„Parkiet” pisze, że Włosi są gotowi „zabrać” wiedeńskiemu Bankowi Austria Creditanstalt (BACA) polską spółkę. BPH po połączeniu z Pekao podlegałby bezpośrednio mediolańskiej centrali UniCredito. Ponadto, nowy polski bank byłby odpowiedzialny za działania włoskiej grupy na Ukrainie, Litwie, Łotwie i w Estonii.
Dotychczas jednostki na Ukrainie oraz w krajach bałtyckich były kontrolowane nie przez Bank Austria, lecz bezpośrednio przez jego właściciela – niemiecki HVB. Nie są to duże instytucje.
Jak podaje „Parkiet”, włoskie propozycje mają przekonać nasz nadzór bankowy do wydania oczekiwanej już od kilku miesięcy zgody na wykonywanie przez UniCredito głosów na WZA BPH i w konsekwencji na jego połączenie z Pekao. – Na pewno przejęcie jednostek HVB byłoby rozwiązaniem bardzo prestiżowym dla naszego kraju i nowego banku. Za niesamowity sukces mógłby to sobie poczytać nadzór bankowy. Przyniosłoby to również pewne korzyści akcjonariuszom polskiej spółki, jak np. dywersyfikacja działalności i obecność na szybko rosnących rynkach. Choć biorąc pod uwagę aktywa wschodnich banków, ich wpływ na wyniki grupy nie będzie zbyt duży – mówi Piotr Palenik z ING Securities. Jego zdaniem, ważna jest też cena, po jakiej spółki należące do HVB zostałyby przekazane polskiej instytucji. Jeśli chodzi o samodzielny rozwój Pekao-BPH na Wschodzie, analitycy główne nadzieje wiążą z Ukrainą, w dalszej kolejności z Rosją. W krajach nadbałtyckich nie ma już właściwie co kupować.
Według „FT Deutschland”, by wydzielić BPH z holdingu kontrolowanego przez Austriaków, Włosi przymuszają BACA do zmiany porozumienia „Bank Regionów”, które dawało mu kontrolę nad jednostkami w Europie Środkowowschodniej w ramach grupy HVB. Razem z tą umową UniCredito otrzymało w spuściźnie po przejęciu HVB jeszcze jedną – regulującą kwestie obsadzania zarządu i rady nadzorczej BACA. Teraz Włosi postawili Austriakom ultimatum: albo zgadzają się na renegocjację obu umów, albo druga z nich zostanie jednostronnie wypowiedziana. Do tej drugiej ewentualności nikt w Austrii nie chce dopuścić.
Jak napisał „FT Deutschland”, kompromis w sprawie zmiany umów zostanie wypracowany przed połową marca. UniCredito jest bowiem coraz bliżej porozumienia z sygnatariuszami kontraktów – zarządem BACA, radą pracowniczą austriackiego banku oraz dawnym jego właścicielem wiedeńską fundacją AVZ. W zamian za BPH Włosi mają oddać Austriakom w zarządzanie swoje banki w Turcji i Serbii. – Dzięki temu BACA nadal będzie dużym bankiem – mówi się w wiedeńskich kręgach finansowych. Włosi mają też zagwarantować, że zrezygnują z zapowiadanego podzielenia BACA na dwie części – austriacką i wschodnioeuropejską.