Pierwsze banki wycofują z oferty lokaty z dzienną kapitalizacją

Meritum Bank i FM Bank podjęły pierwsze kroki zmierzające do wycofania lokat antybelkowych  ze sprzedaży. Do tej pory lokaty z dzienna kapitalizacją zajmowały sztandarowe miejsce w ofertach obu banków.

Z końcem listopada z oferty Meritum Banku zniknęły dwie lokaty, które do tej pory zajmowały czołowe miejsca w rankingach. Lokatę Meritum Zysku w Internecie z kapitalizacją dzienną, można było założyć nie będąc posiadaczem rachunku poprzez wniosek on-line. Lokata Internetową z dzienną kapitalizacją była skierowana do posiadaczy konta z dostępem do systemu bankowości elektronicznej. 

Wycofanie tych dwóch lokat nie oznacza jednak pełnego oczyszczenia oferty z produktów omijających podatek. Bank nadal oferuje 3-miesięczną Lokatę Powitalną dla osób, które zakładają rachunek osobisty, oraz rachunek oszczędnościowy (Konto Silnie Zarabiające), również powiązanyy z tradycyjnym ROR-em. W ofercie lokat pozostała też Lokata z Gwarancją. Bank zobowiązuje się podnieść jej oprocentowanie po wejściu w życie zmian przepisów, tak aby klient nie odczuł ciężaru ponoszonego podatku. Teraz Lokatę z Gwarancją można założyć na 3, 6 i 12 miesięcy.

– W tej chwili wydaje się przesądzone, że w ciągu najbliższych miesięcy zmienią się przepisy Ordynacji podatkowej i od lokat z dzienną kapitalizacją będzie odprowadzany tzw. podatek Belki – tłumaczy Piotr Stankiewicz, Kierownik ds. Produktów Depozytowych i Lokacyjnych Meritum Banku. – Wprowadziliśmy nowe depozyty z gwarantowaną wysokością oprocentowania na 3, 6 i 12 miesiecy i wycofaliśmy z oferty lokaty bez gwarancji, na które w tej chwili klienci zgłaszają mniejsze zapotrzebowanie. Gwarancja do lokat z dzienną kapitalizacją oznacza tyle, że jeśli zmienią się przepisy, podatek zostanie odprowadzony, ale bank z własnych środków wyrówna klientom tę stratę. Dzięki temu klienci mają pewność wysokich zysków – dodaje Piotr Stankiewicz.

Kolejnym bankiem, który zdecydował się na wycofanie części lokat z dzienną kapitalizacją odsetek jest FM Bank. Od 30 listopada nie można już założyć FM Lokaty z dzienną kapitalizacją na okres powyżej 4 miesięcy. W ofercie pozostały jedynie dwumiesięczne i trzymiesięczne FM Lokaty z dzienną kapitalizacją, jednak obniżono ich oprocentowanie do 5,5% (z 5,6% w przypadku lokaty 2M i z 6,05% w przypadku lokaty 3M). Ponadto bank proponuje lokaty Kapitalnie Zyskowne na 6 i 12 miesięcy, w przypadku których całość odsetek zostanie wypłacone przed 1 marca 2012 r. Najprawdopodobniej tę datę bank przyjmuje jako datę wejścia w życie zmian w przepisach dotyczących naliczania podatku Belki.

– FM Bank wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, będzie informował wszystkich klientów o projektowanych zmianach i oferuje już dzisiaj nowe produkty depozytowe. Proponujemy konkurencyjne lokaty standardowe, każda oprocentowana powyżej 6%. FM Bank, jak zwykle , dołoży wszelkich starań, aby nasi klienci zostali poinformowani o zachodzących zmianach, a atrakcyjne oprocentowanie lokat standardowych pozwoliło na dalsze pomnażanie oszczędności z sukcesem – komentuje Henryk Pietraszkiewicz, Prezes Zarządu FM Banku.

Jest już niemal pewne, że możliwość omijania podatku Belki w przypadku lokat z dzienną kapitalizacją zostanie zniesiona w pierwszych miesiącach 2012 r. po wejściu w życie nowych przepisów podatkowych. Niezależnie od tego, w ubiegłym tygodniu Prezes KNF skierował do prezesów zarządów banków list, w którym zwraca uwagę na zagrożenia i nieprawidłowości związane z dalszym oferowaniem antybelek. 

Prezes KNF przestrzegał, że po wejściu w życie zmian Ordynacji podatkowej banki, które finansują działalność w dużej mierze z lokat antypodatkowych będą narażone na gwałtowny odpływ środków lub wzrost kosztów finansowania. Jednocześnie KNF nakazał podjęcie niezbędnych działań w celu przygotowania się do zmian w otoczeniu prawnym. Pierwsze działania zostały podjęte, ale czy okażą się wystarczające, skoro banki nie rezygnują z antybelek w pełni i nadal pozostawiają w ofercie inne produkty będące furtką dla klientów chcących uniknąć podatku.

Źródło: Bankier.pl