Pekao SA wśród banków finansujących gazoport w Świnoujściu

W środę, 3 marca została podpisana uroczyście w obecności Ministra Skarbu Państwa, Pana Aleksandra Grada, umowa pomiędzy Polskim LNG SA a bankami, które otrzymały wyłączność na zapewnienie finansowania budowy terminalu LNG w Świnoujściu. W skład konsorcjum wchodzą Bank Pekao SA i PKO BP, pełniące funkcję Banków Strukturyzujących oraz grupa 10 międzynarodowych instytucji finansowych. Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Zgodnie z założeniami, Banki Strukturyzujące mają czas do końca czerwca 2010 roku, aby we współpracy z Polskim LNG SA, OGP Gaz System SA oraz instytucjami finansowymi określić ostateczną strukturę finansowania i przygotować dokumenty niezbędne do zamknięcia finansowania. Zamierzeniem jest, aby finansowanie budowy terminalu gazowego LNG było realizowane w formule Project Finance. Wedle dotychczasowych wstępnych ustaleń będzie ono pochodzić ze środków własnych sponsora projektu tj. OGP Gaz System SA, dotacji europejskich oraz finansowania udzielonego przez banki komercyjne i międzynarodowe instytucje finansowe. Całkowitą wartość projektu szacuje się na ok. 4 mld PLN, z czego banki komercyjne mają zapewnić ok. 2 mld PLN.

 – Bank Pekao SA jest jednym z niewielu banków w Polsce, który jest w stanie podjąć się realizacji tak dużego i ważnego dla polskiej gospodarki projektu. Nasze doświadczenie w zakresie finansowania strukturalnego i solidna baza kapitałowa jaką dysponujemy sprawiają, że jesteśmy naturalnym partnerem dla największych instytucji przy ich strategicznych projektach – powiedział Andrzej Kopyrski, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao SA, odpowiedzialny za Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.

Sponsor projektu OGP Gaz System SA jako spółka Skarbu Państwa odpowiada za bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego strategicznymi sieciami przesyłowymi. Polskie LNG SA jest spółką celową powołaną do budowy i dalszej eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że użytkownikiem terminalu odpowiedzialnym za dostawy skroplonego gazu ziemnego do Świnoujścia, a następnie jego odbiór z instalacji, będzie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA będzie. Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbiór gazu ziemnego dostarczanego do Polski drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Źródło: Bank Pekao SA