Pierwszy w Polsce fundusz inwestycyjny „white label” oferowany przez LUKAS Bank i zarządzany przez BZ WBK AIB Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

Będzie to pierwszy w Polsce fundusz typu „white label”, co oznacza, że LUKAS Bank, chcąc zaoferować swoim klientom fundusz inwestycyjny, zamiast zakładać własne towarzystwo funduszy inwestycyjnych, przygotował fundusz według własnych wytycznych i pod własną marką z obcym TFI. Fundusz będzie oferowany tylko w placówkach LUKAS Banku pod marką LUKASa.

LUKAS Fundusz Stabilnego Wzrostu fio to nowoczesna i jedna z najbardziej korzystnych form lokowania oszczędności – największe zyski w długim terminie uzyskuje się oszczędzając w funduszu inwestycyjnym.

LUKAS Fundusz Stablinego Wzrostu fio jest przeznaczony dla tych klientów, którzy poszukują bardziej rentownego produktu oszczędnościowego niż tradycyjne, długoterminowe lokaty bankowe i jednocześnie nie chcą nadmiernie ryzykować samodzielnie inwestując na giełdzie. LUKAS Fundusz Stablinego Wzrostu fio to bardzo elastyczna forma lokowania oszczędności – w każdym momencie można zakupić kolejne jednostki uczestnictwa i w każdym momencie je odsprzedać. Czas inwestycji jest dowolny i można go dostosować do własnych potrzeb.

W ramach funduszu klienci mogą oszczędzać w dwóch programach:

– INWESTUJĘ – to program dla osób, które posiadają nadwyżki finansowe, ale nie chcą nastawiać się na nadmierne ryzyko i koszty inwestując samodzielnie, a jednocześnie poszukują czegoś bardziej rentownego niż tradycyjne lokaty bankowe. Pierwszy wkład w fundusz to co najmniej 1000 zł, a każdy kolejny to minimum 500 zł .

– SYSTEMATYCZNIE OSZCZĘDZAM – to program dla osób, które deklarując wpłaty nawet niewielkiej kwotę, regularnie zasilają swój fundusz systematycznie oszczędzając i inwestując wolne środki

Zgodnie z nazwą, fundusz jest otwartym funduszem stabilnego wzrostu, zatem przeznaczony jest głównie dla osób zakładających przynajmniej średnioterminowy horyzont inwestycyjny. Polityka inwestycyjna funduszu zakłada inwestowanie średnio 75% aktywów w krajowe, bezpieczne, dłużne papiery wartościowe, głównie obligacje i bony skarbowe, w tym minimum 35% aktywów w dłużne papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez skarb państwa lub NBP. Pozostałą część aktywów (maksymalnie do 30%) LUKAS Fundusz Stabilnego Wzrostu fio inwestuje w akcje.

Piotr Stępniak, wiceprezes LUKAS Banku SA powiedział: „Wprowadzenie do oferty LUKAS Funduszu Stabilnego Wzrostu FIO to odpowiedź na oczekiwania klientów, którzy chcą wykorzystać duży potencjał zysków na rynku finansowym wspierając się pomocą specjalistów – licencjonowanych doradców, którzy dokonają analizy rynku finansowego i podejmą decyzje inwestycyjne. Systematyczny spadek stóp procentowych i zmniejszająca się rentowność lokat terminowych, powoduje bowiem, że klienci, tak jak i w innych krajach, poszukują alternatywnych metod lokowania oszczędności. W ofercie LUKAS Banku znajduje się już, poza lokatami, produkt ubezpieczeniowy, z którego dochód zwolniony jest z podatku od dochodów. Wprowadzając Fundusz Stabilnego Wzrostu poszerzamy tym samym możliwości lokowania oszczędności przez naszych klientów. Strategia inwestowania środków powoduje, że Fundusz ten jest adresowany do osób, które są zainteresowane stabilnym zyskiem w dłuższym terminie, inwestowaniem nawet niewielkich kwot, lokowanych jednorazowo lub regularnie”.

Jak mówi Krzysztof Samotij, prezes BZ WBK AIB Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych –

„Podobnie jak w Europie, na polskim rynku krystalizują się dwie podstawowe grupy instytucji dystrybuujących fundusze. Pierwszą grupę stanowią największe w Polsce banki, które w ramach własnych grup stworzyły TFI. Dla tych TFI dominującą rolę w sprzedaży pełni sieć oddziałów macierzystego banku. Drugą grupę stanowią liczne średnie banki, które ze względów ekonomicznych nie są zainteresowane tworzeniem własnych TFI. Wobec rosnącej popularności funduszy inwestycyjnych banki te, nie mogąc pozwolić sobie na brak funduszy w ofercie, mogą albo dystrybuować fundusze obcych marek, albo zlecić stworzenie i zarządzanie funduszem własnej marki jednemu z już istniejących na rynku TFI.

Partnerstwo BZ WBK AIB TFI i L Banku przy tworzeniu pierwszego w Polsce funduszu typu white label ustala nowe standardy produktów – funduszy inwestycyjnych na polskim rynku.”