Płatności mobilne: Polska między Rosją a Meksykiem

W opublikowanym przez MasterCard raporcie oceniającym gotowość 34 krajów na przyjęcie płatności mobilnych Polska znalazła się na 29. miejscu. Z krajów europejskich gorzej od nas wypadły tylko Węgry i Włochy.

Stworzony przez kartowego potentata indeks bierze pod uwagę ponad 50 wskaźników podzielonych na kilka kategorii. MasterCard sprawdził m.in. gotowość konsumentów do przyjęcia płatniczych nowości, otoczenie prawne, środowisko demograficzne i ekonomiczne oraz poziom rozwoju infrastruktury mobilnej i sektora finansowego. Pierwsze miejsce przypadło Singapurowi, który uzyskał 45 punktów na 100 możliwych. Polska z wynikiem 27,9 uplasowała się na jednym z ostatnich miejsc zestawienia. Do słabych stron polskiego rynku zaliczono skomplikowane i sztywne prawo oraz niewielką świadomość konsumentów. Nadzieję na rozwój płatności mobilnych w Polsce dają przede wszystkim dobrze rozwinięta infrastruktura oraz rysujące się na horyzoncie perspektywy współpracy operatorów telekomunikacyjnych i banków.

MasterCard zwraca uwagę, że zaledwie 9% Polaków w wieku 15-64 lat posiada kartę płatniczą, ale aż 59% korzysta z telefonu komórkowego. Stwarza to możliwość przeskoczenia od razu do etapu szybkiego wzrostu liczby użytkowników płatności mobilnych. Podobne zjawisko wystąpiło w wielu krajach rozwijających się, gdzie braki w rozwoju infrastruktury bankowej spowodowały rozkwit systemów m-płatności.

W czołówce rankingu, na 4. miejscu, znalazła się Kenia. Obecność afrykańskiego kraju w otoczeniu najwyżej rozwiniętych gospodarek świata (m.in. USA i Kanady) może wydać się zaskakująca. Kenia kilka lat temu stała się poligonem doświadczalnym systemów płatności mobilnych i dziś może pochwalić się jednym z najbardziej popularnych rozwiązań tego typu. System M-PESA pozwala Kenijczykom z łatwością rozliczać się bezgotówkowo, mimo że ten liczący ponad 37 milionów mieszkańców kraj dysponuje zaledwie kilkudziesięcioma oddziałami bankowymi.

Ze szczegółami rankingu MasterCard Mobile Payments Readiness Index można zapoznać się na specjalnie przygotowanej interaktywnej witrynie.

Michał Kisiel

Źródło: Bankier.pl