Plany Banku BPS

Prezes Zarządu Mirosław Potulski podkreślił, iż Bank BPS to spółka akcyjna o specyficznym charakterze gdyż 88 proc. akcjonariatu to banki spółdzielcze, a z drugiej strony te same banki spółdzielcze działające w formie spółdzielni są strategicznymi i biznesowymi klientami spółki. Bank BPS koncentrować się będzie przede wszystkim na zrzeszającej funkcji banku, przy uwzględnieniu uniwersalnego charakteru Banku BPS. Jednak Bank BPS powinien prowadzić działalność komercyjną w taki sposób, by nie być konkurentem dla banków spółdzielczych.

– Podstawowym celem Banku BPS SA – powiedział Prezes Potulski – jest osiągnięcie wyższych kapitałów zapewniających harmonijny i zrównoważony rozwój. W tym zakresie możliwe są trzy rozwiązania:

– większe zaangażowanie kapitałów banków spółdzielczych na rzecz zrzeszenia poprzez objęcie nowych emisji akcji

– po okresie sanacji wprowadzenie Banku BPS na giełdę papierów wartościowych celem pozyskania kapitałów z rynku

– ustalenie wyższej odpłatności za usługi zrzeszeniowe.

Dzięki wzmocnieniu kapitałowemu Banku BPS banki spółdzielcze otrzymają lepsze i atrakcyjniejsze usługi i produkty. Jednak to banki spółdzielcze zdecydują jakie przyjmiemy rozwiązanie.Ważnym elementem rozwoju banku jest zaktywizowanie kredytów konsorcjalnych, udzielanych wspólnie ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi. Obecnie stanowią one 20 proc. portfela. Chcemy uprościć procedury, aby decyzje w zakresie konsorcjów rozpatrywane były w ciągu siedmiu dni, szczególnie w zakresie klientów strategicznych takich jak: jednostki samorządu terytorialnego, małe i średnie przedsiębiorstwa i szeroko rozumiany agrobiznes. Zależy nam również na powróceniu do podjętych wcześniej prób ujednolicenia i wystandaryzowania nie mniej niż trzech wspólnych produktów dla całego zrzeszenia, które będą oferowane we wszystkich bankach na tych samych zasadach i według tych samych procedur. Takim rozwiązaniem np. byłby pakiet złożony z przyjaznego rachunku, konta oszczędnościowego czy nowoczesnej karty kredytowej. Należy także zapewnić bankom spółdzielczym możliwość absorpcji środków unijnych, gdyż w latach 2007-2013 tych środków pojawi się 56-60 mld zł i tutaj bank zrzeszający ma dużą rolę do odegrania zarówno w zakresie przygotowania wniosków do skorzystania z tej pomocy, jak również poparcia tego poprzez szkolenia, edukację, produkty.

Niezbędne będzie również podjęcie intensywnej restrukturyzacji wierzytelności poprzez utworzenie centrum windykacyjnego, które będzie pracować także na rzecz zrzeszonych banków spółdzielczych. Istotnym zadaniem jest realizacja wspólnej z bankami spółdzielczymi promocji i marketingu.Mówiąc o przyszłości Banku BPS trudno nie wspomnieć o konsolidacji banków zrzeszających. Osobiście jestem zwolennikiem dwóch zrzeszeń, by banki spółdzielcze miały wybór. Jednak o szczegółach i wariantach ewentualnej fuzji będą decydować akcjonariusze – banki spółdzielcze.Podsumowując, najważniejszymi celami jakie obecnie stoją przed Bankiem BPS to większy zwrot z aktywów i kapitału, dwukrotne zwiększenie wolumenu kredytów detalicznych do poziomu 4,4 mld. Działania, które podejmiemy sprawią że Bank BPS będzie prężną instytucją tworzącą satysfakcjonującą wartość dodaną dla zrzeszonych banków spółdzielczych, nie prowadzącą działań konkurencyjnych oraz działającą na ich rzecz. Bank BPS ma być bankiem aktywnie reprezentującym banki spółdzielcze przed organami władzy ustawodawczej i kontrolnej oraz organizacjami branżowymi. Chcemy, żeby to był bank akcjonariuszy, gdzie są oni rzetelnie o wszystkich sprawach informowani i przestrzegane są zasady demokracji, pomimo poszanowania zasady siły kapitału, bo przecież taka w spółce prawa handlowego jest najważniejsza.