PKO BP wprowadza bankomaty z zamkniętym obiegiem gotówki

Bankomat recyklingowy, czyli inaczej bankomat z zamkniętym obiegiem gotówki, to nadal nowość na naszym rynku. Takie maszyny pojawiły się już w sektorze spółdzielczym. Teraz w tzw. recyklery zainwestuje PKO BP, bo są znacznie tańsze w obsłudze.



Źródło: Ingram Publishing/Thinkstock


Bankomat z zamkniętym obiegiem gotówki w pewnym sensie łączy w sobie cechy zwykłego bankomatu i wpłatomatu. Gotówka wpłacana do urządzenia przez jednego klienta jest później wypłacana innemu. Taka operacja jest bezpieczna, bo zaawansowane systemy weryfikacji autentyczności są w stanie wykryć każdy nieprawidłowy banknot. Ten jest odrzucany przez maszynę.

Główną zaletą tzw. recyklerów jest zmniejszenie udziału gotówki przechowywanej w urządzeniu, a także oszczędność wynikająca z kosztów transportu i przeliczania gotówki. Z kolei z punktu widzenia klienta bankomat z zamkniętym obiegiem gotówki pozwala na wypłatę większej liczby banknotów niż standardowa maszyna (200 zamiast 50). Zmniejsza także prawdopodobieństwo, że klienta, podchodzącego do bankomatu, zaskoczy brak gotówki.

Tego typu urządzenia pojawiły się już w sektorze spółdzielczym. Bankomat z zamkniętym obiegiem gotówki zainstalował w czerwcu ubiegłego roku Bank Spółdzielczy Oława. Dwa miesiące później maszyna pojawiła się także w placówce Powiślańskiego Banku Spółdzielczego w Kwidzynie. Jak się dowiedzieliśmy, bankomaty recyklinowe zamierza wprowadzić na rynek na początku przyszłego roku PKO Bank Polski. Na początek dwie tego typu maszyny firmy Wincor zostaną udostępnione klientom w Warszawie. PKO BP będzie więc prawdopodobnie pierwszym bankiem komercyjnym, który uruchomi takie bankomaty w pełnym zamkniętym obiegu.

Tego typu urządzenia są o kilkadziesiąt procent droższe od standardowego bankomatu, z tego względu, że technologia w nich wykorzystywana jest bardziej skomplikowana i zaawansowana. Inwestycja się jednak zwróci, bo eksploatacja takiego urządzenia będzie tańsza. Z jednej strony odejdą koszty obsługi gotówki w sortowaniach banku, z drugiej zostaną odciążone placówki z obsługi kasowej.

Recykler to kolejny już pomysł na zautomatyzowanie części usług świadczonych do tej pory głównie w oddziałach. Inwestycja w sieci bankomatów odciążyła placówki z obsługi wypłat gotówkowych. Wpłatomaty stały się alternatywą dla wpłat gotówki na rachunki. Kolosalną rolę odegrały też elektroniczne kanały dostępu, które przyzwyczaiły klientów do realizacji części dyspozycji sprzed ekranu domowego komputera lub telefonu komórkowego. Innym pomysłem na odciążenie placówek – testowanym także przez PKO BP – jest wirtualny oddział.

Bankomaty recyklingowe bardzo dobrze przyjęły się na rynku japońskim. Tam już 85 proc. bankomatów to urządzenia z zamkniętym obiegiem gotówki. W Niemczech ilość urządzeń z zamkniętym obiegiem gotówki to około 15 proc. wszystkich bankomatów. Inne kraje europejskie w których wdrożono zamknięty obieg gotówki to: Belgia, Holandia, Austria, Słowacja, Słowenia, Francja, Hiszpania, Wlkp. Brytania.