Plus 19, czyli antybelki w Toyota Banku

Grono banków oferujących lokaty jednodniowe stale rośnie. Niedawno taki produkt pojawił się w FM Banku, teraz lokaty umożliwiające ominięcie podatku Belki zaproponował Toyota Bank Polska. W ramach nowego Planu depozytowego +19, klienci mogą lokować nadwyżki także na okres 2 i 3 dni.

Dotychczas z mechanizmu dziennej kapitalizacji odsetek mogli korzystać klienci banku posiadający konto Click. Produkt ten proponowany był jednak ograniczonej wiekowo grupie klientów – mogły z niego korzystać osoby do 24 roku życia. Na dodatek nie był to typowy produkt oszczędnościowy – konto młodzieżowe Click to po prostu wysokooprocentowany ROR.

Obecnie bank rozszerzył ofertę oszczędnościową proponując Plan depozytowy +19. Toyota nie komunikuje wprost, że produkt umożliwia ominięcie podatku Belki, ale liczba dziewiętnaście w nazwie jest niewątpliwie mrugnięciem oka do klientów. I w rzeczy samej – w ramach nowego produktu klient może wybierać trzy rodzaje lokat, które przy odpowiedniej optymalizacji kwoty wkładu umożliwiają ominięcie podatku od zysków kapitałowych. Bank proponuje lokaty jedno-, dwu- i trzydniowe. Od okresu trwania lokaty uzależnione jest oprocentowanie. Lokaty jednodniowe oprocentowane są na 4 proc. w skali roku, dwudniowe na 4,4 proc., a trzydniowe na 4,6 proc.

Bank nie określa górnej granicy kwoty wkładu i jeśli klient nie chce płacić podatku musi samemu kontrolować wysokość zdeponowanych pieniędzy i poziom odsetek. Aby zarobić 4,6 proc. w skali roku na lokacie z kapitalizacją co 3 dni i nie płacić podatku, kwota wkładu nie powinna przekraczać ok. 6200 zł.

Produkt ten kierowany jest przede wszystkim do klientów posiadających ROR w Toyota Banku, bo lokaty można zakładać jedynie przez system bankowości internetowej. Bank stawia także dość wysokie wymagania odnośnie minimalnej kwoty depozytu – żeby założyć lokatę trzeba wpłacić co najmniej 5 tys. zł. Zaletą takiego produktu, oprócz korzyści podatkowych, jest niewątpliwie brak konieczności zamrażania środków na dłuższy okres. Klient może stosunkowo szybko wycofać pieniądze i zerwać lokatę nie tracąc dotychczas wypracowanych odsetek.

Toyota Bank zdecydował się wprowadzić lokaty antybelkowe już po zakończonej wojnie depozytowej. Niewątpliwie taki krok zatrzyma część środków, które mogłyby odpłynąć do innych instytucji oferujących „antybelki”. Można się spodziewać, że produkty wykorzystujące mechanizm dziennej kapitalizacji pojawią się wkrótce także w innych bankach, które dotychczas nie zaproponowały takiego rozwiązania. Zwłaszcza, że klienci bogatsi o doświadczenia wyniesione z depozytowej wojny, nauczyli się efektywnie zarządzać własnymi oszczędnościami i bez większych sentymentów przerzucać pieniądze między bankami.

Wojciech Boczoń

  Z PRNews.pl związany od 2004 r., obecnie na stanowisku redaktora naczelnego. Analityk w firmie Bankier.pl, autor artykułów z zakresu finansów osobistych. Publikował m.in. na łamach Gazety Prawnej i Rzeczpospolitej.

Źródło: PR News