Już wkrótce Deutsche Bank PBC otworzy przy Al. Jana Pawła II 19 w Warszawie pierwszy w Polsce oddział, w którym zastosowano szereg rozwiązań sprzyjających ochronie środowiska. Dzięki odpowiedniej technologii i proekologicznemu systemowi zarządzania, Green Branch, czyli „zielony oddział” Deutsche Bank PBC, będzie mógł ubiegać się o prestiżowy certyfikat LEED.
Green Branch Deutsche Bank PBC jest projektem pilotażowym, realizowanym zgodnie z najlepszymi światowymi praktykami wspierającymi ochronę środowiska naturalnego. Innowacyjne wyposażenie oraz proekologiczny system działania przełożą się na redukcję zużycia energii. W wyniku starannego zaprojektowania i wprowadzenia energooszczędnych źródeł światła, a także specjalnego programu sterowania oświetleniem, placówka może uzyskać oszczędność energii elektrycznej na poziomie aż 40% względem innych, podobnej wielkości lokalizacji.
Przy pracach wykończeniowych wykorzystane zostaną wysokiej jakości, wyróżniające się niską emisją substancji lotnych, materiały takie jak: farby, kleje czy wykładziny.
W placówce funkcjonować będzie także tzw. „zielone IT”, czyli energooszczędny sprzęt komputerowy i takie zasady korzystania z urządzeń, które minimalizują wszelki niepotrzebny pobór mocy. Ponadto – indywidualne kosze dla pracowników zastąpione zostaną przez jeden specjalny pojemnik umożliwiający segregację śmieci. Dzięki zastosowaniu kranów z czujnikami ruchu oraz toalet z dwufazowymi spłuczkami placówka charakteryzować się będzie również mniejszym o ok. 20% zużyciem wody.
W obiekcie zamontowane zostaną także czujniki poziomu stężenia CO2, dzięki którym wentylacja będzie pracować w optymalny sposób.
Budynek, w którym mieścić się będzie Green Branch, został zaprojektowany i zbudowany przez firmę Skanska i spełnia kryteria Energy Saving, określone przez Komisję Europejską. Obecnie w Green Branch trwają prace wykończeniowe – otwarcie placówki planowane jest na początek trzeciego kwartału 2009 r.
Deutsche Bank PBC będzie ubiegał się o przyznanie placówce prestiżowego certyfikatu LEED, nadawanego przez amerykańską organizację USGBC (United States Green Branch Council). Certyfikat LEED to potwierdzenie nie tylko końcowego efektu, ale i wszystkich wcześniejszych etapów. Oceniany jest sposób prowadzenia prac, minimalizacja odpadów, wtórne wykorzystanie surowców. W Polsce nie ma obecnie budynku posiadającego taki certyfikat. Oprócz placówki Deutsche Bank PBC ubiega się o to jedna ze szkół w Konstancinie pod Warszawą oraz nowoczesna fabryka z Rzeszowa. Deutsche Bank PBC aplikuje o Srebrny Certyfikat w ramach czterostopniowej skali: Standard, Srebrny, Złoty i Platynowy LEED.
Nowo powstający oddział Deutsche Bank PBC przy ul. Jana Pawła II 19 w Warszawie nie będzie jedynym tego rodzaju przedsięwzięciem Banku w Polsce. Planowana jest implementacja niektórych elementów „zielonego oddziału” w innych placówkach.
W wielu z nich od dłuższego czasu funkcjonują już niektóre rozwiązania proekologiczne, takie jak bardziej oszczędny tryb oświetlenia, obniżanie poziomu zużycia energii generowanego przez sprzęt elektroniczny czy specjalne pojemniki na papier.
Projekt Green Branch związany jest z szeroko zakrojonym, globalnym programem Grupy Deutsche Bank, nakierowanym na ochronę środowiska, a realizowanym pod hasłem „Banking on Green”. „Zielone budynki”, a więc biurowce należące do Deutsche Bank, które znacząco obniżyły zużycie energii i wody, wspierając tym samym środowisko naturalne, funkcjonują już m.in. w Bostonie (aplikacja o Srebrny Certyfikat LEED), Los Angeles, Nowym Yorku, Singapurze, Manili. W 2010 roku ukończony zostanie projekt „Dragon” w Hong Kongu – budynek ten starać się będzie o Złoty Certyfikat LEED. Spośród przedsięwzięć realizowanych w Europie, „zielone biurowce” funkcjonują już w Londynie oraz Berlinie, zaś w sierpniu 2010 roku ma zostać ukończona modernizacja głównej siedziby Deutsche Bank we Frankfurcie (tzw. Green Towers). Sztandarowa inwestycja Banku będzie spełniać wymogi konieczne do uzyskania Platynowego, a więc najwyższego Certyfikatu LEED.
Polska będzie jednym z trzech europejskich krajów, w których Deutsche Bank zaimplementował ideę „zielonych budynków” i równocześnie ubiega się o certyfikat LEED.
– Green Branch oraz uzyskanie certyfikatu LEED to dla nas niezwykle ważny projekt – mówi Agnieszka Karwacka, Dyrektor ds. zarządzania nieruchomościami w Deutsche Bank PBC. – Chcemy pokazać, że nasz Bank wyróżnia jakość otwieranych oddziałów. Green Branch będzie wyjątkowy, ponieważ połączy w sobie nie tylko funkcjonalność i komfort, ale także praktyczne i przyjazne dla środowiska rozwiązania. Tym bardziej cieszy nas fakt, że realizowany przez nas projekt związany z ochroną środowiska ma szansę uzyskać Srebrny Certyfikat LEED. Byłby to pierwszy taki certyfikat przyznany placówce bankowej w Polsce. Ufamy, że w niedługim czasie część rozwiązań zastosowanych w naszym „zielonym oddziale” przy Al. Jana Pawła II 19 w Warszawie, uda się wprowadzić także w innych placówkach Banku – dodaje.
Źródło: Deutsche Bank PBC