Pierwszy sklep na świecie akceptuje płatności palcem. Poznajcie Fingopay

Klienci sklepu Costcutter zlokalizowanego na terenie uniwersytetu Brunel w Londynie, mogą płacić za zakupy przykładając palec do specjalnego czytnika. W procesie płatności wykorzystywana jest opracowana przez firmę Hitachi technologia Finger Vein. Rozwiązanie to testuje też McDonald’s.

Technologia Finger Vein wykorzystuje układ naczyń krwionośnych w placu. Układ ten u każdego człowieka jest inny, więc ryzyko pomyłki w zasadzie nie istnieje. Nie da się też zapłacić odciętym palcem, bo nie krąży w nim już krew. Biometria układu naczyń krwionośnych nie ma więc nic wspólnego z odciskami palców, które znajdują zastosowanie na przykład jako metoda autoryzacji dostępu do aplikacji mobilnych.

fingopay.com

Finger Vien wykorzystała firma Sthaler, która opracowała system płatności Fingopay. Wzorce biometryczne ochotników zostały powiązane z danymi ich kart płatniczych. Do sklepu wstawiono specjalne czytniki, które służą do realizowania płatności za pomocą palca. Żeby opłacić transakcję wystarczy przyłożyć palec do czytnika – po zeskanowaniu układu naczyń krwionośnych następuje autoryzacja płatności. Nie trzeba wpisywać PIN-u. W efekcie studenci mogą udać się na zakupy bez portfela czy telefonu. Sthaler spodziewa się, że do listopada baza zarejestrowanych uczestników wzrośnie do 3 tys. (na 13 tys. studentów uniwersytetu ogółem).

Firma twierdzi, że jest już po słowie z innymi dużymi supermarketami w Wielkiej Brytanii. Jakiś czas temu informowano, że testy prowadzi między innymi sieć restauracji McDonald’s. Sthaler prowadzi również rozmowy z klubami nocnymi, siłowniami czy nawet klubami piłkarskimi, które w ten sposób mogłyby weryfikować swoich członków.

 

Technologia Finger Vein obecna jest również i na polskim rynku. W czytniki biometryczne wyposażona jest część bankomatów Planet Cash należących do firmy IT Card. Z biometrii Finger Vein korzystają dwa największe banki spółdzielcze – Krakowski Bank Spółdzielczy oraz Podkarpacki Bank Spółdzielczy. W sektorze spółdzielczym dostępna jest także konkurencyjna technologia – opracowana przez firmę Fujitsu biometria układu naczyń krwionośnych dłoni (Palm Vein).

W bankowości komercyjnej biometria wykorzystywana jest w umiarkowanym stopniu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest możliwość zalogowania się do aplikacji mobilnej za pomocą odcisku palca.