Perspektywy bancassurance w Polsce. Kierunek Europa

Siódma edycja spotkań ekspertów z branży finansowej poświęcona będzie kierunkom rozwoju instytucji finansowych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy sektorów bankowego i ubezpieczeniowego.

Rynek bancassurance w Polsce należy dziś do jednego z najdynamiczniej rozwijających się w Europie – mówi Jacek Podoba, prezes TU EUROPA SA i TU na Życie EUROPA SA. W 2007 r. wartość sektora wyniosła 12 mld zł, co oznacza ok. 50% wzrost w porównaniu do roku 2006 – dodaje.

Zdaniem ekspertów, także w 2008 r. sprzedaż produktów ubezpieczeniowych za pośrednictwem banków będzie rozwijać się bardzo dynamicznie. Polski rynek kredytów hipotecznych, który w ostatnich dwóch latach odnotował rekordowe dynamiki, wciąż wykazuje perspektywiczny i długofalowy trend wzrostowy. Ożywienie, które dotyczy także sprzedaży ubezpieczeń na życie spowodować może, że w kilkuletniej perspektywie polski rynek bancassurance upodobni się do modelu francuskiego czy hiszpańskiego. W krajach tych sprzedaż np. ubezpieczeń na życie za pośrednictwem banków skupia ponad 60-80 proc. całego ich wolumenu. Średnio w Unii Europejskiej dystrybucja ubezpieczeń na życie w placówkach bankowych stanowi ok. 35 proc. portfela. W Polsce wskaźnik ten oscyluje wokół 25 proc.

Kondycja sektora bankowego w Polsce jest dziś bardzo dobra, jednak tegoroczne zawirowania na rynku światowym podniosły jego wrażliwość na impulsy płynące z otoczenia i stały się katalizatorem innowacji produktowych. Szczególnie ważnymi i aktualnymi tematami Forum będą zatem zagadnienia związane z sytuacją międzynarodowych rynków finansowych, ich implikacja dla emitentów i inwestorów oraz wpływ na rynki kapitałowe poszczególnych krajów. Z kolei perspektywy bancassurance w Polsce w kontekście zmian regulacji prawnych, bankowość ubezpieczeniowa na rynkach branżowych oraz współpraca bankowo-ubezpieczeniowa w wymiarze polskim, europejskim i światowym stanowić będą istotę tegorocznego spotkania.

Dotychczasowe edycje Europejskiego Forum Bankowo-Ubezpieczeniowego dowodzą, że jest ono praktyczną płaszczyzną wymiany wiedzy i doświadczeń.

Platforma konferencyjna Forum ma charakter ponadsektorowy – podkreśla Jacek Podoba. – Jest ona dedykowana osobom decydującym o kształcie i kierunkach rozwoju instytucji finansowych w Polsce, w tym o podstawach formalno-prawnych oraz zakresie współpracy sektorów bankowego i ubezpieczeniowego – dodaje.

Grupa Kapitałowa EUROPA jest gospodarzem Forum po raz siódmy. Organizatorzy podkreślają, że dołożyli wszelkich starań, aby program tegorocznego spotkania stanowił wartościową inspirację dla nowych wyzwań i rozwoju związków bankowo-ubezpieczeniowych w obszarze bancassurance w Polsce. Wystąpienia znakomitych prelegentów, przedstawicieli nauki i praktyki biznesowej, gwarantują wysoki poziom merytoryczny spotkania.

Honorowy patronat nad Forum objął Związek Banków Polskich, Polska Izba Ubezpieczeń oraz Fundacja na Rzecz Kredytu Hipotecznego. Patronem medialnym spotkania zostały: Rzeczpospolita, Parkiet, Bankier.pl, Miesięcznik Finansowy Bank, Miesięcznik Ubezpieczeniowy, Dziennik Ubezpieczeniowy, businessman.pl i Gazeta Finansowa. Szczegółowy program Forum jest dostępny na stronie Organizatora: www.tueuropa.pl