Pierwsza tegoroczna sprzedaż obligacji BGK na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego

W środę 19 maja br. Bank Gospodarstwa Krajowego rozpocznie pierwszą w tym roku sprzedaż obligacji na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego. Będą to obligacje IDS1018 z terminem wykupu 2018 r. Podaż wyniesie od 1,5 do 3 mld PLN.

Środowy przetarg ma pokryć ok. jedną czwartą do jednej trzeciej zaplanowanych na ten rok emisji na rzecz KFD. Krajowy Fundusz Drogowy planuje w tym roku pozyskać z łącznej emisji obligacji 7,9 mld zł. W 2009 r. sprzedaż obligacji na rzecz KFD wyniosła 7,8 mld zł.

BGK oczekuje, że nie będzie miał kłopotów ze sprzedażą zaplanowanej wielkości obligacji. Objęte gwarancjami Skarbu Państwa, a więc bezpieczne, oferują wyższy zwrot, niż obligacje skarbowe. W emisjach przeprowadzonych w 2009 r. pozwalały zarobić o ok. 0,3 pp. więcej. Jak twierdzi Robert Sochacki, członek zarządu BGK odpowiedzialny za pion skarbu, ta różnica w stosunku do obligacji rządowych (tzw. spread) wkrótce powinna się zmniejszyć. – Nie ma powodu, by na dłuższą metę wyceniać obligacje KFD wyraźnie gorzej, niż rządowe. Oczywiście mniejsza płynność naszych papierów uzasadnia pewną różnicę w cenie, szczególnie w okresie dużej niepewności na rynku, której niedawno doświadczaliśmy, jednak wraz z jej uspokojeniem różnica powinna się zmniejszyć. To w końcu są niemalże obligacje rządowe –  mówi Robert Sochacki.

Obligacje KFD mają finansować szereg przedsięwzięć drogowych. Mogą zostać przeznaczone na projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz środków krajowych. W samym tylko 2009 r. oddano do użytku ponad 100 km autostrad, w których powstaniu miał udział KFD. Fundusz zadłuża się licząc, że przyszłe wpływy z opłat związanych z korzystaniem z dróg pozwolą spłacić zobowiązania. Taki tryb finansowania pozwala wykorzystać środki UE i może być relatywnie tani. Gdyby drogi budowały prywatne konsorcja, musiałyby pożyczać na nie środki po znacznie wyższych niż państwo stawkach, czego efektem byłyby wyższe koszty korzystania z dróg (np. w formie opłat za przejazd).

W środowym przetargu organizowanych przez Narodowy Bank Polski, mogą brać udział banki komercyjne posiadające status Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych. Nabywcami obligacji są głównie instytucje finansowe, w tym OFE oraz banki komercyjne. Emitowane przez BGK obligacje dopuszczone są do obrotu na rynku regulowanym, a ich ewidencję prowadzi Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych SA. Wyemitowane papiery będą notowane na rynku obligacji Catalyst. Wszystkie emitowane przez BGK na rzecz KFD obligacje zabezpieczone są pełną gwarancją Skarbu Państwa.

Źródło: BGK