Płatności kartami debetowymi Visa w Europie wciąż rosną, pomimo recesji

Według ogłoszonych dziś danych czołowego europejskiego systemu płatniczego, Visa Europe, wartość płatności kartami debetowymi Visa w punktach handlowo-usługowych w Europie wzrosła w ub. roku o 6,3%, przy wzroście liczby transakcji o 10%. W Polsce wartość transakcji bezgotówkowych dokonanych przy użyciu debetowych kart Visa w placówkach detalicznych wzrosła w skali rocznej o 20,3%, podczas gdy liczba tych transakcji zwiększyła się o 25,4%.

Płatności z użyciem wszystkich rodzajów kart Visa wzrosły w tym czasie w całej Europie o 3,7%, do poziomu 856 mld euro. Liczba przetworzonych transakcji Visa zwiększyła się o 11,3% (do 7,2 mld), osiągając w okresie szczytu zakupów liczbę 894 transakcji na sekundę. W ostatnim kwartale 2009 r. odnotowano również silny wzrost płatności transgranicznych – zarówno w Europie, jak i poza naszym kontynentem – co zdaje się świadczyć o ożywieniu w wydatkach na podróże służbowe i wyjazdy wakacyjne.

Wzrost płatności debetowych i transakcji internetowych


Najbardziej popularnym rodzajem kart Visa w zeszłym roku okazały się karty debetowe, wykorzystywane przy transakcjach stanowiących aż 70% ogólnej wartości płatności z użyciem kart Visa. Dynamiczny wzrost odnotowano w handlu elektronicznym: liczba 127,5 mln transakcji internetowych Visa przetworzonych w okresie świąteczno-noworocznym 2009 r. oznacza wzrost o 37,4% w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego. Transakcje elektroniczne stanowią obecnie już 20% ogółu płatności z użyciem kart Visa w Europie.

Podczas konferencji prasowej w Warszawie prezes Visa Europe, Peter Ayliffe, powiedział: „W 2009 r. osiągnęliśmy dobre wyniki pomimo bardzo trudnej sytuacji gospodarczej. Daje to świadectwo jakości naszych usług, świadczonych na rzecz konsumentów, detalistów, banków oraz innych przedsiębiorstw europejskich. Dają się przy tym zauważyć zmiany w sposobie wydawania przez ludzi pieniędzy: nastąpiło wyraźne przesunięcie środka ciężkości ku płatnościom kartami debetowymi, zwłaszcza w segmencie transakcji o niskiej wartości; miał również miejsce dalszy wzrost płatności internetowych.

Liczba płatności w placówkach handlowo-usługowych z użyciem debetowych kart Visa wzrosła w Europie o ponad 10% stanowiąc obecnie 77% wszystkich transakcji bezgotówkowych kartami Visa. Wskazuje to, że konsumenci i detaliści coraz częściej zwracają się ku kartom debetowym jako rozwiązaniu lepszemu niż płatność gotówką. Odchodzenie od nieefektywnej i kosztownej gotówki przynosić będzie znaczne korzyści całej gospodarce europejskiej.”

Zbliżeniowa przyszłość


W 2010 r. płatności z wykorzystaniem kart debetowych będą wzrastać w jeszcze szybszym tempie, odzwierciedlając rosnącą popularność płatności zbliżeniowych i kart przedpłaconych.

Peter Ayliffe powiedział także: ”Tak, jak w przypadku wszystkich produktów i rozwiązań Visa, naszym celem jest zwiększenie zadowolenia klienta dzięki skróceniu czasu transakcji, większej efektywności oraz wyższemu poziomowi bezpieczeństwa.

Spodziewamy się wzrostu liczby kart zbliżeniowych Visa payWave w Europie z obecnych 6 milionów do 12 milionów na koniec bieżącego roku. Skala zmian, jakie wprowadzają one w sposobie płacenia jest porównywalna ze zmianami, jakie w ostatnim dziesięcioleciu spowodował rozwój handlu elektronicznego. W zakresie codziennych płatności o niskiej wartości płatności zbliżeniowe stanowią istotną alternatywę dla płatności gotówką prowadząc do krótszych kolejek, większej wygody konsumentów i zwiększonych obrotów detalistów.”

Bezpieczeństwo i zapobieganie oszustwom


Kolejny priorytet organizacji Visa Europe – na którego realizację w ciągu ostatnich czterech lat poświęcono 400 mln euro – to rozwój supernowoczesnego europejskiego systemu przetwarzania danych o transakcjach. Dzięki temu systemowi możliwe stało się uruchomienie mechanizmu oceny ryzyka w czasie rzeczywistym (Real Time Risk Scoring), pozwalającego na analizę i ocenę ryzyka transakcji w trakcie ich realizacji i tym samym dającego bankom możliwość natychmiastowego wykrycia i zastopowania transakcji nieuprawnionych. W ubiegłym roku, wraz ze wzrostem bezpieczeństwa wynikającym z upowszechniania technologii mikroprocesorowej (dla transakcji z okazaniem karty) oraz systemu uwierzytelniania Verified by Visa (dla transakcji internetowych), współczynnik transakcji nieuprawnionych dla kart Visa w Europie, liczony w stosunku do ogólnej wartości transakcji, uległ zmniejszeniu o prawie 15%.

Dane finansowe


Łączne ubiegłoroczne przychody Visa Europe – działającego po kosztach i nie nastawionego na zysk stowarzyszenia instytucji członkowskich – wyniosły 709 mln euro, wzrastając o 5% w stosunku do 2008 r. Dochód przed opodatkowaniem – na poziomie 54 mln euro – przeznaczony został na wzmocnienie kapitałów i rezerw, których wartość wzrosła do 503 mln euro.

