Po obniżce stóp: banki wycofują atrakcyjne lokaty

W obliczu spodziewanej obniżki stóp procentowych, banki rozpoczęły porządki w swoich tabelach oprocentowania. Na pierwszy ogień poszły lokaty i konta oszczędnościowe. Wiele dotąd dość atrakcyjnych produktów wycofano. Innym zdecydowanie obniżono stawki oprocentowania.



Źródło: Thinkstock

Obniżkę stóp procentowych NBP przewidywano już w październiku, jednak podczas ubiegłomiesięcznego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała zachować stopy na niezmienionym poziomie. W listopadzie ekonomiści i analitycy byli zgodni co do tego, że obniżka nadejdzie, a RPP rzeczywiście taką decyzję podjęła. O ile może ona cieszyć osoby posiadające kredyty złotowe, szczególnie hipoteczne, o tyle jest to informacja niepokojąca dla oszczędzających na złotowych produktach bankowych.

» Lokaty w dół. Te banki wciąż płacą powyżej 7%

Niektóre z instytucji, jeszcze przed ogłoszeniem listopadowej decyzji w sprawie stóp procentowych, postanowiły obniżyć oprocentowanie wybranych lokat i kont oszczędnościowych lub wycofać z oferty te z najwyższymi stawkami.

Konto oszczędnościowe Deustche Banku – dotąd 8,1%, teraz tylko 6%

Na zmiany w tabeli oprocentowania zdecydował się między innymi Deutsche Bank. Znaczącą obniżką objęto zajmujące dotąd czołowe miejsce w rankingach db Konto Oszczędnościowe 24h. Dotychczasowe 8,10% na koncie oszczędnościowym zastąpiono oprocentowaniem wynoszącym tylko 6,00%. A stawka, mimo że niższa, nadal stosowana jest jako promocyjna. Obowiązuje tylko w przypadku środków zgromadzonych na db Koncie Oszczędnościowym 24h w pakiecie z Kontem Osobistym db NET otwartym nie wcześniej niż dnia 1 grudnia 2011 roku. Ponadto, 6% będzie stosowane, gdy saldo rachunku nie przekracza 10 000 zł. W przypadku wyższego salda oprocentowanie wyniesie już tylko 3%. Zachowany został również warunek, że dany klient może założyć tylko jeden rachunek oszczędnościowy tego typu.

Wielkie sprzątanie w lokatach neoBANKu

Wielkopolski Bank Spółdzielczy, działający pod marką neoBANK, znany był dotąd z wysokich stawek oferowanych na lokatach, które założyć mógł każdy poprzez kanał internetowy. Na 1-miesięcznej energoLOKACIE czy 2-miesięcznej Lokacie Wysoki Procent klient mógł otrzymać stawkę 9,00% w skali roku. Były to jedne z najlepszych ofert na rynku. Były – ponieważ bank wycofał wspomniane produkty z oferty.

Zmiany oprocentowania energoLOKAT w neoBANKu

energoLOKATA  – termin

Stawki przed zmianą

Stawki po zmianie

(aktualne)

6 miesięcy

6,60%

6,00%

9 miesięcy

6,20%

6,00%

12 miesięcy

6,10%

6,00%

Źródło: Bankier.pl, na postawie informacji publikowanych na stronie internetowej neoBANKu.


Klienci tego banku nie założą już także Lokaty na Medal (3 miesiące – 6,40%) czy energoLOKATY na 3 miesiące (6,50%). W przypadku pozostałych terminów energoLOKATY obniżone zostało oprocentowanie.

Obniżki również w Getin Banku i Meritum Banku

Na obniżki oprocentowania lokat w mijającym tygodniu zdecydowały się również Getin Bank i Meritum Bank. W pierwszym przypadku niższymi stawkami opatrzona będzie większość oferowanych dotychczas lokat. Spadki wynoszą od 0,1 do 0,75 p.p., w zależności od terminu i rodzaju lokaty. Ponadto pięciomiesięczną Lokatę Zyskowną na 6,40% zastąpiono lokatą półroczną z oprocentowaniem 6,20%.

» Oszczędzanie będzie trudniejsze. Jak się ratować?

W Meritum Banku obniżki dotyczą zarówno lokat internetowych, jak i tych dostępnych w placówkach. Niższe stawki będą miały zastosowanie w przypadku lokat trzymiesięcznych, półrocznych i rocznych. Obniżki wynoszą od 0,1 do 0,25 p.p., szczegóły prezentujemy w tabeli.

Obniżki oprocentowania lokat w Meritum Banku

Termin

Lokaty dostępne w placówkach (Standardowa i Meritum Zysku)

Lokaty zakładane przez internet

(Standardowa Internetowa, Meritum Zysku w Internecie)

 

Stawki przed zmianą

Stawki po zmianie (aktualne)

Stawki przed zmianą

Stawki po zmianie (aktualne)

3 miesiące

5,80%

5,70%

6,10%

6,00%

6 miesięcy

5,90%

5,75%

6,20%

6,06%

12 miesięcy

6,00%

5,75%

6,30%

6,06%

Źródło: Bankier.pl, na podstawie informacji publikowanych na stronie internetowej Meritum Banku.


Opisane przypadki to jedynie przykłady ostatnich zmian w ofertach i tabelach oprocentowania. Należy się spodziewać, że kolejne banki, po obniżce stóp procentowych dokonanych przez RPP, zaktualizują również swoje cenniki. Czy wszystkie? Niekoniecznie. Konkurencja o lokaty klientów indywidualnych i chęć pozyskania depozytów przez niektóre instytucje może spowodować, że fala obniżek nie dosięgnie solidarnie wszystkich produktów.