PKO BP liderem finansowania kredytów remontowych dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Przeprowadzenie remontu czy modernizacji wielorodzinnych budynków mieszkaniowych to znaczący wydatek dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. 

Na finansowanie realizacji takich przedsięwzięć PKO Bank Polski konsekwentnie od kilku lat oferuje, specjalne dla tego typu klientów rynku mieszkaniowego, produkty kredytowe. W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wartość udzielonych kredytów remontowych przekroczyła 1 miliard złotych. 

 

PKO Bank Polski zmodernizował i uaktywnił ofertę dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w 2004 r., dołączając do szerokiej oferty produktów depozytowych produkty kredytowe – wyłącznie dedykowane finansowaniu remontów. Najważniejszymi produktami oferty są:

Oferta kredytowa zawiera zarówno produkty własne Banku jak i kredyty wspierane ze środków budżetowych będących w dyspozycji Funduszu Termomodernizacji i Remontów, zarządzanego przez BGK na mocy ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.  Głównym celem kredytowania w ramach grupy kredytów inwestorskich NASZ REMONT są wszystkie potrzeby remontowe w obrębie własności – tj. budynku, terenu działki, infrastruktury, urządzenia terenu, itp. Jedyne ograniczenia wynikające z ustawy dotyczą kredytów z udziałem premii termomodernizacyjnej lub remontowej, dzięki której istnieje możliwość uzyskania bezzwrotnej pomocy ze środków budżetu państwa w postaci 20% premii z przeznaczeniem na spłatę kredytu.

Do programu termomodernizacji PKO Bank Polski przystąpił na początku 2005 r. W trzecim roku jego funkcjonowania – tj. w 2007 r. – uzyskał pozycję lidera w wykorzystaniu środków z Funduszu Termomodernizacji, a od 2009 r. z Funduszu Termomodernizacji i Remontów – zarządzanych przez BGK. Od 2008 r. zajmuje niekwestionowaną pozycje lidera.

Obsługa Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych prowadzona jest przez wyspecjalizowanych doradców, dedykowanych tej grupie klientów. Dzięki doświadczeniu doradców i zrozumieniu specyfiki rynku mieszkaniowego korzystanie z oferty PKO Banku Polskiego, w szczególności kredytów remontowych, jest naturalnym, pierwszym wyborem właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych w całym kraju.

– Wspólnoty mieszkaniowe są obok spółdzielni mieszkaniowych największą grupą podmiotów będących właścicielami wielorodzinnych budynków mieszkaniowych dominujących na terenach miejskich. Na bazie „historycznego” potencjału, jakim były i są SM i wieloletniej współpracy z tymi klientami, zbudowana została i rozwinięta oferta produktów kredytowych, wspomagających techniczną rewaloryzację budynków wielorodzinnych. Od 2000 r. powoli dominujące miejsce zajmują WM, których obecnie jest już ponad 160 tys. Nasz Bank – „od zawsze” – jest dostawcą usług finansowych dla ww. podmiotów i obecnie aktywnie współpracuje z ponad 2,5 tys. SM i ponad 31 tys. WM – mówi Tadeusz Swat, dyrektor Departamentu Klienta Rynku Mieszkaniowego.

W tym roku kredyty bez premii stanowią mniejszość w stosunku do projektów finansowanych z udziałem premii. Potwierdza to wzrost wiedzy klientów o możliwościach różnorodnego finansowania projektów remontowych.  W latach ubiegłych udział kredytów z premią był bardziej zrównoważony i wynosił około 55 proc. sprzedaży ogółem kredytów na finansowanie remontów. W bieżącym roku udział ten zwiększył się do blisko ¾ ogólnej sprzedaży.  Kredyty z premią z BGK udzielone klientom PKO Banku Polskiego absorbowały także w 2010 r. 76% środków będących w dyspozycji Funduszu. Dokonując oceny całego rynku kredytów na remonty, można w oparciu o powyższe wyniki szacować, że tym samym 3 na 4 kredyty udzielane w Polsce na finansowanie remontów wielorodzinnych zasobów mieszkaniowych, to kredyty realizowane przez PKO Bank Polski.

Łącznie, z ponad 20 tys. kredytów remontowych udzielonych przez bank w okresie ostatnich 6 lat, blisko 12,5 tys. kredytów to kredyty komercyjne (bez premii), a ponad 8,2 tys. to kredyty z premią z BGK.

Łączna całkowita wartość remontów sfinansowanych przez bank wyniosła w tym okresie co najmniej 4,2 mld zł i dotyczyła ok. 19 tys. budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Portfel tych kredytów jest w 100% regularnie i terminowo spłacany.

Chcąc podkreślić swoją wysoką pozycję i trwałe zaangażowanie w finansowanie modernizacji wielorodzinnych budynków mieszkaniowych, PKO Bank Polski został głównym sponsorem Konferencji VIII Dni Oszczędzania Energii – „Energia w Budownictwie”, organizowanych przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju.

Tematyka Konferencji obejmuje omówienie szeregu zagadnień mających wpływ na zmniejszenie zapotrzebowania na energię w różnych segmentach gospodarki, przy czym istotne jest to, że wiele z nich dotyczy gospodarki mieszkaniowej i komunalnej. Wspieranie przez PKO Bank Polski tej i podobnych inicjatyw jest wyrazem trwałego angażowania się Banku w finansowanie projektów remontowych i modernizacyjnych, realizowanych w segmencie mieszkaniowym przez największą grupę klientów instytucjonalnych tego rynku, jakimi są wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. 

W Panelu Regionów w pierwszym dniu Konferencji dokonana zostanie analiza przykładowych dwóch projektów z zakresu termomodernizacji oraz remontu budynków wielorodzinnych, finansowanych kredytami PKO Banku Polskiego, obrazująca zarówno techniczne jak i ekonomiczne korzyści, jakie właściciele budynków osiągnęli w wyniku realizacji tych projektów.   

Źródło: PKO Bank Polski