PKO Faktoring dołączył do Systemu Wymiany Informacji Firm Faktoringowych

PKO Faktoring dołączył do SWIFF, czyli Systemu Wymiany Informacji Firm Faktoringowych. To narzędzie umożliwiające identyfikację potencjalnych zagrożeń, takich jak niewypłacalność kontrahentów czy próby wyłudzeń. Dzieląc się danymi o podejrzanych transakcjach i nieuczciwych kontrahentach, firmy faktoringowe mogą wspólnie przeciwdziałać oszustwom i minimalizować ryzyko strat.

SWIFF, czyli System Wymiany Informacji Firm Faktoringowych, to narzędzie umożliwiające identyfikację potencjalnych zagrożeń, takich jak niewypłacalność kontrahentów czy próby wyłudzeń. PKO Faktoring jest częścią tego ważnego projektu.

Dzięki współpracy i dzieleniu się danymi firmy faktoringowe będą mogły lepiej ocenić ryzyko związane z udzielaniem finansowania konkretnym klientom. Zwiększą też swoją świadomość o metodach oszustw. Wiceprzewodniczącym Komitetu Uczestników Systemu SWIFF został Janusz Gruchalski, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa w PKO Faktoring.

– Każdego dnia firmy z sektora finansowego toczą swoistą walkę mającą na celu ochronę ich przed wyłudzeniami. Prowadzenie jej w osamotnieniu jest trudne. Tylko wymiana informacji o podejrzanych działaniach, zidentyfikowanych uczestnikach oraz metodach ich działania jest skuteczna. Inicjatywa uruchomienia SWIFF zasługuje na uznanie. Pokazuje, że nie tylko firmy faktoringowe, ale też inni uczestnicy obrotu na rynku mają dużą świadomość, jak ważne jest bezpieczeństwo – tłumaczy Janusz Gruchalski.

Uczestnikami nowego systemu jest 17 firm faktoringowych

Pomysłodawcami rozwiązania są Związek Banków Polskich oraz Polski Związek Faktorów.

Wymiana informacji pomiędzy faktorami jest kluczowa dla skutecznego funkcjonowania całego sektora finansowego. Oszustwa w branży faktoringowej stanowią poważne zagrożenie dla stabilności finansowej firm świadczących te usługi.

Mogą przybierać różne formy, takie jak:

Działania te mogą prowadzić do znacznych strat finansowych dla faktorów oraz nadszarpnięcia zaufania w relacjach biznesowych.

Dzieląc się danymi o podejrzanych transakcjach i nieuczciwych kontrahentach, firmy faktoringowe mogą wspólnie przeciwdziałać oszustwom i minimalizować ryzyko strat. Ponadto, tworzenie wspólnych systemów ostrzegania pozwala na szybką reakcję w przypadku wykrycia nieprawidłowości.

Źródło: PKO Faktoring