PKO BP przygotował wystawę „Tradycja i Nowoczesność 1919-2009”

W związku z jubileuszem 90-lecia swego istnienia PKO Bank Polski przygotował wystawę „Tradycja i Nowoczesność  1919-2009”, która w nowatorskiej formie dokumentuje historię banku, ściśle związaną z najnowszą historią Polski oraz z przemianami obyczajowymi i społecznymi jakie zachodziły w naszym kraju przez ostatnie 90 lat.

Pocztowa Kasa Oszczędności, bo taka była pierwotna nazwa banku, została powołana na mocy dekretu podpisanego przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, Premiera Ignacego Paderewskiego oraz pierwszego Prezesa Kasy, Huberta Linde. Przez ostatnie 90 lat PKO tak mocno wrosła w społeczną świadomość Polaków, iż do dziś dla wielu skrót ten jest synonimem banku. Logo banku – granatowa skarbonka stylizowana z liter P, K i O z wpadającą doń pomarańczową monetą – jest nieodłącznym elementem krajobrazu polskiej bankowości i należy do najbardziej rozpoznawalnych znaków firmowych.

Bogate zbiory dokumentujące bankową rzeczywistość ostatnich 90 lat staraliśmy się ująć w nowoczesnej, multimedialnej i interaktywnej formie. Ekspozycja podzielona jest na pięć zasadniczych części tworzących kolejne opowieści: I – utworzenie i przedwojenna historia Pocztowej Kasy Oszczędności, II – wojna i okupacja, III – schron – skarbiec, IV – życie w PRL, V – transformacja ustrojowa kraju i transformacja banku.
Trzon ekspozycji stanowią fotografie dokumentalne i reportażowe ukazujące ludzi: sceny życia codziennego (w tym klientów i personel banku) oraz wydarzenia z życia kraju; Tło i większą perspektywę budują fotogramy architektury i wnętrz bankowych; Istotnym elementem wystawy są projekcje multimedialne prezentujące m.in.: dokumenty, książeczki oszczędnościowe, druki promocyjno – reklamowe. Uzupełnieniem jest kiosk multimedialny z prezentacją filmu korporacyjnego, działalności charytatywnej i sponsorskiej banku, materiałów promocyjno-reklamowych. Zwiedzający mają również możliwość wejścia na okolicznościową stronę internetową skonstruowaną w formacie 3D  www.90lat.pkobp.pl

Wystawę można oglądać do 31 marca w Warszawie, Centrum Finansowe Puławska (ul. Puławska 15)– hall I piętra od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 18. Wstęp wolny.

Źródło: PKO Bank Polski