Płatności cykliczne na zmienne kwoty wkrótce w Bliku. Dziś PSP podał statystyki transakcyjności

Prezes Polskiego Standardu Płatności Dariusz Mazurkiewicz zaprezentował dziś wyniki transakcyjności Blika po III kwartale 2018 r. Przy okazji zapowiedział, że wdrożenie płatności cyklicznych w Bliku jest już na ostatniej prostej. Płatności te będzie można realizować także na zmienne kwoty. 

Od stycznia do końca września 2018 r. użytkownicy skorzystali z Blika już ponad 57 milionów razy. W trzecim kwartale 2018 r. za pomocą Blika zrealizowano ponad 24,3 mln transakcji. Jest to trzy razy więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Najwięcej odnotowano płatności w internecie – 71 proc., czyli 17,5 mln. Rok do roku to ponad trzykrotnie więcej i aż o 36 proc. więcej niż w drugim kwartale 2018 roku. Blikiem można płacić w całym polskim e-commerce.

W trzecim kwartale wzrosła liczba przelewów na numer telefonu realizowanych przez użytkowników systemu – o 39 proc. i wyniosła 1,38 miliona. To o milion więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tym roku klienci wykonali już łącznie ponad 3 miliony przelewów Blik na numer telefonu.

Ponad 1,3 miliona razy klienci zapłacili Blikiem w terminalach w sklepach stacjonarnych – to wzrost o 27 proc. w stosunku do drugiego kwartału 2018 roku i ponad trzykrotnie więcej niż w trzecim kwartale roku ubiegłego. Blik dostępny jest już w ponad 300 tys. terminali płatniczych. Prezes PSP podał, że w ciągu pierwszych kilku tygodni od wdrożenia Blika w Biedronkach dokonano 100 tys. transakcji w tej sieci sklepów.

Ponad 4 miliony razy w tym okresie użytkownicy wypłacali Blikiem pieniądze z bankomatów. To blisko dwukrotny wzrost rok do roku. Klienci mogą obecnie skorzystać z Blika w 20 tys. bankomatów w całej Polsce.

Od początku 2018 roku użytkownicy zrealizowali 57 mln transakcji Blikiem. To blisko dwa razy więcej niż w całym roku 2017 i prawie 30 razy więcej niż w pierwszym roku funkcjonowania systemu. Z tego 41 milionów to płatności w internecie, ponad 10 milionów to wypłaty gotówki z bankomatu, ponad 3 miliony to transakcje w terminalach płatniczych i tyle samo – przelewy BLIK na numer telefonu.

Dariusz Mazurkiewicz zapowiedział, że na najbliższe miesiące PSP szykuje w Bliku kilka nowości. Jedną z nich będą płatności cykliczne, za pomocą których będzie można opłacać różnego rodzaju subskrypcje. Wdrożenie jest już na ostatniej prostej i wkrótce zostanie udostępnione klientom. Ciekawostką w tym przypadku jest fakt, że płatności cykliczne w Bliku będą mogły być realizowane także na zmienne kwoty. Operacje takie będą zatwierdzane w aplikacji mobilnej. Więcej szczegółów na tym etapie jednak nie podano.

Za rozwój Blika odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska. Z Blika mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Credit Agricole, Pekao SA, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe.