Płatności HCE debiutują na systemie Windows 10 Mobile

Mobilne płatności zbliżeniowe w technologii HCE były dotychczas dostępne wyłącznie dla użytkowników telefonów wyposażonych w system Android. Pekao jest pierwszym bankiem na świecie, który uruchamia płatności zbliżeniowe na system Windows 10 Mobile.

Terminem HCE (Host Card Emulation) określa się mobilne płatności zbliżeniowe, które nie wymagają wymiany karty SIM w telefonie. Dane karty płatniczej przechowywane są w tzw. chmurze. Do tej pory ten model płatności dostępny był wyłącznie dla posiadaczy telefonów wyposażonych w system Android w wersji od 4.4 wzwyż. Już jakiś czas temu firma Microsoft deklarowała jednak, że pracuje nad wdrożeniem systemu dla Windowsa 10 Mobile.

Microsoft

Pierwszym bankiem na świecie, który uruchamia płatności HCE na tę platformę jest Bank Pekao. Płatność smartfonem z systemem Windows 10 Mobile będzie przebiegać analogicznie jak przy pomocy telefonu z Androidem. Jedyną różnicę stanowić ma charakterystyczny dla systemu Windows kwadratowy interfejs aplikacji PeoPay.

Od niedawna system płatności mobilnych PeoPay pozwala swoim użytkownikom dokonywać płatności zbliżeniowych nawet tam, gdzie nie ma dostępu do internetu. Aplikacja działa w trybie offline i nie potrzebuje łączyć się z siecią. Pula operacji dostępnych bez aktywnego połączenia jest jednak ograniczona. Co jakiś czas aplikacja musi połączyć się z intrenetem i odświeżyć limity.

Inną nowością, która pojawiła się niedawno w aplikacji, jest możliwość wykonywania płatności do kwoty 50 zł bez podawania kodu PIN. Tak samo, jak w przypadku zwykłych kart zbliżeniowych. Żeby skorzystać z takiej opcji, trzeba ją uprzednio aktywować w ustawieniach aplikacji. Opcja „szybka płatność” pozwala też na dokonanie płatności bez konieczności wcześniejszego włączania aplikacji PeoPay.

Płatności HCE udostępniają dziś Bank Pekao, BZ WBK, Getin Bank, PKO BP i eurobank. Kolejne banki szykują się do wdrożenia. Swoje plany potwierdziły już m.in. mBank i Alior Bank. HCE zastępuje wcześniejszą technologię simcentryczną, czyli opierającą się o karty SIM. Taką usługę udostępniły swoim abonentom już 2012 roku dwa telekomy – Orange i T-Mobile. Banki wycofują się jednak z wydawania kart płatniczych instalowanych na SIM. Z metody tej zrezygnował już Getin Bank, Raiffeisen i mBank.