PKO Bank Polski sponsorem strategicznym 13. Krakowskiego Półmaratonu Marzanny

PKO Bank Polski został sponsorem 13. Krakowskiego Półmaratonu Marzanny. Podczas zawodów 20 marca uczestnicy pobiegną nie tylko, aby przywitać na sportowo wiosnę, ale również, żeby pomóc 6-miesięcznej Karolince z Krakowa, która czeka na operację.

PKO Bank Polski realizuje od 2013 roku autorski program „PKO Biegajmy razem” i wspiera największe imprezy biegowe w całej Polsce, w tym PKO Poznań Maraton, PKO Wrocław Maraton, PKO Silesia Marathon, cykle takie jak PKO Rzeszów Biega, PKO Grand Prix Gdyni, biegi wchodzące w skład Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” (Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego, Bieg Niepodległości), a także wiele innych, lokalnych zawodów w całym kraju.

13. Krakowski Półmaraton Marzanny wystartuje w niedzielę 20 marca o godz. 11.00 na krakowskich Błoniach. Imprezie będzie towarzyszył bieg na 10 km. Trasa prowadzi Bulwarami Wiślanymi, niedaleko Wawelu, a także urokliwymi zaułkami Starego Miasta.

– PKO Bank Polski sponsoruje największe imprezy biegowe w całej Polsce. Cieszymy się, że 13. Krakowski Półmaraton Marzanny dołączył do naszego programu „PKO Biegajmy razem”. To doskonała forma przywitania wiosny, która jest idealną porą roku na rozpoczęcie przygody z bieganiem. Trzymamy kciuki za zawodników oraz zachęcamy do udziału w akcji charytatywnej „biegnę dla Karolinki” – mówi Jacek Piechota, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Krakowie.

Podczas wszystkich sponsorowanych przez Bank wydarzeń prowadzone są charytatywne akcje biegowe na rzecz osób potrzebujących wsparcia w ratowaniu życia lub zdrowia, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Biorąc udział w 13. Krakowskim Półmaratonie Marzanny będzie można pomóc 6-miesięcznej Karolince z Krakowa, podopiecznej Fundacji Mam serce. Dziewczynka urodziła się z Zespołem Aperta i musi przejść operację naprawczą czaszki oraz zrośniętych paluszków. Zaangażowanie zawodników, którzy przypną do koszulki kartkę „biegnę dla Karolinki” i dotrą z nią do mety, zostanie przeliczone na konkretne wsparcie finansowe – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na operację dziewczynki. Kartki „biegnę dla Karolinki” będzie można odbierać u przedstawicieli PKO Banku Polskiego na stoisku w biurze zawodów na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana – Trybuna Zachodnia. W sobotę 19 marca biuro będzie czynne w godz. 12.00-21.00, a w niedzielę 20 marca od 7.00 do 10.15.

– Realizowany przez PKO Bank Polski program „Biegajmy razem” odpowiada na autentyczne zapotrzebowanie społeczne, a dodatkowo pozwala łączyć pasję do sportu z pomaganiem osobom potrzebującym. Akcje charytatywne, zaininicjowane przez naszych pracowników, są organizowane przy każdym wspieranym przez nas biegu. Tak też będzie Krakowie. Aby pomóc podczas najbliższego Półmaratonu Marzanny wystarczy przypiąć do koszulki kartkę z napisem „biegnę dla Karolinki”, do czego serdecznie zachęcam – mówi Agnieszka Kielichowska, dyrektor Biura Komunikacji i Odpowiedzialności Społecznej PKO Banku Polskiego.

Od 2013 r. odbyło się 151 charytatywnych akcji biegowych, a Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła 157 beneficjentów kwotą ponad 2,1 mln zł. W sumie od początku istnienia programu biegacze przemierzyli charytatywnie ok. 1 mln 305 tys. km, co równa się ponad 32 okrążeniom Ziemi wzdłuż równika. Dodatkowo, 19 września 2015 r. pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem” odbył się PKO Bieg Charytatywny. Akcja rozegrała się równocześnie na stadionach 12. miast Polski, również w Krakowie, gdzie 62 drużyny, czyli 310 osób, wybiegały 3039 okrążeń. Łącznie uczestnicy biegu w całym kraju przemierzyli ponad 26 tys. okrążeń. Fundacja PKO Banku Polskiego mogła dzięki temu przekazać ponad 600 tys. zł na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w Polsce. W tym roku impreza odbędzie 17 września na stadionie AWF Kraków.

Biegacze w województwie małopolskim

Jak pokazuje badanie „Zwyczaje biegaczy w Polsce” przeprowadzone w 2015 r. przez agencję badawczą PBS na zlecenie PKO Banku Polskiego, zdecydowana większość biegaczy w województwie małopolskim to osoby, które zajmują się tym sportem nie dłużej niż 5 lat (73% – podobnie jak w skali kraju), w tym niemal co czwarta osoba krócej niż rok (23%). Są to biegacze dość aktywni, 54% z nich biega 2-3 razy w tygodniu, kolejne 25% – częściej. Kiedy biegają? Zazwyczaj wieczorem (68%), a 13% preferuje jogging o poranku. Bieganie to sport całoroczny – 88% badanych ćwiczy bez względu na porę roku, 41% nawet przy niesprzyjającej pogodzie. 25% biegających w województwie małopolskim bierze udział w imprezach masowych. Z badania wynika również, że prawie połowa biegających w całej Polsce angażuje się w akcje charytatywne, a w województwie małopolskim nawet ponad połowa (55%). 57% badanych w tym regionie zadeklarowało, że brało udział w akcjach „biegnę dla…“.