PKO Bank Polski umożliwia zakładanie kont obywatelom Ukrainy na PGE Narodowym

Na PGE Narodowym w Warszawie obywatele Ukrainy mogą nie tylko wystąpić o nadanie numeru PESEL, ale również założyć konto w PKO Banku Polskim i złożyć w ZUS wniosek o świadczenia dla rodziny. Aby złożyć wniosek do ZUS potrzebny jest numer rachunku bankowego w Polsce.

Od soboty, 26 marca, na Stadionie uruchomionych zostało m.in. 16 stanowisk, na których doradcy PKO Banku Polskiego zakładają konta obywatelom Ukrainy. W ofercie PKO Konto bez Granic wraz z kartą, dostępem do rachunku przez internet i telefon, które dla nowych klientów (obywateli Ukrainy) jest bezpłatne przez 12 miesięcy od dnia otwarcia. Możliwość zakładania rachunku bankowego, chwilę po nadaniu numeru PESEL, to kolejny krok ze strony PKO Banku Polskiego w ramach rozszerzania pakietu rozwiązań dla obywateli Ukrainy.

Na Stadionie Narodowym, na jednym z 16 stanowisk, obywatele Ukrainy mogą założyć konto w PKO Banku Polskim. W ofercie jest PKO Konto bez Granic wraz z kartą, dostępem do rachunku przez internet i telefon, które dla nowych klientów (obywateli Ukrainy) jest bezpłatne przez 12 miesięcy od dnia otwarcia. Procedura założenia konta jest bardzo prosta: aby je otworzyć, obywatel Ukrainy powinien posługiwać się jednym z poniższych dokumentów: paszport zagraniczny, ukraiński dowód osobisty w wersji plastikowej – paszport wewnętrzny (wydawany od 2016 r.), dowód osobisty kraju Unii Europejskiej lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca.

Jest możliwość również założenia czasowego konta na podstawie: powiadomienia o nadaniu PESEL, ukraińskiego dowodu osobistego w wersji książeczkowej – paszport wewnętrzny, Karty Polaka, dokumentu stwierdzającego tożsamość wystawionego przez urzędy RP, zaświadczenia z konsulatu potwierdzającego tożsamość. W przypadku tych dokumentów konto będzie funkcjonowało w ograniczonym zakresie do momentu dostarczenia do banku właściwego dokumentu tożsamości (nie dłużej niż 12 miesięcy). Te ograniczenia to m.in.: miesięczny limit obciążeń na rachunku w wysokości równowartości 1 000 euro, roczne limity wpływów na rachunek do kwoty równowartości 12 000 euro.

Przy otwarciu konta dla obcokrajowców nie jest wymagane posiadanie adresu zamieszkania w Polsce ani telefonu polskiego operatora sieci komórkowej.

To nie jedyne rozwiązanie dostępne w PKO Banku Polskim dla obywateli Ukrainy. Bank zniósł opłaty za szybki przelew do Kredobanku i za zlecenie przelewu zagranicznego do każdego banku w Ukrainie, udostępnił również aplikację IKO, ułatwiającą zarządzanie finansami, w języku ukraińskim. Natomiast od 25 marca, w 52 wybranych oddziałach banku, a docelowo w 100, obywatele Ukrainy mogą wymienić na złote do 10 tys. hrywien: https://www.pkobp.pl/aktualnosci/obmin-hryvni-na-zloti-wymiana-hrywny-na-zlotowki/.

PKO Bank Polski uruchomił powszechną zbiórkę pieniędzy na rzecz uchodźców wojennych. Polacy po raz kolejny nie zawiedli i okazali wielkie wsparcie w trudnej chwili. Już blisko 4 mln zł z tej zbiórki przekazaliśmy do 32 organizacji, zaangażowanym w pomoc humanitarną dla uchodźców – liczba organizacji i przekazywanych środków sukcesywnie rośnie. Podobnie jak niezbędne potrzeby samych uchodźców z Ukrainy. Dlatego bank zdecydował o przedłużeniu terminu zbiórki do końca kwietnia br. Każdy może dołączyć dokonując wpłat w aplikacji mobilnej IKO lub na konto Fundacji PKO Banku Polskiego 47 1020 1068 0000 1002 0172 3014 z tytułem przelewu: Wpłata na pomoc dla Ukrainy.

Do pomocy obywatelom Ukrainy włączyli się też nasi pracownicy w całej Polsce i aktywnie pomagają m.in. w transporcie, zbiórkach rzeczowych czy organizacji pobytu – więcej o ich aktywności https://bankomania.pkobp.pl/wydarzenia/aktualnosci/pomocdlaukrainy-bankowi-wolontariusze-nie-zwalniaja/

Źródło: PKO BP