PKO Bank Polski wyłącznym partnerem Planetarium w Centrum Nauki Kopernik

Planetarium jest częścią Centrum Nauki Kopernik. Funkcjonować będzie jednak samodzielnie, jako jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. PKO Bank Polski, który wspiera ważne przedsięwzięcia związane z nauką i kulturą, stał się wyłącznym partnerem tak wyczekiwanego, nie tylko przez mieszkańców stolicy, projektu.

– Dla naszego Banku edukacja najmłodszych jest jednym z priorytetów, stąd m.in. realizowany od lat program Szkolnych Kas Oszczędności. Z pewnością jednak Planetarium będzie doskonałym miejscem do nauki nie tylko dla najmłodszych. Ta inwestycja ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków popularyzacji wiedzy – mówi Michał Macierzyński, dyrektor Biura Innowacji PKO Banku Polskiego.

Siedziba Planetarium przypomina głaz narzutowy, a w przyszłości, dzięki specjalnej powłoce i oświetleniu, będzie sprawiała wrażenie żarzącego się kamienia. W tej tajemniczej powłoce ukryta jest 16-metrowa kopuła, w której, na półsferycznym ekranie, wyświetlane będą multimedialne pokazy dające wrażenie zanurzenia w prezentowanej rzeczywistości.

Przekazanie konkretnej wiedzy to główna misja Planetarium. Wraz z bohaterami wyświetlanych filmów wyruszymy na podbój kosmosu, odbędziemy podróż na statku wraz z Darwinem na Galapagos, zobaczymy dno oceanów, odwiedzimy piramidy Majów i poznamy ich mity. Seanse przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych – od przedszkolaka do seniora. Tematy zostały dobrane tak, by sprawić frajdę dzieciakom podczas niedzielnych poranków, zaintrygować młodzież w czasie nocnych projekcji, ucieszyć miłośników wiedzy, a także, by uzupełnić realizację szkolnej podstawy programowej.

Dla najbardziej żądnych wiedzy pokazy popularnonaukowe, nie tylko z astronomii. Wykłady badaczy zajmujących się daną dziedziną wiedzy mogą być ilustrowane animowanymi projekcjami na całym ekranie.

Zanurzymy się również w obserwowanym świecie, dzięki zainstalowanemu wewnątrz kopuły planetarium ekranowi sferycznnemu o średnicy około 16m, sięgającemu niemal podłogi. Ekran i widownia Planetarium będą pochylone ku przodowi pod kątem około 17 stopni. Obrazy mają być wyświetlane na całej powierzchni kopuły.

Pod koniec stycznia po raz pierwszy drzwi Planetarium zostały otwarte dla dziennikarzy. Podczas konferencji gospodarze zaprezentowali oryginalny konstrukcyjnie budynek oraz w pełni cyfrowy system projekcyjny, dzięki któremu można zobaczyć ponad 20 milionów gwiazd.

Źródło: PKO Bank Polski