Patrząc w przyszłość nowych technologii

W większości krajów Europy 2009 był burzliwym rokiem. Recesja dotknęła większość europejskich rynków, a skutki kryzysu boleśnie odczuli klienci i firmy zarówno sektora publicznego jak i prywatnego. Co przyniesie 2010 rok w zakresie telepresence i wideokonferencji? Chris Prowse, Dyrektor Zarządzający firmy Polycom dzieli się swymi przewidywaniami dotyczącymi sytuacji na rynku w 2010 roku.

1. Ochrona środowiska ważnym kryterium przy podejmowania decyzji o zakupie nowych technologii
Rządy krajów Unii Europejskiej poszukują sposobów ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery i nakładają na firmy obowiązek znalezienia rozwiązania tego problemu. W kwietniu 2010 roku, Wielka Brytania wprowadzi w życie zobowiązanie do redukcji emisji dwutlenku węgla, które ma na celu jego ograniczenie o 60% do 2050 roku. Firmy sektora publicznego i prywatnego odegrają znaczącą rolę w tym zobowiązaniu, a technologia stanowić ma narzędzie do osiągnięcia założonego celu. Technologie, dzięki którym firmy ograniczą emisję dwutlenku węgla do atmosfery, pozwalające wyeliminować podróże służbowe, zmniejszyć powierzchnię biurową lub zużycie energii przez sprzęt komputerowy odegrają olbrzymią rolę w 2010 roku.

2. Wrośnie liczba pracowników pracujących z domu o 40%
Dzięki elastycznemu podejściu do pracy, firmy w Europie będą w stanie nie tylko ograniczyć koszty związane z powierzchnią biurową i podróżami służbowymi, lecz również ściągną do pracy i utrzymają najlepszy personel. Liczba ludzi w wieku 18-25 lat rozpoczynających pracę stale rośnie, a w 2010 roku liczba pracowników wykonujących telepracę wzrośnie o 40 procent. Wielu absolwentów oczekuje od pracodawców zapewnienia możliwości elastycznej pracy a firmy będą musiały posiadać właściwe technologie, które zapewnią nieprzerwane działania w obliczu rozproszonych geograficznie pracowników. Zaawansowana technologia taka jak wideokonferencje i ujednolicona komunikacja (UC) pozwolą ludziom na łączność z biurem z prawie każdego miejsca na świecie. Zmieni się styl życia, gdyż dzięki elastycznym warunkom pracy pracownicy osiągną większą równowagę pomiędzy życiem prywatnym a obowiązkami służbowymi.

3. Wzrost użycia komunikacji wizualnej o 30% w 2010 roku
Przewiduję, że użycie komunikacji wizualnej w 2010 roku wzrośnie o 30 procent. Rozwiązanie to będzie stosowane zarówno w domu jak i w biurze. Za pomocą wideokonferencji, użytkownicy sprawdzą na przykład, co robią ich dzieci w przedszkolu, za pomocą kamery będą mogli zobaczyć jak zachowują się ich zwierzęta w domu lub monitorować dom podczas nieobecności. Już wkrótce wideokonferencje przez telefon komórkowy staną się normą. Możliwość komunikacji wizualnej z komórki na telefon stacjonarny nie będzie już wymysłem rodem z filmów science fiction, lecz stanie się rzeczywistością. Firmy nadal będą ograniczały podróże służbowe korzystając częściej z rozwiązań wideokonferencyjnych, co pozwoli znacznie zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery i zminimalizować koszty. Usługi video hostingu również będą coraz częściej używane. Prezesi firm będą musieli znaleźć sposób na sprostanie wymaganiom na przepustowość np: usprawnią swoje sieci lub poszukają rozwiązań poza siecią korporacyjną.

 

4. Rozwój ujednoliconej komunikacji w ciągu kolejnych pięciu lat

Rozwiązania UC zapewniają przedsiębiorstwom możliwość redukcji łącznych kosztów i zwiększenie wydajności. Przewiduje się, że największy rozkwit usług ujednoliconej komunikacji nastąpi w ciągu kolejnych pięciu lat. W obecnym środowisku biznesowym najważniejsza jest konwergencja i współpraca. Ujednolicona komunikacja pozwoli połączyć te dwa kluczowe dla biznesu czynniki a rozwiązania UC szybko staną się standardem. Bez względu na komunikację głosową, wizualną czy telepresence, wszystkie systemy komunikacyjne w firmie muszą ze sobą współpracować, posiadanie jedynie własnej platformy nie zda egzaminu.

 

5. Uniwersytety otworzą swoje drzwi dla nowych studentów
Studiowanie na uczelni w kraju zamieszkania już niedługo przejdzie do historii. Uniwersytety poszukują sposobów na zainteresowanie studentów z całego świata. Technologia już teraz umożliwia uczelniom funkcjonowanie online, a powstanie globalnego Otwartego Uniwersytetu to niedaleka -przyszłość. W Stanach Zjednoczonych, Uniwersytet w Georgetown już teraz oferuje kursy studentom z Bliskiego Wschodu i to bez konieczności opuszczania ich domów. Wideokonferencje i systemy telepresence są coraz częściej wykorzystywanym narzędziem przez instytucje edukacyjne w regionie EMEA.  Wierzę, że pierwszy uniwersytet online zostanie otwarty dla studentów z całego świata pod koniec 2010 roku i zapewni dostęp do najlepszych wykładowców oraz wiodących ekspertów branżowych.

 

6. Rozwój rozwiązań telezdrowia
Rządy w krajach europejskich zaangażowane są w zapewnienie swym obywatelom możliwie najlepszej opieki medycznej. W samej Danii, połowa lekarzy i jedna czwarta pielęgniarek przejdzie na emeryturę w ciągu kolejnych pięciu lat. W połączeniu z rosnącym problemem dotyczącym ogólnego starzenia się populacji jest oczywiste, że systemy opieki medycznej wymagają zmiany. W Wielkiej Brytanii podczas pandemii świńskiej grypy zaobserwowaliśmy wzrost użycia systemów telezmedycyny, dzięki którym pacjenci byli diagnozowani przez telefon. Oczekuję, że zdalna opieka nad pacjentem podwoi się w 2010 roku. Wraz z edukacją kadry lekarskiej nowej generacji w Unii Europejskiej, powszechne użycie technologii do współpracy i dzielenia najlepszych praktyk będzie możliwie w 2010 roku. W poszczególnych krajach, ujednolicona komunikacja pomoże służbom medycznym dzielić bazy danych i kontakty w celu lepszej obsługi klienta i czasu reakcji.

 

Chris Prowse jest Dyrektorem Zarządzającym Polycom na Polskę i kraje CEE. Pracę w firmie Polycom podjął w 2001 roku odpowiadając za sprzedaż infrastruktury video oraz oprogramowania w regionie Central EMEA.

Źródło: Polycom