Pierwsza zielona emisja PKO Banku Polskiego

PKO Bank Polski to bank transformacji, który wspiera gospodarkę w przechodzeniu na zrównoważony model działania. Największy polski bank wyemitował na eurorynku swoje pierwsze zielone obligacje typu Senior Non Preferred.Łączna wartość emisji wynosi 750 mln euro. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na refinansowanie kredytów mieszkaniowych finansujących podnoszenie efektywności energetycznej nieruchomości.

fot. MOZCO Mateusz Szymanski, Shutterstock

PKO Bank Polski wspiera transformację i umacnia fundamenty do długoterminowego, zrównoważonego wzrostu polskiej gospodarki. Jednym z narzędzi osiągnięcia tego celu jest uplasowana pierwsza zielona emisja (oraz trzecia emisja obligacji typu Senior Non Preferred-SNP) na eurorynku. Łączna wartość środków pozyskanych w emisji wynosi 750 mln euro.

Emisja PKO Banku Polskiego cieszyła się dużym zainteresowaniem międzynarodowych inwestorów, co pozwoliło na ustanowienie marży na poziomie 140 pb – najniższej dla obligacji SNP w Europie Środkowo-Wschodniej od 2022 r. Po zaproszeniu na serię spotkań z propozycją zapoznało się łącznie ok. 60 inwestorów z Europy i Azji.

– Umacniamy fundamenty finansowania transformacji w Polsce jako strategiczny partner naszych klientów. Ta pierwsza zielona emisja obligacji wpisuje się w realizację krótko- i długookresowych celów ESG PKO Banku Polskiego związanych z redukcją śladu węglowego. Budujemy zaufanie inwestorów, przeznaczając pozyskane środki na kredyty, które pomagają klientom w podążaniu za wytycznymi dekarbonizacyjnymi – mówi Krzysztof Dresler, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Opracowaliśmy w Grupie PKO Banku Polskiego Ramy Zielonych Obligacji, tzw. Green Bond Framework, zgodnie z którymi zamierzamy emitować zielone obligacje służące do finansowania korzystnych dla środowiska projektów inwestycyjnych. Działając zgodnie ze standardami Green Bond Principles wyznaczonymi przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Rynku Kapitałowego (ICMA), pozyskaliśmy od firmy Sustainalytics niezależną opinię zewnętrzną (tzw. Second Party Opinion). Środki z każdej emisji zielonych obligacji mogą być wykorzystane do refinansowania istniejących projektów lub finansowania nowych – mówi Jakub Niesłuchowski, dyrektor Pionu Finansów w PKO Banku Polskim.

– Środki pozyskane z przeprowadzonej emisji zielonych obligacji zostaną przeznaczone na refinansowanie kredytów mieszkaniowych finansujących efektywne energetycznie nieruchomości spełniające kryteria Green Bond Framework. Transakcja pozwoliła bankowi pozyskać inwestorów, którzy włączają do swojego procesu inwestycyjnego aspekt ESG – mówi Agnieszka Zdziennicka, dyrektor Departamentu Finansów w PKO Banku Polskim.

W Green Bond Framework Banku zdefiniowano pięć klas aktywów, wśród których znalazły się: budynki, transport, energia odnawialna, zrównoważona gospodarka odpadami oraz zrównoważone zaopatrzenie w wodę i gospodarka ściekami. PKO Bank Polski stał się regularnym emitentem zarówno na eurorynku, jak również na rynku lokalnym.

Źródło: PKO BP