Pieniądze nie tylko z bankomatu

Od 4 lat możemy wypłacać pieniądze z rachunku przy pomocy karty Visa nie tylko w bankomatach, ale także w kasach sklepów i w punktach handlowo usługowych przy okazji płacenia rachunku. 

Usługa, którą organizacja Visa wprowadziła na świecie jeszcze w latach osiemdziesiątych nosi nazwę Visa Cash Back i na trwałe zadomowiła się już nad Wisłą. Amerykanie i Brytyjczycy traktują ją już jak chleb powszedni. W Polsce jako pierwsze wprowadziły ją PKO Bank Polski oraz MultiBank i mBank (detaliczne piony BRE Banku) w 2006 roku. Niedługo później również ING Bank Śląski. Obecnie z usługi Visa cash back może korzystać ponad 12 mln klientów 13 banków, posługujących się debetowymi kartami Visa.

Początkowo możliwość skorzystania z cash back była dość ograniczona. Nie wystarczyło mieć kartę Visa z PKO BP, MultiBanku lub mBanku i pójść do EMPiKu, Reala, na stację BP czy do Hal Banacha w Warszawie (tylko tam realizowano wówczas cash back). Do warunków koniecznych należało również korzystanie (to już w gestii sklepu) z usług odpowiedniego agenta rozliczeniowego – w 2006 roku był to eServis i Polcard (dziś First Data Polska). Obecnie Visa cash back jest już dostępna w ponad 23 tysiącach placówek handlowo-usługowych w całej Polsce.

Lista punktów realizujących takie wypłaty jest bardzo długa. Znajdują się na niej zarówno pojedyncze sklepy działające w lokalnych i regionalnych sieciach handlowych, ale także sklepy i punkty handlowo-usługowe działające w sieciach ogólnopolskich, jak choćby hipermarkety Real, sklepy Żabka, stacje paliw BP, ORLEN i Bliska oraz sieć salonów EMPiK.

Dodatkowym udogodnieniem dla posiadaczy kart Visa jest nieograniczona liczba wypłat cash back w ciągu dnia. Niektóre banki w ramach bezpieczeństwa transakcji wprowadzają limity dziennych wypłat z bankomatów (np. MultiBank, PKO BP, mBank) natomiast usługa Visa cash back może być doskonałym uzupełnieniem tych ograniczeń z jednoczesnym zachowaniem podstaw bezpieczeństwa jakie proponuje bank. Jedynym ograniczeniem w przypadku wypłaty pieniędzy w kasie sklepu jest jednorazowa kwota wypłaty.

Cash back polega na wypłaceniu kwoty maksymalnie 200 zł z własnego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego przy pomocy karty Visa przy okazji płacenia za zakupy, pod warunkiem jednak, że bank – wydawca karty – udostępnił wcześniej swoim klientom tę usługę. Wystarczy zgłosić taką potrzebę kasjerowi w sklepie lub punkcie handlowo-usługowym realizującym program Visa cash back, a ten powiększy należny rachunek o żądaną kwotę i razem z paragonem za zakupy oraz wydrukiem z terminala do kart wypłaci pieniądze. Wysokość rachunku nie ma znaczenia. Z usługi równie dobrze można skorzystać płacąc drobną kwotę za gazetę lub za duże zakupy w hipermarkecie. Wypłacana kwota będzie widoczna na rachunku z kasy fiskalnej.

Spośród banków – wydawców kart, usługę Visa cash back udostępniły dotychczas swoim klientom: Bank Polskiej Spółdzielczości i 359 zrzeszonych w nim banków spółdzielczych, Bank Zachodni WBK, BRE Bank i jego dwa detaliczne ramiona czyli MultiBank i mBank, Citi Bank Handlowy (ale tylko dla kart Visa Business), ING Bank Śląski, PKO Bank Polski, Volkswagen Bank Direct, Millennium Bank (od kilku dni) oraz Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.

Visa cash back nie musi być usługą płatną, ale ostatecznie decyduje o tym bank, który kartę wydaje. Większość banków nie pobiera opłaty za tę usługę, ale lepiej sprawdzić to w tabeli opłat i prowizji niż później zastanawiać się za co bank potrącił nam prowizję?

Warto jednak pamiętać, że z usługi można korzystać wyłącznie na terenie Polski. Podobnie jak obcokrajowcy odwiedzający nasz kraj nie mogą skorzystać z cash back, tak my, wyjeżdżając za granicę również nie możemy liczyć na wypłatę gotówki w kasie sklepu. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa i koniecznością zawierania wielostronnych umów z działającymi poza terenem Polski sieciami handlowymi (umowy transgraniczne, rozliczenia międzybankowe, kurs wymiany itd.).

Organizacja Visa zainaugurowała w tym roku program „Kartą Visa zapłacisz wszędzie”, dzięki czemu placówek realizujących płatności kartami (wszelkimi) będzie przybywało bardzo szybko. Tym samy przybywać będzie również placówek akceptujących usługę Visa cash back.

Program „Kartą Visa zapłacisz wszędzie” ma doprowadzić do podwojenia liczby placówek detalicznych przyjmujących płatności kartami do 400 tys. w ciągu pięciu lat, przy jednoczesnym unowocześnieniu sieci akceptacji. Przewiduje on, że wszyscy agenci rozliczeniowi, którzy chcą korzystać ze środków z Funduszu Rozwoju Akceptacji muszą przejść proces certyfikacji organizacji Visa Europe umożliwiający im obsługę zarówno płatności zbliżeniowych Visa payWave, jak i usługi Visa cash back. Visa chce również kłaść nacisk, by nowe terminale instalowane w ramach Programu były wyposażane m.in. w oprogramowanie umożliwiające oferowanie usługi Visa cash back.

Źródło: Gazeta Bankowa