PKO Bank Polski otrzymał od KNF wyróżnienie „Instytucja finansowa przyjazna mediacji”. Największy polski bank został wyróżniony spośród innych podmiotów, które są zaangażowane w polubowne rozwiązywanie sporów. Program ugód dla kredytobiorców frankowych w PKO Banku Polskim wystartował jako pierwszy w Polsce w październiku 2021 roku. Prawie trzy czwarte ugód kończy się pozytywnie.
Program ugód pozwala kredytobiorcom uwolnić się od ryzyka walutowego. PKO Bank Polski cały czas pracuje nad poszerzeniem bazy klientów, którzy mogą skorzystać z rozwiązania. Bank jest obecnie nastawiony na aktywne wyjście z propozycją i zaoferowanie konkretnego rozwiązania.
– PKO Bank Polski zawsze stawia na porozumienie i znalezienie satysfakcjonującego rozwiązania dla wszystkich stron. Tak jest również w przypadku kredytów frankowych. Otrzymane wyróżnienie jest tego dowodem ale chciałbym zauważyć, że nie udałoby się nam osiągnąć tej pozycji gdyby nie profesjonalizm pracowników PKO Banku Polskiego oraz zaangażowanie KNF w prace nad programem ugód. Obecnie 73 proc. ugód w banku kończy się pozytywnie dzięki indywidualnemu podejściu do procesu negocjacji. W ciągu dwóch najbliższych lat chcielibyśmy zakończyć całkowicie temat kredytów frankowych w naszym banku – powiedział Piotr Mazur wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego nadzorujący obszar zarządzania ryzykiem.
Obecnie w PKO Banku Polskim spośród wszystkich uprawnionych klientów 60 proc. jest objętych postępowaniem ugodowym. Bank przyjął już 60 tys. wniosków o mediacje a 40 tys. zakończyło się do tej pory pozytywnie. Jednocześnie widać spadek liczby toczących się postępowań sądowych – na koniec pierwszego półrocza 2024 r. było ich o 20 proc. mniej niż po sześciu miesiącach 2023 r.
Ugoda polega na konwersji kredytu w CHF na kredyt w PLN, tak jakby od początku udzielony kredyt był kredytem złotowym oprocentowanym według stawki referencyjnej WIBOR powiększonej o stosowaną historycznie dla takich kredytów marżę. Ugody są proponowane w toku postępowań mediacyjnych prowadzonych przez Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Bank na szeroką skalę proponuje też ugody w odniesieniu do kredytów objętych postępowaniami sądowymi.
KNF już po raz kolejny wyróżnił instytucje finansowe polubownie rozwiązujące spory z odbiorcami ich usług. Wśród nagrodzonych znajdują się zarówno podmioty sektora ubezpieczeniowego, jak również sektora bankowego, zaangażowane w proces zawierania ugód dotyczących umów kredytów indeksowanych/denominowanych do waluty innej niż waluta polska.
Źródło: PKO BP