PKO Bank Polski uczy dzieci wymagające specjalnej opieki

W lutym do programu Szkolnych Kas Oszczędności przystąpił Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Skarżysku-Kamiennej. Dzięki materiałom edukacyjnym SKO jego podopieczni rozpoczęli edukację finansową. Zdobyta wiedza pomoże im w sprawniejszym poruszaniu się po współczesnym świecie.

PKO Bank Polski od dziesięcioleci pomaga zrozumieć dzieciom zagadnienia dotyczące finansów, racjonalnego gospodarowania surowcami, oszczędności czasu, pieniędzy i energii. Szkoły biorące udział w programie SKO, otrzymały od banku specjalne pakiety edukacyjne. Ich wartość merytoryczną pozytywnie zaopiniowało Ministerstwo Edukacji Narodowej obejmując je honorowym patronatem.

Materiały edukacyjne banku można również wykorzystać do nauczania dzieci autystycznych oraz z upośledzeniem umysłowym umiarkowanym i znacznym. PKO Bank Polski udowodnił, że także ta grupa jest w stanie poznać podstawy racjonalnego gospodarowania finansami.

– W naszej działalności dydaktyczno-wychowawczej, staramy się przygotować podopiecznych do życia w społeczeństwie. W tym mieści się szeroko pojęta umiejętność oszczędzania. Gotowe scenariusze zajęć doskonale wpisują się w tę tematykę. Umożliwiają prowadzenie ciekawych lekcji. Już po kilku warsztatach możemy stwierdzić, że są dla nas bardzo przydatne. Zajęcia podobają się naszym podopiecznym. Pobudzają również do własnej inicjatywy i pozwalają wykazać się pomysłami – mówi Małgorzata Jóźwik-Krzeszowiec, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 2 w Skarżysku-Kamiennej.

PKO Bank Polski jest otwarty na współpracę ze środowiskiem osób niepełnosprawnych intelektualnie. W 2010 roku był jednym z głównych sponsorów Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, w których uczestniczyli sportowcy z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym z całej Europy. Pokazali oni, że mają podobne do wszystkich potrzeby i czasami przy niewielkim wsparciu potrafią wiele osiągnąć. Tym bardziej cieszy nas przystąpienie do programu SKO placówki kształcącej osoby o specjalnej potrzebie edukacyjnej.

– Jako bank chcielibyśmy dać możliwość odpowiedniej edukacji finansowej jak największej liczbie osób, również tym, które do tej pory były z niej wykluczone. Właściwie przeprowadzona, pozwala na równi z innymi poczuć się członkami społeczeństwa i działać dla wspólnej korzyści. Cieszymy się, że nasza propozycja została przyjęta, a pozytywne doświadczenia skarżyskiej placówki zachęcą innych do włączenia się do programu – mówi Agnieszka Kozłowska, kierownik w Biurze Innowacji PKO Banku Polskiego.

Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy nr 2 w Skarżysku-Kamiennej istnieje od 1973 roku. Uczą się w nim chłopcy i dziewczynki wymagający specjalnej opieki. W lutym tego roku, w ośrodku odbyły się pierwsze zajęcia w ramach programu Szkolnych Kas Oszczędności. Prowadzący je nauczyciele bardzo pozytywnie odnieśli się do nadesłanych scenariuszy lekcyjnych i do zaangażowania samych uczniów. Do SKO przystąpiło 70 dzieci. Szkoła planuje być aktywnym członkiem projektu.

Źródło: PKO Bank Polski