenie przez indeks linii trendu poprowadzonej przez dołki z sierpnia, września oraz października (analogiczną można wykreślić na wykresie WIG20).

Z wydarzeń makroekonomicznych na pierwszy plan wysuwają się w bieżącym tygodniu obrady i decyzje w sprawie stóp procentowych ze strony najważniejszych banków centralnych na świecie (Fed, Bank of England oraz ECB). Prognozy mówią, że poziomy stóp nie ulegną zmianom, jednak ważniejsze będą komunikaty ora komentarze, które pojawią się po obradach. Byki mogą być szczególnie zaniepokojone informacjami o wycofywaniu się banków z pompowania w rynki nieograniczonej gotówki, która od wiosny napompowała wzrosty na rynkach akcji czy surowców.

Najważniejsze wydarzenia (2 listopada – 6 listopada 2009)

·    Poniedziałek:
o    9.00 – Polska – indeks PMI dla przemysłu za październik (prognoza: 48,5 pkt)
o    9.58 – Euroland – indeks PMI dla przemysłu za październik (prognoza: 50,7 pkt)
o    16.00 – USA – indeks ISM dla przemysłu za październik (prognoza: 53 pkt)
·    Wtorek:
o    16.00 – USA – zamówienia na dobra trwałego uzytku za wrzesień (prognoza: +1,0% m/m)
o    Kwartalne wyniki finansowe opublikuje BMW i UBS
o    Polska – kwartalne wyniki finansowe opublikuje TVN
·    Środa:
o    9.58 – Euroland – indeks PMI dla usług za październik (prognoza: 52,3 pkt)
o    11.00 – Euroland – inflacja PPI za wrzesień (prognoza: -7,7% r/r)
o    13.30 – USA – raport Challengera za październik
o    14.15 – USA – raport ADP za październik (prognoza: -190 tys)
o    16.00 – USA – indeks ISM dla usług za październik (prognoza: 51,7 pkt)
o    20.15 – USA – decyzja Fed w sprawie stóp procentowych (prognoza: bez zmian)
o    Kwartalne wyniki finansowe opublikuje Time Warner, Total, Tyco oraz Cisco
o    Polska – kwartalne wyniki finansowe opublikują BRE Bank oraz Bank Handlowy
·    Czwartek:
o    13.00 – Wielka Brytania – decyzja BoE w sprawie stóp procentowych (prognoza: bez zmian)
o    13.45 – Euroland – decyzja ECB w sprawie stóp procentowych (prognoza: bez zmian)
o    14.30 – USA – liczba nowych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu (prognoza: 520 tys )
o    16.00 – USA – indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board za wrzesień (prognoza: +0,4%)
o    16.00 – USA – FHFA indeks cen nieruchomości za sierpień (prognoza: 12 pkt)
o    Kwartalne wyniki finansowe opublikują Unilever, BNP Paribas oraz Deutsche Telekom
o    Polska – kwartalne wyniki finansowe opublikuje Lotos
·    Piątek:
o    14.30 – USA – stopa bezrobocia za październik (prognoza: 9,9%)
o    Polska – kwartalne wyniki finansowe opublikują Bank Millenium oraz BPH

Krzysztof Pado

Spółka należy do Grupy Kapitałowej Beskidzkiego Domu Maklerskiego S.A. Swoje usługi Partnerzy Inwestycyjni adresują zarówno do osób prywatnych, jak i instytucji, zainteresowanych ulokowaniem wolnych środków w kwocie przynajmniej 500 tys. zł. Spółka współpracuje z 24 instytucjami finansowymi, oferując swoim klientom paletę blisko 400 różnych produktów i usług finansowych. Obsługa na rzecz klientów prowadzona jest, w miejscu i czasie wskazanym przez klienta, za pośrednictwem mobilnych Partnerów Inwestycyjnych. Partnerami Inwestycyjnymi są wysokiej klasy profesjonaliści z branży finansowej, z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zamożnym klientem indywidualnym oraz klientem instytucjonalnym, zdobytym w pionach bankowości prywatnej, firmach inwestycyjnych oraz czołowych instytucjach doradztwa finansowego. Spółka działa za zezwoleniem Komisji Nadzoru Finansowego.

Źródło: Partnerzy Inwestycyjni