„Pomimo trwającej w 2009 r. recesji, kompleksowa oferta organizacji Visa Europe oraz nasze nieustające inwestycje w nowe technologie pozwoliły na utrzymanie tendencji wzrostowej w korzystaniu z kart Visa. W 2010 r., wraz z poprawą ogólnej koniunktury gospodarczej, jesteśmy dobrze przygotowani na przyśpieszony wzrost – traktując jako odskocznię nasze inwestycje w rozwój innowacji” – dodał Peter Ayliffe.

Liczba transakcji bezgotówkowych zawartych w Polsce przy pomocy kart Visa wydanych przez polskie banki przekroczyła w okresie X’2008-IX’2009 poziom 450 milionów, co oznacza wzrost w stosunku do poprzedzającego roku obrachunkowego o 23%. Płatności kartami Visa pod względem liczby rosły przy tym trzykrotnie szybciej, niż liczba wypłat z bankomatów. W tym samym okresie łączna wartość płatności dokonanych kartami Visa zwiększyła się o 16,2%, do równowartości 11,6 mld euro. Z kolei całkowita liczba transakcji dokonanych kartami Visa, łącznie z wypłatami z bankomatu, osiągnęła w omawianym okresie 924,7 mln, zaś łączna wartość transakcji przekroczyła 48,2 mld euro. Na koniec września 2009 r. liczba kart Visa wydanych w Polsce zwiększyła się do 21,8 mln, co plasuje Polskę na szóstym miejscu w Europie.

„Polska, która w Europie najlepiej radziła sobie ze spowolnieniem gospodarczym, jest także wiodącym krajem w grupie dużych rynków i krajem, w którym system Visa rozwijał się w minionym roku najszybciej. Takie wskaźniki, jak trzykrotnie szybszy wzrost płatności kartami Visa niż wypłat gotówki z bankomatów dobrze rokują dalszemu, szybkiemu rozwojowi obrotu bezgotówkowego, ze wszystkimi korzyściami, jakie niesie on dla całej gospodarki” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce.

Realizując cel, którym jest rozwój obrotu bezgotówkowego, organizacja Visa wspólnie z bankami członkowskimi podejmowała wiele działań zarówno w sferze marketingowej i edukacyjnej, jak i w zakresie oferowanych produktów i usług. Wiele z tych działań było nakierowanych na zastąpienie wypłat gotówki z bankomatów płatnościami przy użyciu kart debetowych, w przypadku których łączna wartość płatności w ostatnim roku obrachunkowym zwiększyła się o ponad 20%, wobec ponad 11% w przypadku kart kredytowych. Przykładami mogą tu być prace nad rozwojem sieci akceptacji, rozwój kart przedpłaconych czy też rozwój usługi Visa cash back. Z kolei w sferze kart kredytowych prowadzone były, w różnej formie, działania edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomości i podnoszenie poziomu wiedzy, kierowane zarówno do użytkowników kart, jak i do pracowników banków wydających karty.

Organizacja Visa Europe położyła w ubiegłym roku w Polsce nacisk również na promowanie nowych technologii, które mają sprzyjać rozwojowi płatności bezgotówkowych, korzystnych – co potwierdzają różne badania – dla całej gospodarki. Takim rozwiązaniem jest funkcja zbliżeniowa Visa payWave, która umożliwia realizowania szybkich, wygodnych i bezpiecznych płatności kartą za drobne zakupy,
tj. w sektorze zdominowanym obecnie przez gotówkę. Na koniec grudnia br. zostało wydanych ponad 120 tys. kart zbliżeniowych Visa payWave, których emitentem jest Bank Zachodni WBK.

Do wydania swoich kart Visa z dodatkową funkcją zbliżeniową Visa payWave przygotowuje się 7 kolejnych banków członkowskich Visa, w tym PKO Bank Polski, który ogłosił, że wyda docelowo ponad 6 milionów kart Visa payWave. PKO BP podjął decyzję, że wymieni wszystkie swoje debetowe karty Visa wydawane dotychczas klientom indywidualnym w technologii paska magnetycznego na karty Visa
z mikroprocesorem i dodatkową funkcją zbliżeniową ułatwiającą dokonywanie drobnych płatności.

„Z dużym uznaniem obserwujemy rozwój polskiego rynku oraz zaangażowanie polskich banków członkowskich Visa Europe we wszelkie inicjatywy, które służą rozwojowi obrotu bezgotówkowego. Gratulujemy polskim bankom innowacyjności! Dzięki ich otwartości na nowe rozwiązania, planujemy wiele nowych inicjatyw biznesowo-technologicznych, które mają szybko doprowadzić Polskę co najmniej do średniej w Unii Europejskiej pod względem rozwoju obrotu bezgotówkowego” – powiedziała Małgorzata O’Shaughnessy.

Organizacja Visa Europe prowadzi w Polsce prace dotyczące pilotażu płatności dokonywanych z użyciem komórki. Programy płatności mobilnych, łączących zalety kart zbliżeniowych z powszechnością korzystania z telefonów komórkowych są intensywnie wdrażane przez Visa Europe. Obecnie takie programy pilotażowe są prowadzone w czterech krajach w Europie, m.in. w Wielkiej Brytanii, z udziałem banków, operatorów komórkowych i innych partnerów. Właśnie telefonem z zainstalowaną aplikacją Visa payWave, który normalnie jest wykorzystywany w Londynie, została w czerwcu 2009 r. dokonana pierwsza w Polsce transakcja mobilna Visa.

Źródło: Visa