Pierwsze inwestycje Funduszu Mieszkań na Wynajem

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Banku Gospodarstwa Krajowego, BGK Nieruchomości S.A., spółka należąca w 100% do BGK podpisała pierwsze listy intencyjne na zakup budynków dla Funduszu Mieszkań na Wynajem. Planuje się, że najemcy będą mogli wprowadzić się do mieszkań jeszcze w tym roku.

BGK Nieruchomości S.A. prowadzi obecnie negocjacje cenowe na zakup łącznie 680 mieszkań w budynkach zlokalizowanych w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście. Są to 4 inwestycje na różnych etapach zaawansowania: w fazie projektowej, z ważnym pozwoleniem na budowę oraz w budowie. Na ocenę czekają kolejne oferty złożone m.in. przez firmy deweloperskie, budowlane i towarzystwa budownictwa społecznego z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Trójmiasta i Łodzi.

Proces inwestycyjny przewiduje budowanie portfela mieszkań przez wiele lat. Pula lokali na wynajem może sięgnąć nawet 20 tysięcy w całej Polsce. Bank Gospodarstwa Krajowego przewiduje, że dobry przykład przyciągnie innych inwestorów instytucjonalnych, co pozytywnie wpłynie na dostępność mieszkań na wynajem na polskim rynku.

– Nasza oferta będzie skierowana do osób, które nie chcą zaciągać kredytów hipotecznych na kilkadziesiąt lat, ale wynajmując mieszkanie, chcą poczuć się jak u siebie – tłumaczy Dariusz Kacprzyk, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. – Chcemy przekonać Polaków, że można wynajmować mieszkanie w dobrym standardzie przez całe życie i móc decydować o wielkości lokalu czy miejscu zamieszkania w zależności od potrzeb życiowych i zawodowych – dodał prezes Kacprzyk.

Inicjatywa BGK będzie skierowana do wszystkich osób, które mają zdolność do zapłaty czynszu, bez ograniczeń wiekowych czy innych preferencji. Najemca będzie podpisywał umowę najmu na okres roczny, z możliwością przedłużenia. Partnerem najemcy będzie jeden podmiot – będzie to nowa jakość w Polsce, która podniesie z pewnością standardy obowiązujące na rynku nieruchomości i zapewni najemcom wyższy niż dotychczas komfort w rozumieniu stabilności i przewidywalności decyzji właściciela mieszkania, a także oferowanego produktu. Mieszkania będą znajdować się w nowych budynkach w całości należących do Funduszu. Najemca podpisując umowę, wprowadzi się do gotowego do zamieszkania lokalu z wyposażoną łazienką i kuchnią.

Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowując to przedsięwzięcie czerpał z rozwiązań stosowanych od lat w innych krajach europejskich, w których duzi inwestorzy instytucjonalni zarządzają zasobami wielu tysięcy mieszkań czynszowych. Polski rynek wynajmu mieszkań ma ogromny potencjał. Z jednej strony mamy ogromny niedosyt mieszkaniowy – według różnych szacunków w Polsce potrzeba ponad 700 tysięcy lokali. Polska z 356 mieszkaniami na 1000 mieszkańców zajmuje jedno z ostatnich miejsc w UE. Wkrótce ruszy strona internetowa funduszu – na początku będzie ona zawierała informacje, gdzie powstają pierwsze budynki i w jaki sposób będzie można wynająć mieszkanie od Funduszu.